1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Çevre Komisyonu'ndan İSU'ya inceleme!

Çevre Komisyonu'ndan İSU'ya inceleme!

TBMM Çevre Komisyonu üyeleri, Türkiye’de ilk olarak yapılan ve atıksu arıtma tesisleri, atıksu ve yağmursuyu terfi merkezleri birimlerini yerinde inceledi.

A+A-

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu üyeleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk olarak yapılan ve atıksu arıtma tesisleri, atıksu ve yağmursuyu terfi merkezleri ile büyük sanayi kuruluşlarının atık sularının uzaktan kontrolünü sağlayacak atıksu scada ile içmesuyu depolarının takip edildiği içmesuyu scada birimlerini yerinde inceledi.

 

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Kocaeli’ ye gelen TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve 14 komisyon üyesi milletvekili ile danışmanları, beraberinde Kocaeli valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte İSU Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Genel Müdür İlhan Bayram tarafından karşılanan komisyon üyeleri, İSU’ nun adeta uzay üssü halindeki birimlerini yerinde gezdi.

 

89 İÇME SUYU TEK MERKEZDE

 

İlk olarak su depolarının uzaktan kontrolünü sağlayan içmesuyu scada servisini gezen komisyon üyelerine Genel Müdür İlhan Bayram tarafından bilgi verildi. Türkiye’nin en sağlıklı 5 içme suyundan birisine sahip olduklarını belirten Genel Müdür, il genelindeki 89 adet içmesuyu deposunu tek bir merkezden takip ve kontrolünü yaparak insan kaynaklı problemlerin önüne geçtiklerini kaydetti.

 

 ATIK SU ORANI YÜZDE 99’A ÇIKACAK

 

Türkiye’de ilk olarak yapılan atıksu scada servisine de geçen komisyon üyelerine yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi veren İSU Genel Müdürü, İzmit Körfezi’nin kirlilikten arındırılması için 7 tane ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi çalıştırdıklarını belirtti. Yaptıkları yatırımlar ile atık sulardan kaynaklanan kirliliğin önüne geçtiklerini vurgulayan Bayram, 2011 yılı sonunda Kocaeli genelinde atıksu arıtma oranını yüzde 93’e, devam eden yatırımların tamamlanması ile de 2012 yılı sonunda atıksu arıtma oranını yüzde 99’a çıkaracaklarını ifade etti.

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

 

İşlettikleri atıksu arıtma tesisleri, atıksu ile yağmursuyu terfi merkezlerinin uzaktan kontrolünün sağlanması için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek atıksu scada projesi gerçekleştirdiklerini aktaran Genel Müdür İlhan Bayram,  yaklaşık 11 milyon TL’ye mal olan projeyi Nisan ayında tamamlayarak işletmeye alacaklarını belirtti. Sistemin çalışmasını dev ekranlarda uygulamalı olarak anlatan Bayram, sistem ile 10 adet atıksu arıtma tesisi, 32 adet atıksu ve 6 adet yağmursuyu terfi merkezi, 33 adet atıksu kolektöründe doluluk ölçümü ile 25 sanayi kuruluşu ile Organize Sanayi Bölgesi’nin atık sularının tek bir merkezden kontrol edeceklerini söyledi.

 

DENETİM SÜREKLİ SAĞLANIYOR

 

Mikrodalga ile haberleşmenin yapıldığı sistem ile Kocaeli genelinde atıksu denetiminde sürekliliği sağlamak, çevreyi korumak ve kirliliği önlemek için caydırıcı tedbirler almak, işletme giderlerini azaltmak, atıksu ve yağmursuyu sistemini uzaktan kumanda ile tek merkezden yönetmek, planlama, projelendirme ve karar aşamalarında kullanılmak üzere atıksu kalitesi ve miktarı ile ilgili veri bankası oluşturmak, mikrodalga yöntemi ile diğer kurum ve kuruluşlardan bağımsız ve işletme gideri olmayan bir haberleşme ağı teşkil etmeyi amaçladıklarını da dile getiren Genel Müdür, “İnsan ve çevre sağlığına büyük önem veren bir kurum olarak bu projedeki en büyük amacımız sanayi şehri olan Kocaeli’nde atıksuları problemli olan önemli sanayi kuruluşları ile OSB’lerin çıkışlarına otomatik numune alma sistemleri koyuyoruz. Bu sistem, sanayi ile OSB’lerden gelişigüzel bırakılan belli kimyasal parametreleri ölçüp online olarak scadaya bildirecek. Artık sanayi kuruluşları ile yaşanan hırsız polis kovalamacası da olmayacak. Böylelikle gelişigüzel bırakılan atıkların, oluşacak kirliliğin ve tesislere verilen zararların önüne de geçeceğiz.”diye konuştu.

 

İLGİYLE DİNLENDİ

 

Büyük bir ilgi ile scada servislerini inceleyen çevre komisyonu üyesi milletvekilleri, çevrenin korunması için yaptıkları yatırımlar ve elde ettikleri başarılardan dolayı Başkan Karaosmanoğlu ile Genel Müdürü Bayram’a teşekkür etti.  TBMM Çevre Komisyonu Üyeleri, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Genel Müdür İlhan Bayram ile birlikte kurum önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra kurumdan ayrıldılar.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.