1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çatı Penceresi Özellikleri ve Fiyatları

Çatı Penceresi Özellikleri ve Fiyatları

Çatı Penceresi kullanılmayan tozlu çatı aralarına doğal gün ışığı ve temiz hava tedarik ederek, bu değerli mekanları insanların kullanmalarına olanak veren, son derece modern bir çatı aksesuarıdır.

A+A-

Çatı Penceresi kullanılmayan tozlu çatı aralarına doğal gün ışığı ve temiz hava tedarik ederek, bu değerli mekanları insanların kullanmalarına olanak veren, son derece modern bir çatı aksesuarıdır. Güçlü yapısını birden fazla masif ahşap çıtacığın bir araya getirilmesi sayesinde, emprenye edilmiş olarak sunar. Ayrı çıtacıkların kullanılmasının birkaç pozitif yönü mevcuttur.

İlki bu çıtaların iç kısımlara bakanları kesinlikle budak veya defo içermez. En kaliteli ve mükemmel desene sahip olan bu masif ağaçlar uzun yıllar boyunca kullanacağınız çatı penceresinin iç yüzeyini oluştururlar. Dolayı ile her bakışınızda sadece eşsiz desene sahip kendi çatı pencerenizi görürsünüz.

Her bir doğrama parçası en az 4 parçadan olutçuğu için, dayanım mukavemeti de son derece yüksektir. Çıta parçalarından bazıları dönme/çalışma hareketi yapsalar dahi, diğer parçalar bunu engelleyecektir. Böylece rijitliğini ömür boyu koruyan çatı pencereleri ortaya çıkmış olacaktır.

Ahşap kullanılmasının da çok büyük bir sebebi vardır. Tüm ahşap malzemelerin işçiliği ve malzemenin tamiri son derece basittir. Ayrıca sıcacık yapısı ve uygun fiyata endüstriyel ormanlarda üretilmiş olması da diğer birkaç avantajından birkaçıdır. Çatı penceresi fiyatlarının düşük olmasında İskandinav çamlarının kullanılması çok önemlidir.

Ayrıca ağaç malzemeler, geri dönüşümlülük açısından en verimli materyallerdir. Hiçbir eski çatı penceresi zayi edilmez, direkt olarak geri dönüşümde değerlendirilir.

İlk tasarlanan çatı pencerelerinden günümüze kadar (yaklaşık 80 yıl) çatı pencerelerinin temel prensipleri değişmemiştir. Eğimli bir çatı üzerine monte edilen kasa ve bu kasanın üzerinde, kendi ekseni etrafında takla atabilen (Pivot Açılım) kanattan oluşur.

Kasa ve kanatların üst kısımları alüminyum koruyucu katman ile kaplanmıştır. Ahşap kısımlar kesinlikle yağmur, su veya kar ile temas etmezler.

Çatı yüzeyi ile aynı eğime sahip olan bu pencere türünde, silikon, mastik v.s. türü izolasyona destek olan malzemeler kullanılmaz. Bu tip geçici çözümler yerine sistem daha akılcı bir şekilde çalışır. Alüminyumdan imal edilmiş, birbirinin üstüne binme prensibine dayanarak, eğim yardımı ile suyu tahliye eden bir sistem olarak çalışır. Suyun pencereden içeri girmemesi her şeyden önemlidir. Çünkü içeriye su alan bir çatı penceresi asli işini yaparken, daha büyük sorunlara yol açmamalıdır.

Çatı pencerelerinin en temel çalışma prensibi eğimli yüzeylerden suyun akması ve çatıda açılan boşluktan içeriye girmeyi tercih etmemesi üzerinedir. Suya yön vererek bu sağlanır. Sistem basit ancak çok etkili olarak çalışmaktadır. Suya yön veren eteklikler de kendi içlerinde birbirlerinin üzerlerine bindirilerek montajlanırlar. Zaten tüm eteklik parçaları üzerinde 1 den 7 ye kadar numaralar bulunmaktadır. Bu numaralara göre etekliklerin montajı kolay bir şekilde yapılabilir. Daha sonrasında etekliklerin üst kısımları, suyun tahliyesinin engellemeyecek bir şekilde yine aynı çatı kaplama malzemesi ile kapatılır. Bu kaplama işlemi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çok dikkatlice düşünülerek tasarlanmış bu parçalar, hiçbir yerinden çivi veya vida ile delinmemelidir. Çatı penceresi etekliklerinde bütünlük esastır ve zamanla zarar gören parçalar, bakım esnasında yenilenmelidir. Alüminyum malzeme kaynak tutmayacağından montaj esnasında hasar görmemesine dikkat edilmelidir. Çatı penceresi kutusu içinden çıkan resimli montaj kılavuzu dikkatlice takip edilir ve her bir adım tek tek uygulanırsa, sorunsuz bir şekilde çatı penceresi montajı tamamlanmış ve uzun yıllar boyunca sorun çıkarmayan bir çatı penceresi sitemine kavuşulmuş olur.

Unutulmamalıdır ki çatı pencereleri uzun kullanımlar için tasarlanmış ürünlerdir. Uygun şekilde kullanılan ve montajı yapılmış bir üründen faydalanmak, kurallarına uymak ile mümkün olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.