1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çevre illere kültürel çağrı!

Çevre illere kültürel çağrı!

Sakarya, Bolu ve Düzce Belediyeleri Kültür Müdürlerinin katıldığı toplantıda olası işbirliği imkânları ele alındı.

A+A-

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sakarya, Bolu ve Düzce Belediyelerinin kültür müdürlerini bir araya getirerek kültür alanında yapılabilecek bölgesel işbirliği olanaklarını masaya yatırdı. Geniş kapsamlı toplantıda söz konusu işbirliğinin Doğu Marmara bölgesindeki kültürel kalkınmaya önemli katkı sunacağı vurgulandı.

 

BÖLGE KÜLTÜR MÜDÜRLERİ BİRARADA

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal başkanlığında Seka Park Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürü İsmail Civelek, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Faruk Şişman, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürü Fuat Bilgin, Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Haluk Velioğlu, Düzce Belediyesi Kültür İşler Müdür Yardımcısı Bilal Aydemir, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert ve Bolu Belediyesi Kültür İşler personeli Seçkin Eroğlu katıldı.

 

TOHUM TOPRAĞA YAPIŞACAK

 

Burada konuşan Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, yıllardır sanayi kenti olarak tanınan Kocaeli’nin gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi kültür çalışmalarıyla söz konusu kimliğinde önemli değişiklikler yaşadığını söyledi. Kitap Fuarı, festivaller, KO-MEK, Bilgi Evleri, Bilim Teknoloji Kulübü ve spor alanında yapılan çalışmaların ülke bazında ses getirdiğine değinen Yeşildal, Kocaeli’nin yakaladığı bu başarıyı bölgesinde yaşadığı komşu illere yaymak istediğini kaydetti. Bölgede birlikte yapılacak projelere önem verdiklerinin altını çizen Ali Yeşildal, “Yapılan projeler ile tohumu toprağa atacağız. Bu nedenle toprağa yapışacak projeler üretmeliyiz. Projelerimiz tutsun ki meyvelerini alalım ve bölgemizde birliktelik içinde kültürel ve sosyal işler gerçekleştirelim” şeklinde konuştu.

 

BİLGİ EVLERİ VE KO-MEK’İ ANLATTI

 

Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak eğitim hizmeti veren Bilgi Evleri ve KO-MEK hakkında bilgi sundu. Bilgi Evleri’nde şuanda aktif olarak eğitim gören 20 bin çocuğun olduğunu anlatan Yeşildal, “Bilgi Evleri bir dershane ya da sadece bir kütüphane değildir. Burası dershaneye gidemeyen, kütüphane imkânı bulamayan ve en önemlisi yaşam şekli kazandırılmaya çalışılan halk çocuklarına aittir” dedi. Meslek ve sanat eğitimi alanında Türkiye’ye örnek olan KO-MEK’in eğitimin hizmetinde olduğunu anlatan ve KO-MEK kurslarında 210 bin kişiye sertifika verildiğinin altını çizen Yeşildal, “Roman mahallelerinde açtığımız KO-MEK kurslarımız ile buradaki vatandaşlarımıza okuma yazma eğitimi veriyoruz. Çok sayıda kursiyerimiz aldığı KO-MEK sertifikası ile iş bulma imkânını yakaladı. Ücretsiz ve kaliteli eğitim fırsatından herkesin yararlanması için gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalara bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

 

KİTAP FUARI İLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI

 

Toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıllarda büyük ilgi gören ve bu yıl dördüncüsünün düzenleneceği Kitap Fuarı da ele alındı. Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuar Müdürü İsmail Civelek fuarda bu yıl yapılacak yenilikler ve çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

İŞBİRLİĞİ KÜLTÜREL KALKINMAYA KATKI SUNAR

 

Toplantıya katılan kültür müdürleri de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kültür alanında gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları yakından takip ettiklerini kaydetti. Konuk kültür müdürleri Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğine yönelik düşünce ve hedeflerinin bölgenin kültürel kalkınmasına önemli katkı sunacağına inandıklarını söyledi.

 

KONUKLARA ANLAMLI HEDİYELER

 

Toplantının sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuar Müdürü İsmail Civelek konuk kültür müdürlerine Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi öğrencilerinin yaptığı ebru ve hat eserlerini hediye etti. Konuk belediyelerin kültür müdürleri akşam da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen “Guguk Kuşu” adlı oyunu izledi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.