1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çeker: Memurlara da ikramiye verilmeli
Çeker: Memurlara da ikramiye verilmeli

Çeker: Memurlara da ikramiye verilmeli

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, "Bayram öncesinde Hükümet, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlisini unutmamalı, memur ailesini boynu bükük bırakmamalıdır” dedi

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker şube binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında devlet memurlarına yılda iki ikramiye verilmesi gerektiğini belirterek, “Bayram öncesinde Hükümet, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlisini unutmamalı, memur ailesini boynu bükük bırakmamalıdır” dedi

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker basın açıklamasında, “Hükümet, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1000’er TL, olmak üzere yılda 2000 TL Bayram İkramiyesi verileceği açıklandı. Bu, her ne kadar miktarı yetersiz olsa da sayıları 12 milyonu bulan emeklilerimiz açısından son derece olumlu bir karar oldu.   Türk Sağlık Sen olarak 2010 yılından beri emeklilere, sağlık çalışanlarına ve Kamu görevlilerine dini bayramlarda ikramiye verilmesi konusunu toplu pazarlıklar başta olmak üzere bütün platformlara taşıdık, tartışılmasını sağladık, sürekli kamuoyu gündeminde tuttuk. Talebimizi her dile getirişimizde bütün kesimlerden son derece olumlu geri dönüşler aldık. Ancak çeşitli gerekçelerle sağlık çalışanlarına,  Devlet Memurlarına ve emeklilere Bayram İkramiyesi verilmesi konusundaki önerimiz bugüne kadar bir türlü hayata geçirilmedi” dedi.

“DEVLET MEMURLARINA DA İKRAMİYE VERİLMELİ”

“Bugün ise Hükümetin açıklamış olduğu programa göre yalnızca emeklilere Bayram İkramiyesi verilmesi söz konusu olmuştur” diyen Çeker, “Emeklilere ikramiye verilmesi olumlu ancak bir o kadar da eksik bir uygulama olacaktır. Hükümet 12 milyon emekliye yılda iki defa 1000 TL ikramiye verirken, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlilerini göz ardı etmemeli, çalışanlarımızı bu haktan mahrum bırakmamalıdır.  12 Milyon emekliye verilecek ikramiyenin yıllık maliyeti 24 milyar TL’yi bulmaktadır. Kamu görevlilerine aynı miktarda verilecek ikramiyenin maliyeti ise yalnızca yıllık 6 milyar TL olacaktır.

Hükümet yetkilileri Türkiye'nin dünya Devletleri arasında 16. Büyük ekonomisi olduğunu, Milli gelirin son 15 yılda arttığını yazılı ve görsel basında sıklıkla dile getirilmektedirler. Artan milli gelirden kamu çalışanlarının payına düşen yılda iki ikramiye sağlık çalışanına ve Devlet Memurlarına da verilmelidir” şeklinde konuştu.

“ADALET BUNU GEREKTİRİR”

Çeker basın açıklamasındaki sözlerini, “Yurdumuzun en ücra köşelerine kadar 24 saat kesintisiz hizmet götüren ve vatandaş memnuniyetini sağlayan Sağlık çalışanı ve kamu görevlilerimiz, alınan her karar sonrasında kendilerini dışlanmış ve unutulmuş hissetmektedir. Emeklilere ikramiye verilirken memurların bu uygulamanın dışında tutulması kararıyla, kamu görevlileri bir kere daha hayal kırıklığına uğramışlardır. Bu bakımdan memurların da Bayram İkramiyesi alması, kamu görevlilerinin yıldan yıla eriyen alım gücünün hiç olmazsa bayramlar vesilesi ile bir nebze olsun yükseltilmesini sağlayacak, çalışma barışına ve adaletin tecellisine katkıda bulunacaktır. Adalet de bunu gerektirir. Sağlık çalışanlarının ve Devlet Memurlarının ikramiye kararı dışında tutulmasının maliyet ve kaynak dahil olmak üzere hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur. Bayram öncesinde Hükümet, yaklaşık 2 Milyon 600 Bin kamu görevlisini unutmamalı, memur ailesini boynu bükük bırakmamalıdır” ifadeleriyle sonlandırdı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.