1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çayırova bir okul daha kazanıyor!

Çayırova bir okul daha kazanıyor!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından dün Kocaeli Valiliği ile gerçekleştirilen protokolle Çayırova ilçesi’nde 24 Derslikli İmam Hatip Lisesi Okul yapılacak.

A+A-

TOBB’un Ankara’da Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Çayırova  TOBB İmam Hatip Lisesi  yapımı Protokol törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı,Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İlhan Parseker, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi  Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Halil İbrahim Keleş, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Recep Ekşi, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler katıldılar.

 

 

     Törende ilk sözü alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

 

 

“Malumunuz genç bir nüfusumuz var. Nüfusumuz her geçen gün artıyor.  Hedefimiz 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Bu hedefimiz doğrultusunda eğitim sisteminde ve müfredatta değişiklikler yapıyoruz. Standartlarımızı yükseltiyoruz. Bir yandan Devletimiz, bir yandan da bizler yeni okullar derslikler yapıyoruz.” Dedi. Konuşması’nda  Kocaeli ile ilgili bilgiler veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Kocaeli Türkiye’nin en yoğun göç alan, en gelişmiş illerinden biri. Genç nüfus sürekli artış halinde. Kocaeli, Türkiye sanayisinin kalbi. Ayrıca tam 34 irili ufaklı limanıyla ülkemizin lojistik merkezi durumunda. Bir de demiryollarıyla Kocaeli limanlarını bağladık mı Kocaeli tam anlamıyla Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olacak. Kocaeli’nin değerini anlamak için size şöyle bir örnek vereyim; Türkiye’de kişi başı ödenen vergi yaklaşık 4 bin TL civarında. Kocaeli’nde bu rakam ne kadar biliyor musunuz? Kişi başı tam 21bin400 TL, yani Kocaelililer her yıl 15 bin doları çıkarıp devlete veriyor. Kocaeli, toplamda 34 milyar vergiyi tek başına ödüyor. Türkiye’nin lokomotifi olan Kocaeli’nin haliyle ihtiyacı nitelikli insan kaynağı. Bu da ancak ve ancak kaliteli bir eğitimle sağlanır. Kocaelili sanayici ve işadamlarımız bunun farkına varmış. Sadece işadamlarının ve hayırseverlerin desteğiyle Kocaeli’nde her yıl 10-15 okul yapılıyormuş. Açıkçası bu beni çok gururlandırıyor.

 

 

 

 ÇAYIROVA TOBB İMAM HATİP LİSESİ

 

 

 

Kocaeli iş dünyasının inisiyatifi ele alıp, eğitim gibi kutsal bir alanda verdiği bu büyük destek alkışlanmalı. Bu bize gösteriyor ki, eğitim denince özel sektör için akan sular duruyor. Önümüzdeki günlerde Kocaeli Sanayi Odası’nın öncülüğünde işadamlarımızın katkılarıyla bir ilköğretim okulu daha açılacak. Bu girişim için Kocaeli Sanayi Odası Başkanımız Ayhan Zeytinoğlu nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  TOBB olarak biz de bu seferberliğe kayıtsız kalmadık. Kocaelililer beklentilerini bize bildirdiler. Biz de üzerimize düşeni yaptık. Gençlerimizin iyi bir okulda, modern dersliklerde eğitim almaları için kolları sıvadık.  Lisemizde okuyan gençler donanımlı ve başarılı bireyler haline gelecek. Hedef büyütecekler, çıtayı yükseltecekler. Biz nesil olarak bir koyduk, onlar bin koyacak inşallah. Böylece Kocaeli kazanacak, Türkiye kazanacak. Ayrıca biliyorsunuz bu yıl, TOBB’nin 60. yıldönümünü kutluyoruz. Okulumuz da aslında 60. yılımız anısına yapılmış olacak.” Törende kısa olarak görüşlerini aktaran Kocaeli Valisi Ercan Topaca , Kocaeli’nin ülkemizin coğrafi konumu itibarıyla en cazip bir yatırım merkezi olduğunu vurgulayarak , “Kocaeli en çok göç alan bir sanayi merkezidir.Bu yıl sonu itibarıyla nüfusu 1 milyon 620 bini aşacatır. Bu nedenle eğitim yatırımlarına devam ediyoruz. Kocaeli’de önemli oranda okul açığı bulunmaktadır. Kocaeli’de işsizlik yok, nitelik sorunu var.Bununda ilacı eğitimdir” dedi. TOBB Tarafından Çayırova İlçesinde yaptırılacak olan TOBB İmam Hatip Lisesi  5284 metrekarelik alana kurulacak ve 24 derslikli olacak .Yatlaşık olarak maliyetinin 3.5 milyon lirayı bulacağı belirtildi 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.