1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'den eğitim sistemine tepki!

CHP'den eğitim sistemine tepki!

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan “yeni eğitim sistemi olan 4+4+4 uygulamasına derhal son verilsin. Bunun adı eğitim değil, bir eğitim cinayetidir” dedi.

A+A-

 

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın yazılı açıklamasının içeriği şöyle: “O kadar uyarıya rağmen AKP iktidarının “dindar ve kindar” nesiller yetiştirme uğruna,  toplumun her kesimiyle inatlaşarak getirdiği ve kendi ifadeleriyle “tüm okulları imam-hatipleştirme” amacı güdülen 4+4+4 sistemi daha ilk haftalarda tel tel dökülmeye başladı.Gün geçmiyor ki yurdumuzun dört bir köşesinden gelen birer “eğitim faciası” haberi duymamış olalım.”

 

“Okullarımızın fiziki yetersizlikleri, kalabalıklaşan sınıf mevcutları, “yan branş” palavrasıyla görüntüyü kurtaralım derken eğitim yöneticilerinin branş öğretmenliklerine geçişlerinin başlamasıyla oluşan yönetici boşlukları, 5 yıl olan ilk kademe süresinin 4 yıla indirilmesiyle ortaya çıkan sınıf öğretmeni fazlalığı, özel okullara yönelen öğrenci akışı şimdilik yaşanan bazı sorunlar olarak öne çıkmış durumda. Uygulamada ilk yıl tamamlandığında yukarıdaki sorunlara yenilerinin ekleneceği de kesin.”

 

“Tüm bunların dışında ilimizde de örneklerini gördüğümüz bir olumsuzluğa değinmek istiyoruz. Bazı okullarımızda bazı öğretmen ve yöneticiler, 1. sınıfa kaydını yapan ve bu güne kadar okula devam eden, ancak daha önce anaokuluna gitmemiş olan öğrencilerin velilerine baskı yaparak onları anaokuluna göndermeye zorlamaktadır. Bu uygulamanın yasal olmadığını ve çocuğunun aynı sınıfta eğitimine devam etmesini talep eden velilere reva görülen uygulamalar İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yansıtılmış olmasına rağmen, açıkça yasalar çiğnenmeye devam edilmektedir.”

 

“ Velilerin maddi ve manevi yıkımlarından başka 72 ayın altındaki bir çocuğun, ancak alışmaya başladığı okul ortamından koparılarak, bambaşka bir ortama keyfi olarak sürüklenmesinin o çocuğun ruhsal dünyasında açacağı ve etkilerinin ömür boyu süreceği tahribatın telafisi asla mümkün olamayacaktır. Bunun adı eğitim değil, bir “eğitim cinayeti”dir.”

 

“AKP iktidarına bir kez daha seslenmek istiyoruz: Eğer çocuklarımızın geleceklerini gerçekten düşünüyorsanız; yüreklerinizde birazcık çocuk sevgisi varsa, sizi “ben yaptım oldu” mantığının antidemokratik bir mantık olduğunu anlamaya, inadınızdan vazgeçmeye ve çağdışı 4+4+4 sistemine derhal son vermeye çağırıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.