1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çayırova Belediyesi başardı!

Çayırova Belediyesi başardı!

Çayırova Belediyesi, “Yerel Seçimler Öncesi Başkanlar ve Sosyal Medya” konulu sempozyum düzenlendi.

A+A-

Çayırova Belediyesi tarafından kurulan Sosyal Medya Merkezi’nin tanıtımı ve Sosyal Medya’nın tanıtıldığı programa belediye başkanları, eğitimciler, sosyal medya uzmanları, il ve ilçe belediyeleri yetkilileri, ilçe belediyeleri basın yayın ve halkla ilişkiler müdürlüğü sorumluları ile vatandaşlar katıldı.

 

Tam gün olarak planlanan ve Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen “Yerel Seçimler Öncesi Başkanlar ve Sosyal Medya” konulu sempozyumun açılış konuşması Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş tarafından gerçekleştirildi. Öncelikle salonda bulunan tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan başkan Akbaş, dünyanın dili olan sosyal medyayı konuşacaklarını belirtti. Her gün milyonlarca kanaldan, milyarlarca verinin üretildiği internetin sosyal medya yönünü ele alacaklarını ifade eden Akbaş, internet teknolojilerinin insan hayatını geri dönülmeyecek bir biçimde değiştirdiğini belirtti. Sözlerine şu şekilde devam eden Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, “İnternet ile birlikte günlük hayat hız, şeffaflık, tüketim, popüler kültür, bilgi paylaşımı ve demokrasi anlamına geliyor. Dünyadaki özel, resmi binlerce iş süreci artık online olarak yürütülüyor. Şirketler, okullar, hastaneler, belediyeler ve devletler online olarak yönetiliyor. Bilgi teknolojileri ve internet dünyası insanlara yeni ifade ve mücadele alanları hediye etti. Bu yenidünya kendine özgü diller, tepkiler, davranış kalıpları geliştirirken, medyası da haliyle farklı bir şekilde gelişti. Dünya bu yeni akıma Sosyal Medya diyor” dedi.“Bu yeni medya herkes için bir anlam ifade ederken, siyaset ve yerel yönetimler için de avantaj ve risk demek. Mantığını doğru anlayan ve kullananlar için avantaj olan sosyal medya; sürecin dışında kalanlar ve adapte olamayanlar için de riskli bir alandır. Bizim için sosyal medya, vatandaşımızın her haline aşina olmak, her haline hissedar olmak anlamına geliyor. Vatandaşımızın bize, bizim vatandaşımıza doğrudan ulaşabilmesine imkan veriyor. Facebook sayfama düşülen bir not, Twitterdan gönderilen bir menşın, ya da belediye icraatlarımızla ilgili bir okuyucu yorumu, bizi doğrudan hizmete sevk ediyor. Vatandaşımız yönetime doğrudan müdahale edebiliyor. Elbette birebir iletişim, yüz yüze iletişim gibisi yok. Çünkü orada başka bir duygu, başka bir sıcaklık var. Bu yöndeki çalışmalarımızı, vatandaş iletişimini güçlendirmek amacıyla Çayırova Belediyesi olarak Sosyal Medya Günleri organize etme kararı aldık. Kısmet olursa, bundan böyle haftada bir gün vatandaşımızla sosyal medya üzerinden de iletişim kuracağız” dedi. Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ın ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak konuşmasını gerçekleştirdi. Yapılan sempozyumun günümüz teknolojisinde önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Özak, “Günümüz sosyal medyanın ve internetin çok yaygın kullanıldığı bir dönem ve internetin yaygınlaşması ile birlikte yeni bir iletişim aracıda ortaya çıktı. Buna da sosyal medya deniliyor. Sosyal medya doğru kullanıldığında insanların faydasına olabilecek birçok doğru sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu çerçevede bugün burada düzenlenen panelin Kocaeli’ye ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Sosyal Medya İle Her Yere Ulaşılabiliyor

Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili ve aynı zamanda Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise konuşmasında sosyal medyanın önemine değindi. Bilgi çağının ve internetin gelişimi ile birlikte dünyanın bir noktasından diğer bir noktasına ulaşılabildiğini vurgulayan Çağırıcı, “Artık çağımız teknoloji çağı ve bunun tanımı ise bilgi ekonomisi. Bilgi yönetiminin ve bilgi teknolojisinin birleşimi denildiğinde akla ilk olarak silikon vadisi şehirlerin geldiğini hepimiz biliyoruz. Bugün burada sosyal medyanın yararlarını ve zararlarını tartışacağız. Sosyal medya sayesinde artık her şeye ve her yere ulaşmak mümkün. Sosyal medyadan da herkes her istediğini bizlere çok rahat ulaştırabiliyor. Bildiğiniz gibi sosyal medyanın gücünü, ulaşılabilirliğini bilmekteyiz. Sosyal medya sosyalleşme, iletişim ve etkileşim kavramlarını bir araya getirerek, herkesi sanal aleme dokunabilir hale getirdi. Bu çerçevede sosyal medya doğru ve nitelikli kullanmak gerekir” dedi.

 

“Yerel Seçimler Öncesi Başkanlar ve Sosyal Medya”

Konuşmaların ardından panelin ilk oturumu gerçekleştirildi. İlk oturumun moderatörlüğünü Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Özsoy yaptı. İlk oturumda konuşmacı olarak, AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı Ali Atif Bir, BİMER Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yetkilileri Nurhal İyidoğan ve Pınar Ergüney Otar sosyal medya ve birim çalışmaları hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler. 15’er dakikalık süreler eşliğinde gerçekleştirilen sunumlarda sosyal medyanın yanı sıra BİMER hakkında da bilgilendirmeler yapıldı. Programın ilk oturumunun tamamlanmasının ardından ikinci oturum saat 14:00’da başladı. İkinci oturumda “Yerel Seçimler Öncesi Başkanlar ve Sosyal Medya” konusu ele alınırken, ikinci oturumun moderatörlüğünü Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Nail Yılmaz yaptı. Oturumda Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın “Yerel Seçimler Öncesi Başkanlar ve Sosyal Medya” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. Saat 16:00’da sona eren “Yerel Seçimler Öncesi Başkanlar ve Sosyal Medya” konulu sempozyuma ayrıca Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, AK Parti Çayırova İlçe Başkan Vekili İsmail Bulut, AK Parti Çayırova İlçex Kadın Kolları Başkanı Fikriye Çelik katıldı. Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen sempozyumun ardından Çayırova Belediyesi Sosyal Medya Merkezi’nide ziyaret eden protokol üyeleri merkezde yapılacak çalışmalar hakkında da başkan Akbaş’tan bilgiler aldılar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.