1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çayırova'da büyük buluşma!

Çayırova'da büyük buluşma!

Çayırova Belediyesi tarafından organize edilen “Yerelden Genele Engelsiz Türkiye” adında düzenlenen sempozyumda 2 gün geride bırakıldı.

A+A-

Çayırova Belediyesi ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği ile Çayırova Engelli Aileleri Derneği’nin desteği ile engelli vatandaşları ve yerel yönetimleri bilgilendirmek amaçlı “Yerelden Genele Engelsiz Türkiye” adında düzenlenen sempozyumda 2 gün geride bırakıldı.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

3 gün olarak planlanan ve 26 Aralık Tarihinde startı verilen sempozyum Çayırova Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirildi. Tanıtım stantlarının kurulduğu ve bilgilendirme seminerlerinin yapıldı sempozyumun açılış konuşmasını Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş yaptı. Sempozyumun açılış konuşmasında, Türkiye’nin engelleri ortadan kaldırmaya başladığını ve son on yıl içerisinde engelli vatandaşlar için önemli adımların atıldığını vurgulayan Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş; “Böylesine önemli bir sempozyuma Çayırova Belediyesi olarak ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Devletimizin milletle temas noktası olan biz yerel yönetimler de belediyemizin kuruluş tarihini değil, binlerce yıllık bu geleneği referans alarak, halkımıza hizmet üretiyoruz. ‘İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın’ derken sadece bir atasözü söylemiyoruz. Kadim bir tarihi, tek bir sözle ifade etme kudretini elimizde tutuyor, bir medeniyet sözüne hayat vermiş oluyoruz. Evet, biz insanı yaşat ki devlet yaşasın diyoruz. Devleti yaşatmak, insanı yaşatmaktan, insana hizmet etmekten geçiyor. Kimliği, dili, dini, ırkı, cinsi, meşrebi ne olursa olsun, herkese adaletle hizmet götürmekle devletin yaşayacağını biliyoruz. Çünkü medeniyetimiz, insana hizmet etmeyi, insana ve insanlığa faydalı olmayı her şeyin üstünde bir erdem kabul ediyor.”

“HİZMET ETMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ”

“Burada bulunan bu erdemli topluluk, böyle bir medeni seviyeyi ve böyle yüksek bir hizmet anlayışını temsil ediyor. Çayırova Belediyesi olarak böyle bir topluluğun parçası olmaktan, insanımıza, vatandaşımıza hizmet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İlçemizde yaşayan her bir bireysel farklılığı olan vatandaşlarımızın yanında olmaya, onları dinlemeye ve onların sosyal yaşama kazandırılmasına gayret gösteriyor, çaba sarf ediyoruz. Hepimiz biliyoruz ki, bizlerde birer engelli adayıyız. Bugün ülkemizin her bir şehrinde, her bir ilçesinde yükselen Engelli Koordinasyon Merkezleri, Çayırova’da da hayat buldu. Hasta nakil hizmetleri, evde bakım hizmetleri gibi çalışmalarımızla bakıma, yardıma muhtaç tüm kardeşlerimizin ihtiyaçlarına cevap vererek hizmetlerimizi evlerinde sunuyoruz. Gerçekleştireceğimiz bu sempozyum ile bir yol haritası çizerek, engelli vatandaşlarımızın, istihdam, sosyal yaşamdaki sorunları ve hayatın tüm alanlarında var olmalarına bir etken olacaktır” dedi. Projenin gerçekleşmesinde öncülük eden T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile tüm destek sağlayan kurumlara sonsuz teşekkürlerini sunan başkan Akbaş, çizilecek yol haritası ile birlikte yerel yönetimlerin geliştirdiği proje ve somut uygulamaların bir rehber niteliği taşıdığını da sözlerine ekledi.

ENGELSİZ YAPILI BİR ÇEVRE

Yerel yönetimlerin sorumluluklarının ana temayı oluşturduğu sempozyumun açılışını yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi, örnek engelsiz ilçe olma hedefiyle sürdürdükleri çalışmalarından ötürü Çayırova Belediyesi’ne teşekkür etti. Sayın Çiftçi konuşmasında, büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyelerinin ulaşılabilirlikle ilgili olarak yapmış olduğu çalışmaların çok önemli olduğunu ifade ederek, Sempozyum kapsamında engelsiz yapılı çevrenin ve kentsel hizmetlerin özellikleri, açık alanlarda ve binalarda ulaşılabilirlik durum tespiti gibi konularda kamu kurumlarının il müdürlüklerinde, belediyelerde çalışan teknik personele, üniversitelerin ilgili bölümlerindeki akademisyenlere, ilgili meslek kuruluşlarının mensuplarına yönelik olarak verilen teknik eğitimin ihtiyaç duyulan teknik desteğin sağlanmasında önemli bir yeri olduğunu ifade etti. İstihdam, eğitim, sağlık, rehabilitasyon gibi konularda yerel yönetimlerce yürütülen özürlü hizmetleri ile yerel yönetimlerin söz konusu hizmetlerin vatandaşa ulaşmasında öncelikli rolüne vurgu yaparak, bu kapsamda yapılacak olan çalışmaların vatandaşın da takdirini kazanacağını söyledi.

STANDTLARDA ÇALIŞMALAR TANITILIYOR

Sempozyum kapsamında, yereldeki örnekler başta olmak üzere Ulaşılabilirlik alanında ülke çapında yürütülen öncü çalışmalara yer veriliyor. Sempozyumda belirlenen alanlarda tespit formlarının doldurulmasıyla ilgili bir uygulamaya da yer verilerek, Sempozyumun son günü yerel yönetimler için son derece önemli olan “ulaşılabilirlik tespit formları alan uygulamasının sonuçları değerlendirilecek. Sempozyum süresince ayrıca, Marmara Bölgesi Belediyeleri, kendilerine tahsis edilen yirmi adet stantta, özürlülerle ilgili olarak yapmış oldukları hizmetleri tanıtma fırsatına da sahip oluyor.

İLK İKİ GÜN TAMAMLANDI

Sempozyumun ikinci gününde belediye başkanları temsilcilerinin sunumu ile başlayan organizasyon yine tam gün devam etti. Sabah saat 10:00’da başlayan “Yerelden Genele Engelsiz Türkiye” sempozyumuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi ve Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş öncülük etti. Darıca Kaymakamı ve aynı zamanda Çayırova Kaymakam Vekili Osman Ateş’in de katıldığı programa AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen, Marmara Bölgesi ilçe belediyeleri yetkilileri, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.