1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "CHP'deki tüm anlayışları yıkacağım"

"CHP'deki tüm anlayışları yıkacağım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'deki büyük bir değişim yaşanacağını belirterek, "CHP'deki geçmiş tüm anlayışları yıkacağım" dedi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'deki büyük bir değişim yaşanacağını belirterek, "CHP'deki geçmiş tüm anlayışları yıkacağım" dedi.

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ı liderlikten eden kaset tartışmalarına ilişkin başlatılan soruşturmayla ilgili söyledikleriyle de dikkat çekti: Önümüzdeki günlerde özel yetkili savcı CHP ile ilgili bir dosya çıkaracaktır. Ortalık birbirine girecektir. Bu böyle olacak. Hayali isimler, gizli tanıklar, koyup bir şeyler yapacaktır CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'e canlı yayınına katıldı ve gündeme ilişkin soruları yanıtadı.

 

İşte o ropörtajın önemli satırbaşları...

 

FEZLEKE TARTIŞMASI

 

 

Başbakanın benim adıma verilen fezleke için üzüntü duyması gerekirdi. Adalet Bakanlığı'nın itiraz etmesi gerekirdi. Yargı ya düzelecek, ya düzelecek. Ben susmayacağım. Başbakan'ın fezlekesi zimmet ,irtikap, benimki ise yargıyı eleştiri.

 

DENİZ BAYKAL KASEDİ

 

 

Önümüzdeki günlerde özel yetkili savcı CHP ile ilgili bir dosya çıkaracaktır. Ortalık birbirine gireecektir. Bu böyle olacak. Hayali isimler, gizli tanıklar, koyup bir şeyler yapacaktır herhalde. Bu olay kamuya yansıdığında, başbakan Ben MİT'e talimat verdim, her şeyi açığa çıkarın dedi. Aradan bunca zaman geçti, MİT ortaya çıkardı mı? Ama MİT'in bu konuda bir soruşturma yapmadığını, başbakanın bir talimat vermediğin de biliyorum. ABD'deki bir siteden Türkiye'yedeki hangi IP adresine gönderildiği falan neden ortaya çıkmıyor.

 

 

DANIŞTAYA KATSAYI BAŞVURUSU

 

 

CHP olarak bizim bir başvurumuz yok. Başbakan hukuk bilmiyor. 2 arkadaşımız gitmiş bireysel başvuru yapmış. Başbakan olayları bilmez, kendi kendine konuşuyor. Biz imamhatiplerden rahatsız falan değiliz. Başbakan bunu çok iyi bilmeli. Tarih bilgisinden haberi de yok. İmamhatip liselerini CHP kurdu. İmamhatip mezunları bana geldiğinde, bana diploma fotokopilerini verdi. Kim dindar insanlar yetişmesin dedi ki. Bu ülkede ilahiyat fakülteleri olmalı, ticaret lisesi de olmalı. Ülkenin ihtiyaçlarına göre yapılmalı. Dini sömürü aracı haline getirdiği için bu hesapların peşinde.

 

 

ORGENERAL ÖZEL'E SUÇ DUYURUSU

 

 

Orgeneral Özel'e suç duyurusu doğru değil. Aynı başvuruyu neden başkaları için yapılmıyor. Konuşmaktan da korkmayalım. Konuşan bir Türkiye'yi yaratmak zorundayız. Herkes konuşmalı, düşüncesini özgürce söylemeli. Asker siyaset konuşmamalı, bu doğru değil. Beli konudaki düşüncesini Başbakan Erdoğan'a aktarır. Siyaset kurumu bunu uygun görürse uyguları. Asker siyasete müdahale ederse doğru olmaz. Bildiri yayınlanması doğru değil.

 

 

BÜYÜKANIT'I DİNLEYEMEZLER

 

 

Önümüzdeki günlerde Büyükanıt'ın dinlenemeyeceğini göreceğiz. Hükümet, Büyükanıt'ın verdiği muhtıraya, muhtıra değil demeye başladı. Keşke bunu Başbakan Erdoğan'a sorsanız. Hükümet karşı muhtıra yayımladı. Bu e-muhtıra değil, ordu hassasiyetlerini dile getirmiş burda deniyor. Hükümetin tavrı nedeniyle bu düşünceyi dile getirdim.

 

 

DANIŞTAY SALDIRISI

 

 

Danıştay saldırısını önceden bildiğim iddiaları saçma sapan iddialar.

 

 

CUMHURBAŞKANININ GÖREV SÜRESİ

 

 

Anayasa'ya bir geçici madde eklersiniz , görev süresi 7 yıdır dersiniz. Neden Anayasayla yapacaksınız, çünkü bir hukuk kuralını, eşdeğer hukukla değiştirirsiniz. Hukuk kuralı budur. Bütün dünyada bu geçerlidir. Şimdi, Cumhurbaşkanı görev süresi 7 yıldır diye yasada değişiklik yapıyorlar. E peki Anayasa'da yok, o nasıl olacak. Anayasa'daki bir kural, yasayla değiştirilmez. Değişiklik yasada değil, Anayasa'da yapılmalı.

 

 

ULUDERE

 

 

Elimde kesin bir şey olmadığı için isim vermek doğru değil. Beşir Atalay'ın önümüzdeki günlerde farklı şeyler ortaya çıkacak açıklaması ilginç. Yakında bunu da Ergenekon'a bağlayabilirler. İstihbaratı kim verdi. Mesele bu. Bir ülke, kendi geleceği olan istihbaratı, güvenliğini başka bir ülkeye bırakamaz. Elimizde şu kadarlık film var diyorlar. Bunlar gönderildi mi gönderildi mi hiç bilmiyoruz. 4 saatlik görüntü nedir, kim verdi? Siz nasıl yola çıktınız? Gidenlerin kaçakçı olduğunu herkes biliyor. Masum insanlar ölüyor. Kaçakçı deyince akla şu gelmesin. Bu insanlar 50 TL için bunu yapıyor. Daha önce niye açmadınız. İlle de 34 kişinin ölmesi mi gerekiyor. Bana bir yargıç anlattı Van'da. Yargıç soruyor, mesleğin ne diyor, mazotçuyum diyor. Ordaki insanın geçim kaynağı, onlar bunu kaçkaçılık olarak görmüyor. Hayvancılık ve tarım da bitti.

 

 

 

TÜZÜK KURULTAYI 

 

 

Bir tüzüğümüz var. Ben onları muhalif görmüyorum. Tüzüğümüze göre olan hakları kullanıyor muhalif arkadaşlarımız. Şimdi kurultayı yapacağız. Biz daha sonra yapacğız diyorduk, şimdi daha önce yapmış olacağız. Genel Başkanlık tartışması niçin olmasın. Keşke çok aday çıksa, demokratik bir yarış olsa. Ben bu partide, geçmiş anlayışların tamamını yıkacağım. Bir insana niye aday oldun diye kızılır mı? Biz muhalefet partisiyiz. Muhalefetti yok ettiğiniz olur mu. Elbetteki bizim gibi düşünmeyen partilimiz olacak.

 

 

GENEL BAŞKANA GENİŞ YETKİ

 

 

Ben CHP liderine geniş yetki tanınan kurallar olduğunu düşünmüyorum. Öyle düşünüyorsa partililer madde değişir.Ben demokrasiye inanıyorsam, sandığı koyacağım. Geçmişte yeterli sandık konmadı, demokrasi yürümedi partide eleştirilerini önemsemiyorum. Ben geçmişle değil, gelecekle ilgileniyorum.

 

 

TAŞERON BELEDİYE ÇALIŞANLARI

 

 

Belediye çalışanlarında taşeron işçilerin kadroya alınmasına başbakan Erdoğan yanaşmıyor. Yanaşmama gerekçesi de sizin belediyelerinizde var. Siz önce kadroya alın. Biz İzmir'de yaptık. Kadroya aldık. Ama norm kadro uygulaması var. Çoğu yerde bunu yapamıyoruz. Taşeronu İzmir'de bitirdik biz. Ama uygun bir ortam olurda Erdoğan'la görüşürsem bu dileklerini ileteceğim (internethaber)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.