1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiftçiler işbirliği yapacak

Çiftçiler işbirliği yapacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB ile İsveç Çiftçiler Federasyonu'nun işbirliği yapacağını söyledi.

A+A-

TZOB'dan yapılan açıklamada, Ankara Atlıspor Kulubü'nde, İsveç Çiftçiler Federasyonu ve TZOB Yönetim Kurulu'nun katıldığı bir toplantı düzenlendi. 

Bayraktar, buradaki konuşmasında, Türkiye'nin 28 milyon hektar tarım arazisiyle önemli tarımsal potansiyelini barındıran bir ülke olduğunu, tarımsal hasılasının 62,7 milyar dolarıbulduğunu vurguladı. 

 

Bayraktar, Türkiye'nin hızla gelişen ekonomisi, stratejik üstünlükleri 772,3 milyar dolarlık milli geliri ile AB'ye tam üyeliği halinde önemli katkılar sunacağını da ifade etti. Türkiye'de tarımın ülkenin sosyoekonomik yapısında özel bir yeri olduğunu bildiren Bayraktar, tarımdaki nüfusun gelişmiş ülkelerdeki seviye olan yüzde 1-2'lere indirilebilmesi için geliştirilecek politikaların, kırsaldan şehirlere göçü hızlandıracağını, bu bakımdan AB ülkelerinde uygulanan kırsal kalkınma politikaları hakkında bilgi edinilmesi gerektiğini kaydetti. 

 

TZOB olarak ülkedeki üretici organizasyonlarının güçlendirilmesine büyük önem verdiklerini, bubakımdan İsveç ve diğer AB ülkelerindeki çiftçi organizasyonlarının yapısı, görev ve faaliyetlerikonusunda bilgi alışverişinde bulunmalarının kendileri için çok faydalı olacağını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

 

''Bu çerçevede İsveç Çiftçiler Federasyonu ve TZOB arasında işbirliğinin geliştirilmesini umuyorum. Bunun hem kuruluşlarımız hem de iki ülke tarımı için faydalı olacağına inanıyorum. Türk tarımı özellikle bitkisel ürünler ve kanatlı sektöründe oldukça iddialı durumdadır. Türkiye,sebze ve meyve üretiminde dünyada ilk 5 sırada yer almaktadır.

Son yıllarda hayvancılığımız da oldukça hızlı bir şekilde gelişmektedir. Süt üretimi, 2011 yılı itibarıyla 15 milyon tonu aşmıştır. Kanatlı eti üretimimiz yıllık 1,7 milyon tonu, tavuk yumurtasıüretimimiz ise yıllık 14 milyar adedi aşarak rekor kırmıştır.

Ülkemizde seracılık da oldukça gelişmiştir. İsveç'te tarım ve hayvancılık son derece modernyöntemlerle yapılmaktadır. Özellikle hayvancılıkta önemli üretim seviyelerine ulaştığımızı biliyoruz. Türk ve İsveçli çiftçiler tarım, hayvancılık ve balıkçılık konusunda her alanda işbirliği yapabilirler.''

 

İsveç Çiftçiler Federasyonu Başkanı Helena Jonsson ise federasyonlarının münferit çiftçilerin ve kooperatiflerin bağlı olduğu bir şemsiye örgüt durumunda bulunduğunu bildirdi. Çiftçiler Federasyonu'na 170 bin çiftçi ve 90 bin işletmenin bağlı olduğunu belirten Jonsson, şunları kaydetti: 

 

''İsveç'te süt hayvancılığı ve ormancılık en gelişmiş iki alan. Türkiye ile bu alanlarda işbirliği yapılabilir. Gıda ve orman ürünleri sanayi, ülke gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 10'unu meydana getiriyor. En büyük sorunumuz üretimi artıramamak. Dünyada gıda güvenliğini sağlamak için de üretimin artırılması gerekiyor. Ayrıca enerji, özellikle de yenilenebilir enerji üretimini artırmak istiyoruz. Çeşitli alanlarda eğitimprogramlarımız var. Çiftçiler için girişimcilik alanında eğitim veriyoruz.''

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.