1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cezaevlerinde yer değişikliği!

Cezaevlerinde yer değişikliği!

Adalet Bakanlığı, cezaevlerini boşaltmak için yönetmelik değişikliği ile yeni bir uygulamaya daha geçti.

A+A-

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 125 bin 100’ü aşarken, açık cezaevine geçiş koşullarını kolaylaştıran Adalet Bakanlığı, cezaevlerini boşaltmak için yönetmelik değişikliği ile yeni bir uygulamaya daha geçti. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ırza geçme, uyuşturucu ticareti, gasp, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarından ceza alıp koşullu salıverilmelerine 1 yerine 2 yıldan az süre kalanlar da açık cezaevine ayrılabilecekler.

 

 

 

6 BİN MAHKÜM

 

 

Aynı şekilde, “Banka zimmeti, askeri ve siyasi casusluk” suçu işleyenler de, tahliyelerine koşullu salıverilmelerine 1 yerine 2 yıldan az süre kalınca açığa geçebilecekler. Yeni uygulama 6 bin mahkûmu kapsıyor. Kapalı cezaevlerinde kalan 1000 mahkûm açığa geçmiş durumda. 5 bininin geçiş işlemleriyse sürdürülüyor. Yeni uygulamalar çerçevesinde koşulları uyanların otomatik açığa geçmesiyle cezaevleri rahatlatılmış olacak.

 

 

 

KAPASİTE SIKINTISI

 

 

 

İlk kez suç işleyip, 2 yıldan az ceza alanlar da doğrudan açık cezaevine konulacak. Yönetmeliğe göre, ilk kez suç işleyen ve 2 yıl veya daha az süreyle hapis cezası alanlar ile adli para cezası 2 yıl veya daha az süreyle hapse çevrilenlerin cezaları gerekli koşulları taşımaları halinde doğrudan açık ceza infaz kurumlarında çektirilecek. Kapasite sıkıntısı çekilen Şanlıurfa Cezaevi’nde çıkan yangında 13 mahkûmun ölmesinden sonra Adalet Bakanlığı, 15 gün önce yaptığı yönetmelik değişikliği ile açık cezaevine geçişi kolaylaştırmıştı. Bir haftalık süreçte 6 bin mahkûm kapalıdan açık cezaevine geçirilmişti. İlçe cezaevlerine geçiş şartlarında yapılan iyileştirmeyle 10 günde 3 bin mahkûm merkezdekilerden ilçelerdeki boş cezaevlerine gönderildi. 2 yönetmelik değişikliğiyle 15 bin mahkûm kapalıdan açık cezaevine geçiş yapmış olacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.