1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Büyükşehir’den süt üreticilerine eğitim

Büyükşehir’den süt üreticilerine eğitim

Büyükşehir Belediyesi, süt üreticilerine süt sığırcılığı eğitimi verdi

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek için tahsis ettiği veteriner ve ziraat mühendisleri kentin ihtiyaç duyulan noktalarında seminerler ve eğitimler düzenliyor. Büyükşehir yetkilileri son olarak Sütaş tesislerinde süt sığırcılığı eğitimi uygulandı. Teorik ve pratik dersler alan çiftçiler kurs sonunda sertifika aldılar.

 

 

 

33 ÇİFTÇİ EĞİTİMDE

 

Tarım ve Hayvancılık Şefliği personellerinden Veteriner Hekimler Hüseyin Uzuner, Selim Sandallı ve Tolga Korkmaz Ziraat Mühendisi Ataman Suat Şenol öncülüğünde 33 çiftçi Bursa Karacabey ilçesinde bulunan Sütaş Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezinde eğitim aldı.

 

 

 

BİLİMSEL EĞİTİM

 

Kocaeli köylerinden toplam 33 üretici ile birlikte gerçekleştirilen eğitim programına çiftçilere Uludağ Üniversitesi veteriner ve ziraat fakültesi hocalarının da bulunduğu eğitmenler tarafından;  İşletme planlaması ve hayvan refahı ve ahır hijyeni, suni tohumlama ve boğa seçimi yemler, yem bitkisi yetiştiriciliği, silaj yapımı, sürü yönetimi ve kayıt tutma Damızlık seçimi, hayvan besleme ve beslenme hastalıkları, bilgisayarlı rasyon hazırlama, buzağı bakım ve beslenmesi, Zoonoz hastalıklar ve korunma yolları, süt sağım kuralları ve mastitisten korunma yolları süt sağım ekipmanları bakımı ve kullanımı, hayvancılık desteklemeleri konuların da teorik ve uygulamalı birçok eğitim verildi.

 

 

 

KADINLARA DA SÜT EĞİTİMİ

 

Kandıra pınarlı köyü muhtarı Hüseyin Gün, “4 günlük bu eğitim programının çok faydalı oldu,  köylerde genelde süt ve süt hayvancılığı işinin kadınlar tarafından yürütüldüğü için bu eğitimin hanımlara da verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

 

Eğitime katılan çiftçiler; eğitimin faydalı olduğu ve yeni eğitimlerin özellikle besi hayvancılığı, arıcılık, yem bitkileri yetiştiriciliği, meyve sebze yetiştiriciliği, seracılık ve sulama konularıyla ilgili olmasının bölgemiz için ihtiyaç olduğunu bildirdiler ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesine böyle bir hizmetten dolayı teşekkür ettiler.

 

 

 

EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

 

 

Köye hizmet şube müdürlüğü Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme şefliği bünyesinde çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu konularda gerek kendi köylerinde gerekse il içinde veya il dışında uygulamalı ve teorik eğitimlerin devam edeceği çiftçilerimize bildirildi.

 

 

BİLİMSEL VERİLER

 

 

Büyükşehir Belediyesi kentteki tüm köylerde bilimsel tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Tarım ve hayvancılığı geliştirme şefliği tarafından yürütülen çalışmalarda vatandaşlara bilgilendirmeler yapılıyor. Toprak analizi nasıl yapılır, hayvan yetiştirme, bitki koruma, hayvan barınakları gibi çok çeşitli konularda bilimsel veriler, vatandaşlara seminerler aracılığı ile iletiliyor.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.