1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması
CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesih edilen ‘İstanbul Sözleşmesi’ hakkında yazılı bir açıklama yaptı. İstanbul sözleşmesinin yürürlükle kalmaya devam edeceğini ileri süren Erdoğan, “İstanbul sözleşmesi

A+A-

İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye’nin çekilmesine CHP Gebze İlçe Kadın Kolları’ndan tepki geldi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Gebze’nin Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, sahalarda, alanlarda ses olmaya ve ses çıkarmaya devam edeceklerini söyledi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜRÜRLÜKTEDİR"
İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesih edilemeyeceğini ancak TBMM’nin kanun düzenlemesi ile yürürlüğe giren uluslararası sözleşmelerin ancak TBMM’nin kanun düzenlemesi ile yürürlükten kaldırılabileceğini ifade eden Erdoğan şunları aktardı; “Birçok anayasa hukukçusunun günlerdir ulusal basın ve medyada konu ilgili yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi TBMM’nin düzenlediği bir kanunla yürürlüğe giren Uluslararası bir sözleşmenin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile fesih edemeyeceği açıkça görülmektedir. Bu durumda ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ yani İstanbul Sözleşmesi hala yürürlüktedir. Adliyelerin dışına çıkarılarak siyasetin vesayeti altına sokulan adalet mekanizmasının yargılama ve hüküm kurma süreçlerinin siyasilerden bağımsız Cumhuriyet Savcıları ve Yargıçlar yoluyla tekrar adliye saraylarına CHP iktidarı ile geri taşıyacağız.

“ASLA SUSTURAMAYACAKSINIZ"
 AKP-MHP çıkar birliktelik iktidarının mucidi ve sorumlusu olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi kadın düşmanlığını anayasaya aykırı Cumartesi kararnamesiyle bir kez daha en üst perdeden hem de resmi gazete aracılığı ile bir kez daha ilan etmiştir. Bu öyle bir düşmanlık ki gözlerini Cumhurbaşkanının yangından mal kaçırır haliyle yayınladığı kararnamenin hukuksuzluğunun ve geçerliliğinin olmadığını bile farkına varamayacak kadar ilerlemiş durumda. Türkiye’de herkesin bilmesi gereken bir konu var. Ülkemizi yönetenler, bu topraklarda yedi düvele, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı kurtuluş savaşı veren bir halkı hukuksuz Cumartesi kararnameleriyle asla sindiremeyeceksiniz, susturamayacaksınız. 

“HAKLARIMIZI KORUMAKTAN KORKMUYORUZ”
Bizler bu toprakların Şerife Bacı’ları, Kara Fatma’ları, Halide Onbaşı’ları, Halime Çavuş’ları, Nezahat Onbaşı’ları, Çete Emir Ayşe’leri, Gördesli Makbule’leri, Tayyar Rahmiye’leri, Hafız Selman Hanım’larıyız. Haklarımızı korumaktan korkmuyoruz, yılmıyoruz, yorulmuyoruz, Ülkemizi sürüklediğiniz karanlıktan öncelikle korkması gereken biz değil sizlersiniz. Maskeniz düştü. Bu ülkeyi yasaklarla, yolsuzluklarla, yalanlarla artık yönetemezsiniz. Hallaç pamuğu gibi attığınız, kalbura çevirdiğiniz hukuk sisteminin gün gelince en çok sizi vuracağını bilmeniz gerekir.

“YASALARA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUM”
Bu milletin vicdanlıları, namusluları, zulmünüzde ezilenleri demokratik yöntemlerle sandıkta galip gelip sizi iktidardan indirdiğinde bozduğunuz adalet mekanizmasının çarkları için eyvahlarla dizlerinizi dövmeniz yetmeyebilir. Hükümetin başını ve bakanlarını, hukuka, adalete bağlı kalmaya ve yasalara saygılı olmaya davet ediyorum. Anadolu’da Trakya’da kurtuluş savaşının kahraman kadınları adına sizlere sesleniyorum. Biz Türkiye kadınları olarak dünyanın birçok ülkesindeki kadınlardan önce sahip olduğumuz Cumhuriyetin kazanımlarından asla vaz geçmeyeceğiz. Bırakın vazgeçmeyi mücadele gücümüzle bu coğrafyada gerçek kadın erkek eşitliğini tesis ederek gelecek kuşaklara laik, demokratik bir hukuk devleti bırakacağız” dedi. 

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.