1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cezaevindekilere 19 Mayıs piyangosu
Cezaevindekilere 19 Mayıs piyangosu

Cezaevindekilere 19 Mayıs piyangosu

19 Mayıs'ta tutuklulara 3 gün açık görüş izni çıktı.

A+A-

 

Adalet Bakanlığı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle tutuklulara 3 günlük açık görüş hakkı tanıdı.

 

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 20-24 Mayıs tarihleri arasında açık görüşten yararlanacak.

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in imzasıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen yazıda, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle tüm hükümlü ve tutuklulara açık görüş yaptırılacağı kaydedildi.

 

AÇIK GÖRÜŞ UYGULANACAK CEZAEVLERİ

 

Buna göre, açık görüşler her hükümlüye bir kez yararlandırılmak üzere Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E tipi, Bafra T Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Eskişehir H Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca-Maltepe 1, 2 ve 3 No'lu L Tipi, Kayseri, Mardin E Tipi, Mersin E Tipi, Metris 1 No'lu T Tipi, Konya E Tipi, Ümraniye E Tipi, Osmaniye T Tipi, Silivri 3, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi, Şanlıurfa E Tipi ile Tokat T Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 20-21-22-23-24 Mayıs 2012 tarihlerinde olmak üzere 5 gün yaptırılacak.

 

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 20-21-22 Mayıs'ta 3 gün; müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 21-22 Mayıs'ta 2 gün süreyle açık görüş yaptırılacak.

 

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklularla örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri cumhuriyet başsavcılıklarıyla kurum idareleri tarafından tespit edilecek. Bu gruplar, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmayacak. Kınama cezası dışında disiplin cezası alan ve cezaları kaldırılmamış hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlandırılmayacak.

 

 

KİMLER ZİYARET EDEBİLECEK?

 

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürülecek. Hükümlü ve tutuklularla görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgelerle ispatlamaları gerekecek.

 

Ancak anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar akrabalarından en çok üç kişiyle önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmalarına izin verilecek. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından hükümlü olanlar bu imkandan yararlanamayacak.

 

Hükümlü ve tutuklu sayısının verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. Hazırlanan program koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılarak izdiham yaşanması önlenecek.

 

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde gerçekleştirilecek.

 

Görüş süresi, yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında olacak. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.