1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çevre Komisyonu Kocaeli'nde!

Çevre Komisyonu Kocaeli'nde!

İlimiz de Çevre konusundaki birçok soru ve sorunlara yönelik inceleme yapmak üzere gelen TBMM Çevre komisyonuna açıklama yapan Vali Ercan Topaca “Çevre konusunda hiç sorunsuz değiliz." dedi.

A+A-

İlimiz de Çevre konusundaki birçok soru ve sorunlara yönelik inceleme yapmak üzere gelen TBMM Çevre komisyonuna açıklama yapan Vali Ercan Topaca “Çevre konusunda hiç sorunsuz değiliz. Bu hiçbir şey yapılmıyor almanı da değildir. Her haber, her ihbarı değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımızda, Sanayicilerimizde Çevre bilincini oluşturduk. Amacımız Kocaeli’nde sürdürülebilir bir çevre ve yaşam kalitesini artırmaktır. Çevre tüm Kocaeli’nin sorunudur, Dilovası vbu sorunun sadece bir bölümüdür. Sorunlara bütüncül ve kapsayıcı bir anlayışla çözüm arıyoruz. Coğrafi durum ve özelliklerde sorunun çözümünü zorlaştırmaktadır” açıklamalarına yer verdi.

 

 

İLK İNCELEME İZAYDAŞ’TA

 

 

TBMM Çevre Komisyonu ilimizde çevre sorunlarına yönelik dün ilimize geldiler. Sabah İzaydaş’a bir gezi gerçekleştiren Çevre komisyonundaki Milletvekilleri daha sonra  çalışmaları yerinde incelediler.  Kendileri için tahsis edilen otobüsle gezilerini sürdüren TBMM Çevre komisyonu daha sonra Kocaeli Valiliğinde Vali Ercan Topaca’dan ilimizin Çevre brifingini izlediler. Toplantı Vali Ercan Topaca’nın konuşmasının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

 

 

TBMM’DE 15 KİŞİLİK ÇEVRE KOMİSYONU

 

 

TMMB Çevre komisyonunda bulunan AKP İstanbul Milletvekili aynı zamanda Çevre komisyonu başkanı Erol Kaya, Mardin Milletvekili Abdurrahman Akdağ, Bingöl Prof. Dr. Eşref Taş, Diyarbakır Mehmet S. Hamzaoğlulları, Yalova Temel Coşkun, Malatya, Hüseyin Cemal Akın, Hatay Mehmet Öntürk, Karabük Osman Kahveci, Kocaeli Zeki Aygün, Muş Doç. Dr. Muzaffer Çakar, çevre komisyonunda bulunan CHP Milletvekillerinden Kocaeli Mehmet Hilal kaplan, Edirne Kemal Değirmendereli, Adıyaman Salih Fırat, İstanbul Melda Onur,Tokat  Dr, Reşat Doğru katıldı. Valilik 100. Yıl salunundaki brifinge aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile İzaydaş, Bayındırlık, İl Sağlık müdürü ile ilgili müdür ve müdür yardımcıları katıldı.

 

Topaca’nın yaklaşık 1 saat süren brifinginde Kocaeli’nin genel yapısı hakkında bilgi aktaran Vali Ercan Topaca “ Kocaeli’nin yeni otoyolunun tamamlanması, körfez geçiş köprüsünün hayata geçirilmesi, Ağaçlandırma faaliyetlerinin arttırılması, kömür firmalarının kömürcüler OSB’ye taşınması, kapasite artışı ve yeni tesis kurumunda daha hassas davranılması ilimizin çevre konusunda önemli çözüm parçası olacaktır.

 

 

İLİMİZDE KAYITLI 240.216 MOTORLU ARAÇIMIZ VAR

 

 

1.601.000 nüfusu olan Kocaeli’nde her yıl 40 b.in nüfus artışı yaşanmakta ve bunun 23 ile 24 bini göç geriye kalanı doğumdan kaynaklanan bir artıştır. 13 organize sanayi bölgemiz bulunmakta. 1 tanesi de mermerciler sanayi sitesi kurulma aşamasındadır. 36 adet liman ve iskelemiz bulunmakta bu da Türkiye’nin beklide en büyük liman şehri, Avrupanın’da ilk 10 sıraya yerleşebilecek konumdadır. 2 ve 3’cü sınıf GSM ruhsatlı sanayi kuruluş sayımız 9100, kayıtlı motorlu araç sayımız 240.216, yasal işlem uygulanan tesis sayısı 81, yasal işlem sonucunda uygulanan idari para cezası ile 2.658.054 TL’dir açıklamalarında bulundu.

 

 

TOPACA: ÇEVRE KİRLİLİĞİ TEKNİK BİR SORUNDUR

 

 

Çevre kirliliği teknik ve sosyolojik bir olgudur açıklamalarında bulunan Topaca çözüm belli bir süreç gerektirir. Bunun içinde zaman, çevre bilinci, sürekli izleme, sanayide dönüşüm ve uygun altyapıdır. Mevcut sorunlarımız endüstriyel atıklar, evsel atıklar ve araç yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Biz bu korunlar karşısında hava, su doğal ortam değerlerini sürekli izlemekteyiz. Topaca açıklamaları arasında Kandıra arıtma sisteminin 2012 yılında devreye alınacağını, 2011 yılı itibariyle de atıksu arıtma oranının %91,2012 yılı sonu itibari ile de %96 olacağını açıkladı.        

 

 

KAÇAK HAFRİYATTA  KAMERA TAKİP SİSTEMİ GELİYOR

 

 

Vali Ercan Topaca açıklamaları arasında bu yılın sonunda ilimizdeki tüm yerleşim ve sanayi alanlarının Kamera takip sistemi ile denetleneceğini ve bu sayede kaçak döküm  yapanların anında tespitinin  gerçekleştirileceğine söyledi. Bunun için önümüzdeki aylarda ihale yapılacak. Şehrin tamamı kamera sistemi ile 24 saat takip edilecek. Kocaeli valiliğinin verilerine göre 2011 yılında kaçak hafriyat taşıyan 50 adet araca toplam 4.112.589 TL para cezası kesildiğini 2012 yılında ise kaçak hafriyat taşıyan 3 adet araca oda ayrıca 649.591 TL ceza uygulandığını söyledi. Yine Topaca’nın açıklamalarında 2011 yılında ilimizde 3 adet tesiste kapatma gerçekleştirilmiş. Bunlardan biri Tayyip Madencilik ve isqet Petrokimya kapatılıp sonradan eksiklerini tamamlaması üzerine açılmıştır. Ancak Tever Ağaç sanayi tamamen kapatılmıştır. 2012 yılında OSB alanı dışında çevre izni olmadan faaliyet gösteren 17 adet tesise de 640.832,00 TL tutarında idari yaptırım cezası uygulanmış. İlimizde çevre konusunda sürekli baca izleme sisteminde de önemli bir gelişme kaydedilmiştir. Analog veri çıkışlı debimetre sistemi bulunan tüm tesislerin dijital veri çıkışlı debimetre sistemine, anazör, debimetre , bilgisayar, kumanda sistemi, kalibrasyon tüpü, hidrojen tüpü, kuru hava internet bağlantısı ile kesintisiz çalıştırılması hedeflenmekte.  Sürekli baca gazı izleme sistemi çerçevesinde 27 sanayi kuruluşunda 64 baca on-line olarak izlenmekte iken bu sayı 28 tesis ve 66 bacaya çıkartılmış ve 2012 yılı sonu itibariyle de 31 sanayi kuruluşunda 96 bacaya çıkartılması hedeflenmekte.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.