1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ceza Hukukunda Müsadere Nedir?
Ceza Hukukunda Müsadere Nedir?

Ceza Hukukunda Müsadere Nedir?

Türk Ceza Kanunu’nda suç işleyen kişinin tüm malının ve kazancının devlete aktarılmasına izin verilmez.

A+A-

 

Ancak, suça konu olan ya da suçun işlenmesi ile elde edilen eşya veya kazançların devlete aktarılmasında bir sakınca bulunmaz. Bu duruma ceza hukukunda müsadere adı verilir. Buna ek olarak, TCK; genel müsadereyi değil de özel müsadereyi benimsemiştir. Bir başka deyişle, malvarlığının suç ile bir ilgisinin olması şarttır. Bu noktada, işlenen suç ile herhangi bir ilgisi olmayan eşya, para ve kazanç gibi malvarlığı değerlerinin devlete aktarılması yasal olarak mümkün değildir.

Müsadere dışında mahkemelerin söz konusu eşyanın imhasına veya tasfiyesine karar vermesi de gündeme gelebilir. Ancak, mahkeme kararı; eşyanın imha veya tasfiye edilmesi şeklinde olmamalıdır. Güvenlik tedbiri olarak eşyanın müsaderesi söz konusu olmalıdır.

Müsadere Çeşitleri Nelerdir?

Eşya veya kazanç müsaderesi olmak üzere farklı müsadere çeşitleri bulunur.

  • Eşya müsaderesi: Mal müsaderesi olarak bilinir. Bir başka deyişle, işlenen suç ile bir ilgisi olan eşyanın müsadere edilmesidir. Eşya müsaderesi; TCK’nın 54.maddesine göre düzenlenmiştir.

  • Kazanç müsaderesi: Para müsaderesi olarak adlandırılabilir. Suç işlenerek elde edilen paranın veya suçun işlenmesinde kullanılan paranın müsadere edilmesi olarak tanımlanır. Kazanç müsaderesi; TCK’nın 55.maddesinde ayrıntılarıyla düzenlenmiştir.

  • Kabahatlerde müsadere: Müsadere yapılırken Kabahatler Kanunu’nun 18.maddesi dikkate alınır. Bu noktada, kabahatin öznesi olan eşyanın veya işlenen kabahatin sonucunda elde edilen eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesi şeklinde müsadere yapılır.

  • Tüzel kişilerde müsadere: Tüzel kişi; vakıf, dernek veya şirket gibi kurumsal yapıları bulunan kuruluşlardır. Özel hukuk tüzel kişisinin yararına olacak şekilde suç söz konusu olduğunda bu tüzel kişi hakkında eşya veya kazanç müsaderesi uygulanabilir.

Eşya Müsaderesi İçin Hangi Şartlar Sağlanmalı?

Ceza hukukunda en çok uygulanan müsadere türünün eşya müsaderesi olduğunu söylemek gerekir. Ancak, eşya müsaderesi yapılırken bazı hususlara dikkat etmek şarttır.

  • Müsadere konusu olan eşyanın üçüncü kişilere ait olmaması gerekir.

  • Bir suç kasten işlendiği takdirde müsadere söz konusu olabilir.

  • Bir malvarlığı değerinin müsadere edilmesi için malvarlığı değeri ile suç arasında ilişki olmalıdır. Bu noktada, suçun işlenmesinde doğrudan kullanılan bir eşya müsadere edilebilir. Bunun yanı sıra, suçun işlenmesi için tahsis edilen eşyanın müsadere edilmesi de söz konusudur. Suçun işlenmesi sayesinde elde edilen eşyanın müsadere edilmesi uygun görülür.

Kazanç Müsaderesi Şartları Nelerdir?

Bireylerin suç işleyerek kazanç elde etmesini önlemek adına kazanç müsaderesi uygulanır. Suçun konusu olan ya da suçun işlenmesi ile elde edilen maddi menfaatler müsadere edilebilir.

Kaynak: https://www.arslanavukatlikburosu.com/ceza-hukuku

 
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.