1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çayırova Meclisi yine çok gergin!

Çayırova Meclisi yine çok gergin!

Çyırova Mayıs ayı birinci meclis oturumunda gündem dışı söz alan Saadet Partili İlhami Bayrak, Başkan Akbaş’a yüklendi. Karşılıklı tartışmaların yaşandığı meclis toplantısına düşen üslup damgasını vurdu.

A+A-

Çayırova Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı önceki gün belediye meclis salonunda yapıldı. Başkan Akbaş ve Saadet Partili meclis üyesi İlhami Bayrak’ın karşılıklı atışmalarına sahne olan meclis toplantısında seviye sarf edilen sözlerle iyice düştü. Toplantıda 13 gündem maddesi görüşüldü.

 Çayırova’da faaliyet gösteren bir firmanın belediyeyi 400 bin TL dolandırdığını iddia eden Bayrak, ‘belediyenin kaynaklarının nerelere ve kimlere peşkeş çekiliyor’ diye başkan Akbaş’a soru sordu. Akbaş, Bayrak’ı şov yapmakla suçlayarak; “Meclis salonunda şov yapmayın” dedi. Bayrak ise Başkan Akbaş’a, “Meseleleri bilmediğiniz için şov yapamazsınız. Hiçbir bilginiz yok, burada bir şey bilmeden konuşuyorsunuz. Siz de olayları bilin siz de şov yapın” dedi.

 

 

 

BAYRAK: BELEDİYENİN NE KADAR BORCU VAR?

 

 

 

İlhami Bayrak, “Sosyal Sigortalar Kurumuna ve Maliyeye ne kadar borcunuz var söyleyin de Çayırovalı öğrensin” şeklinde Başkan Akbaş’a soru yöneltti. Akbaş ise, “Her belediyenin borcu vardır. Bizlerin de diğer belediyeler gibi borcumuz var. İller Bankası payımızın %40’ı borçlarımıza kesiliyor. Biz kimseden bir şey saklamıyoruz” şeklinde yanıt verdi.

 

 

 

İSİMSİZ PARKLARA ESKİ BAŞKANLARIN İSMİ VERİLECEK

 

 

Gündemin 8. Maddesi ise isimsiz parklara isim verilmesiydi. Konuyla ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Veysel Suludere, bu parklara eski belediye başkanlarının isimlerinin verilmesini teklif etti. Diğer belediye başkanlarının Çayırova’ya kazandırdıklarının unutulmaması gerektiğini söyleyen Suludere, Timur Koç, Yaşar Alkan ve Cemalettin Balcı gibi Çayırova’ya emeği dokunan eski belediye başkanlarının isimlerinin verilmesini istedi. Suludere’nin bu isteğinin komisyonda görüşüleceği söylendi. Gündemin son maddesinde ise kadın hakları ve fırsat eşitliği komisyonu 4 üyeli olarak kuruldu. Mayıs ayı birinci meclis oturumunda gündem dışı söz alan Saadet Partili İlhami Bayrak, Başkan Akbaş’a yüklendi. Karşılıklı tartışmaların yaşandığı meclis toplantısına düşen üslup damgasını vurdu. Bayrak, çoğu mahallelerin hala Yaşar Alkan tarafından yapılan yolları ve kanalizasyonları kullandığını söyleyerek; “En eski mahallelerden birisi olan Çiçekçiler bölgesinde hala Yaşar Alkan’ın yaptığı yollar ve kanalizasyonlar kullanılmaktadır. Trafo patlıyor SEDAŞ ilgilenmiyor. SEDAŞ gitti siz baktınız. İnsanların birden elektriği kesilince elektronik eşyaları bozuluyor. Bu insanlara yazık değil midir? Gidin ve bu insanların sıkıntısını giderin. Emek mahallesi yine aynı... Geçtiğimiz yıllarda Emek Mahallesini sel bastı. Bazı evleri tahliye ettiniz ama vatandaş mağdur durumda. Bu afetin ardından bu bölgede ki evlerin bazıları boşaltıldı ve yıkıldı. Fakat şimdi bu vatandaşlar mağdur. Sizin Belediye Başkanı olarak oraya gitmeniz gerekiyor. Lütfen ilgilenin sayın başkan.”  “Fevzi Çakmak Lisesi içler acısı. Bahçesi toz toprak içerisinde. Yağmur yağınca çocuklar çamurlu ayakkabılarıyla içeri girmek zorunda kalıyor. Bu alanın asfaltlanması gerekiyor”

 

 

 

“BASIN ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNMİŞ”

 

 

 

“Gebze Belediyesi Fatih Sultan Mehmet’i anmak için mesaj göndermiş. Bu sınır sorunlarını biran önce çözmeniz gerekir. Bir televizyon programında Şişecam bizim dediniz ama bizim değil. Sınırlarımız öyle kötü çizilmiş ki bizim olan yerleri bir şekilde almışlar. Ben bu konuda basınımızı kutluyorum. Bir bütün olmuşlar ve tek başlık atarak, hatalı çizilen sınırlarımızı dile getirmişler. Çok önemli bir konuya değinmişler.”

 

 

 

“BECEREMİYORSANIZ SÖYLEYİN VATANDAŞ BİLSİN”

 

 

 

“Çayırova’ya cep müjdesi diye gazetelerde reklamınız ve haberleriniz oldu. Getirdiniz bir de bir resmi Çayırova’ya astınız. İnsanları kandırmaya çalışmayın. Beceremiyorsanız beceremedim deyin Çayırovalı da bilsin. Anlaşıldığı gibi bu iş sizin kapasitenizi aşmış. En azından çıkın deyin ki ben beceremedim, yapamadım özür dilerim. Bunu deyin bari. İnsanları mağdur etmenin bir anlamı yok.”

 

 

 

“BORCUMUZ %300 ARTMIŞ!”

 

 

Elindeki evrakları göstererek; “Şimdi sizin Belediye yönetiminizi inceleyeceğiz. Bakın Çayırova Belediyesi 2009 yılında %5, 2010 yılında ise %10 yatırım ile 59 trilyon lira harcama yapmış arkadaşlar, diğer yandan 2011 yılına baktığımızda borcumuz %300 artmış durumda” diyen Bayrak’a Başkan Akbaş "bütçe komisyonunda görüşeceğiz bunları, bizim sıkıntımız yok" diye karşılık verdi.

 

 

 

BELEDİYE BAŞARISIZ MI?

 

 

Bayrak elindeki diğer bir evrakı göstererek “Bakın bu evrak Mülkiye Müfettişi Osman Ahsen imzalı diyor ki Çayırova Belediyesi’ne hükmedilebilirlik oranı %10 yani yönetimin başarısızlığıdır bu. Müfettiş raporunda yazıyor buyurun bakın isterseniz. Daha vahim durumlar da var. Örneğin Maliyeye olan borcumuz. Bu borçlar daha önce görülmemiş düzeyde fakat işin kötü yanı ise bu borca karşılık belediyemiz maliyeye takas usulü ile borç kapatmayı öneriyor. Ve önerdikleri taşınmazların değerleri borcumuzun çok üzerinde, diğer bir olay Mülkiye Müfettişi belediyemizin araçlar için 216.000 TL harcama yaptığını söylüyor ve bu fiyatın yüksek olduğuna vurgu yapıyor” diyen Bayrak’a Başkan Akbaş’ın sinirlendiği ve alakasız şeylerden bahsediyorsunuz dediği duyuldu.

 

 

 

AKBAŞ: "BİZİM HİÇ BİR HATAMIZ YOK"

 

 

 

Karşılıklı sert tartışmaların yaşandığı anlarda Başkan Akbaş araçlar konusunda bir hatalarının olmadığını Temmuz ayında biten sözleşmeleri yine aynı şekilde yineleyeceğini söyledi. Kamu yararı olduğunun altını çizen Akbaş “Bizim hiçbir hatamız yok mantıklı olanı yaptık” dedi. Maliyeye borç karşılığı önerilen arsaların üzerinde okul, sağlık ocağı gibi kamu binalarının olduğunu, bu arsaların belediye tarafından tahsis edildiğini kamu alanına yapılması gerektiğini bu sebeple borç karşılığı takas istediklerini söyledi. Bir anda karşılıklı söz düellosuna dönen konuşma önce karşılıklı yalan söylüyorsunuz sözleriyle başlayan tartışmada Başkan Akbaş’ın İlhami Bayrak’a “Ama artık söylediklerinize oha diyeceğim” demesi ile doruğa çıktı. Bayrak ise “Size yakışanı yapmış olursunuz” dedi. Akbaş ise “bana yakışmadığı doğrudur ama sizin üzerinizde iyi durdu” dedi. Bir anda gerilen ortamda İlhami Bayrak, Akbaş’a “Sizinle muhataplığımız şu sözünüzden sonra bitmiştir. Lafınızı aynen iade ediyorum” dedi.

 

 

 

 

"AKBAŞ CEVAP VERDİ"

 

 

 

Başkan Akbaş, Bayrak’ın gündem dışı sözlerine karşılık verdi. Akbaş, “Çiçekçiler Mahallesinde eksiklerimiz var fakat çok çalışmamız da oldu. O bölgede bizden önce hiç hizmet yoktu, fakat biz alt yapı ve yollar konusunda çalışmalar yaptık” dedi. Emek Mahallesindeki sel baskını konusuna da değinen Akbaş “O bölgede yaşanan olay sonrası 5 evi tahliye ettik. Fakat daha sonra o vatandaşlarımıza hem valiliğimiz hem de biz yardımcı olduk. Maddi destek verdik ve evlerinin eşyalarını aldık. Ayrıca bildiğimiz ve ziyaret etmediğimiz hiçbir hasta yoktur” diyen başkan Akbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul bahçesi mevzusuna gelince artık yeni bir genelge var. Buna göre okul bahçe ve spor kompleksleri yenilenecek ve halkın kullanımına açılacaktır. Biz de bu genelge doğrultusunda çalışmalarımıza ilk etapta 6 okul ile başladık. Bu okullar içinde Fevzi Çakmak Lisesi de bulunuyor. Diğer taraftan sınırlar mevzusu için elimizden geleni yapıyoruz. Bizler de isteriz sınırlarımız denize ulaşsın, köylerimiz olsun. Şuan okul yapacak yer bulamıyoruz mesela. Ama Kocaeli’de sınır sıkıntısı olan tek ilçe biz değiliz hepsi sıkıntılı. Başka bir konu CEP yapımı konusu onaylanmış bir projedir. Karayolları genel müdürlüğü onaylıdır ve en kısa zamanda yatırım projeleri içersine alınacaktır” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.