1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Yerli Otomobil Çıkışı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Yerli Otomobil Çıkışı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Yerli Otomobil Çıkışı

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Güney Kore'den daha önce otomobil ürettiğini ancak şimdi Güney Kore'nin dünya çapında 3 markası olduğunu vurgulayarak, bunun sebebinin geleceği okuyamayan siyasetçiler olduğunu kaydetti.

Adana'da ilçe ziyaretlerini tamamlayan Kılıçdaroğlu, Sheraton Adana Hotel'de iş dünyası temsilcileriyle biraraya geldi. Türkiye'nin sadece bölgesinde değil, dünyada söz sahibi olması için bilgi toplumunu yakalaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunun için 4 ayaklı bir strateji ortaya koyması gerektiğini kaydetti. Bu stratejilerin ilk ayağının 'hukuğun üstünlüğü' olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Eğer hukukun üstünlüğü olmazsa siz dünyaya entegre olamazsınız. Yabancı sermaye gelmez. Sanayicinin üreticinin, çiftçinin can ve mal güvenliği olmazsa niye yatırım yapsın? Hukuk bu açıdan çok önemlidir. Yabancı sermaye bize son 4 yılda sürekli çekiliyor. Yeni yatırım yapmıyor, sadece Türkiye'deki belli firmaları satın alıyorlar. Değişen bir şey yok. Sonuç elde ettikleri karları kendi ülkelerine transfer edecekler. İş dünyası kendisini hukuk güvenliğinde gördüğü zaman siyasetin ya da siyasetçinin veya siyasal iktidarın yaptığı yanlışı özgürce dile getirir. Der ki 'Ey hükümet bir dakika. Siz şu kararı aldınız ama biz zarara uğruyoruz'. Bu açıdan stratejinin ilk ayağı hukukun üst sağlamaktır. Bakın tüm demokrasiye kişi başı gelirin 30 bin-50 bin dolar arası değiştiği tüm ülkelerde de hukukun üstünlüğü vardır" diye konuştu.

"KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETMELİYİZ"

Stratejinin ikinci ayağının üretim olduğunun altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, en önemli üretimin bilgi olduğunu ifade etti. Plütokratlar örneği veren Kılıçdaroğlu, "Dünyada yeni sınıflar oluşmaya başladı. Gelişmeleri yeteri kadar bilmiyoruz. Patronundan fazla kazanan işçi demek plütokratlar. Koltuğunun altında bir bilgisayar, yazılım sektöründe bir numara. Patronu her türlü yatırımı yapıyor ama o daha fazla kazanıyor. Artık dünyayı sağ ve sol iki kutup eksenine sıkıştırma imkanınız yok. Yeni bir dünyayla karşı karşıyayız. Üzülerek söylüyorum siyasetçilerimiz keşfetmiş değil. Eğer biz katma değeri yüksek ürün üretemezsek Türkiye buradan bir şey elde edemez. 1 TIR makine alır gönderirsin, o size 3 tane cep telefonu gönderir daha fazla kar eder. Peki katma değeri yüksek ürünü nasıl üreteceğiz? Eğer bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse katma değeri yüksek ürün üretemezsiniz. Bu işin noktası, can damarı üniversitelerin bilgi üretmesidir. Peki bizim üniversiteler bilgi üretiyor mu? Arzu ettiğimiz bilgiyi üretemiyorlar. Bu da başka bir acı tablo. Eğer İran'daki üniversiteler bilgi açısından Türkiye'dekileri geçmişlerse oturup hepimizin bir düşünmesi lazım. Eğitim bir toplumda çok önemlidir. Eğitimin sorgulayıcı olması lazım ve beynin özgür düşünmesi lazım. Üniversitelerde aman şu konuda konuşma yapma etme dediğiniz andan itibaren yaratıcı beyni öldürürsünüz. Oysa düşünme, yaratma Allah'ın bize verdiği bir lütuf" ifadelerini kullandı.

"GÜNEY KORE'NİN ARABASI YOKTU, ŞİMDİ 3 MARKASI VAR"

Kılıçdaroğlu, tüm gelişmelerin temelinde merak olduğunu anlatarak, "Çocuk dillendiği andan itibaren bu nedir diye sorar. ABD'nin Mars'a gönderdiği aracın da adı merak. Ne oluyor diye. Çevremizdeki olayları bile yeterince sorgulayamıyoruz. Eğitimi eğer bilgi üreten bir sistemin içerisinde eritmezseniz, bilgi üretmezse eğitim sanayici elde tutulur yeni meta üretemez. Gençlerden biri sormuştu bana. Bilgi üretecek de ne olacak diye. Üretilen bilgiyi sanayici meta haline getirir ve piyasa oluşur. Bunu yakalamak zorundayız. Bilgi toplumu trenini kaçırırsak Türkiye çok gerilerde kalır. İnsanoğlu tekerleği 3 milyon yılda keşfetmiş, şimdi her saniye birden fazla buluş var. Dünyanın bilgi toplumu haline geldiği noktaya bakın. Şu soruyu tüm iş dünyasının kendisine sormak lazım; biz Güney Kore'den önce otomobil ürettik, markamız vardı. Güney Kore'de yoktu ama şimdi Güney Kore'nin dünya çapında 3 markası var bizim yok. Neden böyle oldu? Tek sebebi var. Üzülerek söylüyorum o da geleceği okuyamayan siyasetçilerdir. Bunu aşmak zorundadır. Toplum olarak bunu aşmak zorundayız eğer geleceği düşünüyorsak bunu aşmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Stratejinin üçüncü ayağının ise sosyal devlet anlayışı olduğunu anlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "İşçi de işveren de esnaf da kazanacak. Yoksulluğu sıfırlamamız lazım. Güçlü bir sosyal devlet kuramazsanız sağlıklı çalışan huzur içinde bir toplum yaratamazsınız. Üçüncü ayağı budur" dedi.

"13 YILDA 12 KEZ EĞİTİM POLİTİKASI DEĞİŞTİ"

Stratejinin son ayağını da açıklayan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bu kazanımlarımızı sürdürmemiz lazım. Yani sürekli kendini yenileyen, reform yapan. Üniversiteleri çalışan, iş dünyası çalışan, uluslararası dünyada rekabet eden, gücüne güvenen, özgüveni yüksek bir toplumu sürdürmemiz lazım. Bu 4 ayaklı strateji hiçbir siyasi parti tarafından dile getirilmemiştir. Neden? Biz dünyayı okuyoruz. Biz Finlandiya Eğitim Bakan Yardımcısını Türkiye'ye davet ettik. Onlar eğitimde çok ciddi bir reform yaptılar. Neden öncelik eğitim oldu sizin açınızdan dedik. Bize verdiği yanıt, 'Bütün Avrupa büyüyor gelişiyor kişi başına gelir yükseliyor ama Finlandiya'da bir değişiklik yok gelir düşük. Araştırdık baktık eğitimde çok ciddi zaaflarımız var.' ve reform yapıyorlar. Şuan orada kişi başına gelir 40 bin dolar civarında. Eğitilmemiş bir toplumun büyüme şansı yoktur. Bizim eğitim sistemimize dönüp bir bakın. 13 yılda 12 kez bir ülkenin eğitim politikası değişirse orada eğitim politikası yok demektir. Ama eğitimin milli olması lazım. Milli değerlerimizi korumak için milli ama evrensel değerleri dışlamaması lazım."

İş dünyasından oy isteyen ve 'Tüm engelleri kaldıracağım, yeter ki üretin' diyen Kılıçdaroğlu, toplantının ardından kent turu etkinliğine katıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.