1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Çevre Bilgi Sistemi Uygulaması" tanıtıldı!

"Çevre Bilgi Sistemi Uygulaması" tanıtıldı!

Kocaeli Sanayi Odası ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından “Çevre Bilgi Sistemi Uygulamaları” tanıtımı gerçekleştirildi.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Konferans Salonunda yapılan  toplantıya Sanayi Kuruluşları temsilcileri büyük ilgi gösterdiler.Toplantının açış konuşmasını yapan  KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi, “Kocaeli’de sanayinin yerleşimi ve sektörel içeriği zaman içinde kaçınılmaz olarak, Türkiye ve dünya ekonomisindeki değişime paralel olarak değişmiş, önümüzdeki yıllarda da değişecektir. Bundan sonrası için hedefimiz, değişimi, akışa bırakmak yerine kontrollü, planlı, sosyal ve ekonomik maliyetleri en aza indirecek şekilde gerçekleştirmek olmalıdır.” dedi. Bölgemizdeki sanayi kuruluşları, uluslararası ticari ilişkileri nedeniyle, çevre konusunda üzerine düşen yatırımları yaptıklarını ve yapmaya devam etmekte olduklarını vurgulayan Genel Sekreter Turabi, “ Bu konuda bir çok örnek ve başarılı uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan yatırımlara ve çevre bilincinin artmasına rağmen bu konu hala gündemimizi meşgul etmektedir.

 

 

20 İDARİ YÖNETMENLİK

 

 

 2004-2010 Süreci; yönetmelik yayım ve revizyonlarının çok sık yapıldığı bir dönem olmuştur. Bu süreçte yaklaşık 20 idari yönetmelik ve sayısı 100’e yaklaşan tebliğ, genelge ve de çok sayıda teknik doküman yayınlanmıştır. Uyum sürecinde karşımıza çıkan bir diğer uygulama ise “Tehlikeli Atık Beyan Sistemi”dir.

     Sizlerin de bildiği gibi, “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” gereğince atık üreticileri “atık beyan formunu her yıl bir önceki yıla ait bilgiler doğrultusunda doldurarak valiliğe göndermek ve bir nüshasını saklamakla,” yükümlüdürler.Sağlıklı bir envanter oluşturulabilmesi için, Tehlikeli Atık Beyan Sisteminin kullanımına, Mart 2008 tarihinde başlanmıştır. Beyan sistemi ile ilgili olarak bugün İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yetkilileri tarafından  yapılacak olan bu bilgilendirme çok önemlidir”

 

SUNUM YAPILDI

 

İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde görevli Kimya Mühendisi Selen Filizgök, “Çevre Bilgi Sistemi Uyugulaması” konusunda elektronik ortamda nelerin yapılabileceği konusunda sunum gerçekleştirdi. Tehlikeli Atık Beyan Sistemi” nin amaç ve uygulamaları hakkında bilgi vererek , Kayıt , Tesis listeleme ve Tesis kayıtlarının nasıl yapılacağı hakkında sinevizyon eşliğinde uygulamalı olarak aktardı. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.