1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çeker: Ortada yanlış işleyen bir sistem var
Çeker: Ortada yanlış işleyen bir sistem var

Çeker: Ortada yanlış işleyen bir sistem var

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi.

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi. Şube binasında gerçekleştirilen toplantıya Aile Hekimleri Komisyon Başkanı Recep Pehlivan ve Komisyon üyesi Hacer Gündüz de katılım gösterdi. Çeker açıklamasında, kamu dışında yapılan aşılarda aşı takvimine uyulmadığı için Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışanlardan performans kesimi yapılmasını değerlendirdi.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Başkanı Ömer Çeker, “Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube bünyesinde kurulmuş olan Aile Hekimliği Komisyonuna, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının aşılar ile ilgili performans kesintileri hakkında yaptıkları yoğun başvurular neticesinde, komisyonun yapmış olduğu çalışma sonucunda; Sağlık Bakanlığı, bebeklerin aşılanması için Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) vermiş olduğu aşıları, kamu dışında çalışan hekimlere ve özel hastanelere ücretsiz olarak vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bu aşılar özellikle özel hastanelerde yapılmaktadır” diyen Çeker, “Ne yazık ki aşıyı yapanın farklı olduğu, sorumluluğun farklı kişilerde olduğu tuhaf durum yaşanmaktadır. Oysaki Bakanlık tarafından verilen aşıların bebeklere uygulandığı gün ve saat içerisinde elektronik ortamda sağlık net üzerinden Sağlık Bakanlığına bildirilmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu aşı takvimine özel hastanelerinde uymak zorunluluğu bulunduğu halde aşı takvimine uymamaktadırlar ya da uygulamış oldukları aşıları elektronik ortamda zamanında Sağlık Bakanlığına bildirmemektedirler” şeklinde konuştu.

Konuşmalarına devam eden Çeker, “Bu nedenle bebekler Aile hekimliğine kayıtlı oldukları için bebek aşıları yapılmamış veya gününde yapılmadığı için ASM de görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları mağduriyetler yaşamakta ve maaşlarından performans kesintileri yapılmaktadır. Yoğun işleri arasında özel hastanelere de aşı takvimine uyulmadan aşının uygulandığı veya elektronik ortamda gününde Sağlık Bakanlığına bildirilmediği için bebeğin kayıtlı olduğu ASM çalışanlarından performans kesintisi yapılmaktadır” dedi. 

Cezanın Aile Sağlığı çalışanına kesildiğini söyleyen Çeker, “Aşıyı yapanda bir sorumluluk olmaması nedeniyle aşı takvimi yerine keyfiyete göre aşılar yapılabilmekte Sağlık Bakanlığında bunun hesabını yapandan sormamakta ASM’de görev yapan aile hekimine ve Aile Sağlığı çalışanına ceza kesmektedir. Bu durumda suç başkasında olduğu halde niçin başkası mahkum sorusunun cevabının aranmasını zorunlu kılmaktadır. Buradaki sıkıntılı durumun çözülmesi yerine çalışanların itiraz ederek verilen cezanın iptali gibi bir yol izlenmesi de yanlıştır” diye konuştu.  

“Sistemsel sorun çözülmeli, bir yaptırım uygulanacaksa da özel hastanelere uygulanmalı veya bu konuda uyarılmalıdırlar” diyen Çeker, “Çalışanlar her zaman bunlarla uğraşmak zorunda bırakılmamalıdırlar. Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin 16, 18 19 ve 21’inci maddesinde Aile Sağlığı elemanlarına yapılacak ödemelerde Aile sağlığı elemanından yapılacak kesintiler düzenleme altına alınmıştır. İlgili hükümlerde aşıların zamanında uygulanmaması halinde performans kesintisi yapılacağına dair herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Son olarak Çeker, “Aşının gününde uygulanmaması, uygulama tarihlerinin değiştirilmesi sorumluluğu ASM çalışanlarının olmamasına rağmen, ASM çalışanlarına performans uygulanması son derece adil olmayan bir uygulamadır. Bundan vazgeçilmelidir. ASM çalışanları her ay uğraşmak zorunda kaldıkları bu tür mağduriyetleri sonlandırılmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda acil çözüm bekliyoruz. Şu anda bu konuda mağduriyetlerin önüne geçmek adına ASM çalışanları için örnek dilekçelerimiz hazır. Şube olarak İl Sağlık Müdürlüklerine müracaat ettik. Türk Sağlık Sen Genel Merkezi de konu hakkında Sağlık Bakanlığına başvuru yapmıştır. Sorunun kökten çözülmesi için mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Sendika olarak konunun takipçisiyiz” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.