1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çayırova'da "Engelsiz Anayasa Çalıştayı"

Çayırova'da "Engelsiz Anayasa Çalıştayı"

Çayırova Belediyesi, sivil anayasa çalışması kapsamında Engelsiz Anayasa Çalıştayını Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirdi.

A+A-

Yerelden Genele Engelsiz Türkiye Hizmet Sempozyumu ile engelli vatandaşların sorunlarını masaya yatırarak örnek bir çalışmayı geçtiğimiz yıl düzenleyen Çayırova Belediyesi, sivil anayasa çalışması kapsamında Engelsiz Anayasa Çalıştayını Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirdi. 

 

 

Engelsiz Anayasa Çalıştayı Gerçekleştirildi

 

 

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılan iş birliği çerçevesinde Engelsiz Anayasa Çalıştayını gerçekleştiren Çayırova Belediyesi, çalıştayı iki oturum şeklinde tamamladı. Çalıştaya T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Çayırova Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, milletvekilleri, AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen, AK Parti Çayırova İlçe Kadın Kolları Başkanı Fikriye Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Bekir Yümnü, uzman ve doçent doktorlar, profesörler, dernek ve sivil toplum kuruluşları, çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri katıldı.

 

 

Akbaş, Engelsiz Anayasa

 

 

Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen programın açılış konuşmasını Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş yaptı. Konuşmasında öncelikle sivil anayasanın hazırlanmasında çalıştaydan çıkacak fikirleri ve görüşleri Türkiye Büyük Millet Meclisine ileteceklerini belirten başkan Akbaş, Çayırova Belediyesi olarak bu tür bir çalışmayı gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

 

 

Anayasayı Konuşmak

 

 

“Daha önce yaptığımız yerelden genele engelsiz Türkiye hizmet sempozyumu ile Türkiye’mize önemli katkılar sunduğumuzu düşünüyorum. Ülkemizde yaşanan bu tarihi sürece engelsiz anayasa çalıştayımız ile katkı sunmak istiyoruz. Bu çalışmalarımıza ek olarak okullarımızda benim anayasam adlı bir çalışmayı da hayata sunduk. Buradaki amacımız her bireyin, her ailenin ve her vatandaşımızın anayasayı konuşuyor olmasını sağlamaktır. Engelsiz anayasa çalıştayımızdan yapılan sivil anayasamıza büyük ve önemli katkılar çıkacağını düşünüyorum. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

En Güzel Anayasa Türkiye’de

 

 

“Engelsiz Anayasa Çalıştayını ilk kez Çayırova’da gerçekleştiriyoruz” diyerek sözlerine başlayan T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, sivil anayasanın değerlendirilmesi için bir arada bulunduklarını belirtti. Anayasa engelliler açısından eklenen bir maddeyi açıklayan Çiftçi, “Engellilerle ilgili yapılan düzenlemelerin ayrımcılık ilkesine aykırı değildir. Bu güzel maddeyi de anayasamıza eklemiş olmakla birlikte, engellilik alanında, yaşlılık alanında en güzel anayasa Türkiye’mizde var” dedi. 

 

 

 

 

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi’nin konuşmasının ardından çalıştayın 1. ve 2. oturumları gerçekleştirildi. Oturumlarda uzman ve doçent doktorlar, milletvekilleri anayasa ile ilgili görüşlerini anlattılar. Sivil anayasanın içerisinde engellilere verilen hakların mevcut olduğu görüşüne varan uzmanlar, bu yasalara ek olarak iyileştirmeler yapılabileceğini ve uygulamalarla anayasanın daha düzenli hale gelebileceği görüşüne vardılar. Katılımcılardan gelen fikirleri ve soruları da yanıtlayan uzman ve milletvekilleri oturumun sonunda protokol üyelerinden teşekkür belgelerini aldılar. 1. ve 2. oturumun ardından komisyonlar halinde devam eden çalıştay, 3 farklı komisyonun gündem maddelerini ele alması ve değerlendirmesi ile son bulurken, çalıştay içerisinde alınan kararlar, ilgili kurumlara iletilmek üzere rapor edildi. Tam gün boyunca gerçekleştirilen çalıştayın sonunda Belediye Kültür Salonu’nun fuaye alanında kokteyl verildi. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.