1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Büyüksehir'den Yunanistan'a ziyaret

Büyüksehir'den Yunanistan'a ziyaret

“Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu” projesi kapsamında Yunanistan'a gidildi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde,  Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi ve Arıklar Sulama Birliği ortaklığıyla kazanılan “Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu” adlı Avrupa Birliği projesi kapsamında proje temsilcileri Yunanistan’a çalışma ziyaretinde bulundular.

 

 

 

YUNANİSTAN’IN AMALİADA KASABASI'NA GİDİLDİ

 

Proje temsilcileri; tarımda uygulanan damla sulama yöntemleri hakkında bilgi edinmek ve farklı uygulamalarla ilgili gözlem yapmak amacıyla projenin yabancı ortağı olan Tarım Akademisyenleri Birliği’nin (Enosi Geoponon Meletiton Ellados-Symvoyloi Epixeirhseon) davetiyle Yunanistan’ın Amaliada kasabasına gitti. Ziyarette gerçekleştirilen toplantılarda proje ile ilgili sunumlar yapılırken proje ortakları ile gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan faaliyetler üzerinde fikir alışverişi yapıldı.

 

 

 

SERALAR GÖRÜLDÜ

 

 

Yunanistan’a yapılan bu çalışma ziyaretinde seralar ziyaret edildi. Modern seraların kurulumu, sulama sistemleri ve topraksız ürün yetiştirme ile ilgili bilgiler alındı. Orada gerçekleştirilen uygulamaların Türkiye’deki uygulanabilirliği hakkında görüşmeler yapıldı.

 

 

KANDIRA’DA DAMLAMA SULAMA YÖNTEMİ GELİŞTİRİLECEK

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin amacı, Avrupa’da damla sulama konusunda yeniliklerin araştırılarak geleneksel tarım üretim yapısının modernleşmesine katkı sağlamak. Proje kapsamında Kandıra’da AB standartlarında bir yerel yönetim uygulaması dönüşümü sağlanacak.

 

 

14 KÖY VE 3 MAHALLEYİ KAPSIYOR

 

 

18 ay sürecek bu proje ile birlikte Kandıra İlçesi Arıklar Gölet’inden su alan 14 köy ve 3 mahallede, ‘Damla Sulama’ yönteminin yaygınlaştırılması yolu ile Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği’nden, Bahçe Bitkileri (Meyve ve Sebze) yetiştiriciliğine geçilmesi sağlanacak.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.