1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'den sert açıklama!

Büyükşehir'den sert açıklama!

24 saat kamerayla izlenen Barınma Merkezi’nde darp ve şiddet uygulanması söz konusu değildir.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan ve kimsesizlere hizmet veren Barınma Merkezi kurulduğu yıldan bu yana binlerce kişiye özveri ile hizmet verdi. Son günlerde bazı basın yayın organlarında “Barınma Merkezi” ile çıkan ve hiçbir dayanağı bulunmayan haberler, özveri ile hizmet veren kurum çalışanlarını da olumsuz etkilemektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 24 saat güvenlik kameralarıyla izlenen “Barınma Merkezi” ile ilgili çıkan haberlerin hiçbir dayanağının bulunmadığını ve iftira olduğunu, basında çıkan bu haberlerle ilgili hukuki işlemlerin başlatılacağı vurgulandı.

 

 

 

4 BİN 145 KİŞİYE EVSAHİPLİĞİ YAPTI

 

 

 

Kocaeli’de kanayan bir yaraya merhem olmak amacıyla açılan Barınma Merkezi, 2005 yılından 1 Temmuz 2012’ye kadar 4 bin 145 kişiye ev sahipliği yaptı. Bu sürede 1180 kişi muayene edilirken, 445 kişi kadın sığınma evlerine, 59 kişi huzurevlerine ve 30 kişi de rehabilitasyon merkezlerine yerleştirildi. Barınma Merkezi’nde 74 kişi aynı anda kalabiliyor.

 

 

                                    

HEM BARINDIRIYOR HEM İŞ BULUYOR

 

 

Rehabilitasyon amaçlı kurulan Barınma Merkezi’nde kalma süresi 3 ay. Ancak kişi topluma kazandırılamadığı takdirde süre komisyon kararı doğrultusunda uzatılabiliyor. Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında İŞKUR’la yapılan protokolle 2012 yılında 30 kişi istihdam edildi.

 

 

 

KİMİN KALACAĞINA KOMİSYON KARAR VERİYOR

Barınma Merkezine müracaat eden vatandaşın Sosyal İnceleme Uzmanı tarafından görüşmesi yapılıyor ve dosyası hazırlanıp Sosyal Yardımları Değerlendirme Kuruluna sunuluyor. Kurul dosyayı inceliyor ve uygun olan kararı 1-2 gün içerisinde yayınlıyor.

 

 

 

HABERLER GERCEĞİ YANSITMIYOR

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Bazı basın organlarında yer alan haberlerde Barınma Merkezi’nde kalanların darp edildiği, ev taşıtıldığı ve sokağa atıldığı iddia edilmektedir. Tamamen uydurma olan ve Büyükşehir yetkililerinin hiçbir görüşünün yer almadığı tek taraflı yalan haberlerde kurum çalışanları da zan altında bırakılarak hedef gösterilmektedir” denildi.

 

 

 

 

24 SAAT KAMERAYLA İZLENİYOR

 

 

 

Yapılan açıklamada, “24 saat boyunca izlenen bir merkezde bu iddialarının doğruluğu mümkün değildir. Kaydedilen görüntülerde de belirtilen iddiaların tamamen uydurma olduğu açıkça görülmektedir. Barınma Merkezi’nin temizlik ve yemek dağıtımı gibi işleri de kendi personeli tarafından yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi. Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada, Barınma Merkezi hakkında şikâyette bulunan kişilerin Barınma Merkezi’ne müracaat tarihleri ve şimdiki durumları kamuoyuyla paylaşıldı.

 

 

 

TÜM MASRAFLAR BÜYÜKŞEHİR’DEN

 

 

 

Darp edilerek sokağa atıldığını iddia eden 1993 doğumlu Serkan Benek, ilk kez 19 Şubat 2012 tarihinde Barınma Merkezi’ne müracaat etmiştir. Kocaeli 75. Yıl Koruma Yurdu’ndan 18 yaşını doldurduğu için ayrılan Benek, babasının maddi durumu iyi olduğundan bileti alınarak Kırşehir’e gönderilmiştir. Ancak orada durmayıp tekrar Kocaeli’ne dönmüş ve 19 Temmuz 2012 tarihinde Barınma Merkezi’ne tekrar başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiştir. Psikiyatri polikliniğinden randevusu alınan Benek’in ilaç masrafları da Büyükşehir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır.

 

 

 

ALKOL TEDAVİSİ UYGULANDI

 

 

Ağzında sigara söndürüldüğünü iddia eden 1970 doğumlu Ahmet Çetin Unutkan ise uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmaktan dolayı Almanya’dan sınır dışı edilmiştir. Ailesinin isteği üzerine 20 Temmuz 2011 tarihinde Barınma Merkezi’ne yerleştirilmiştir. Unutkan, Barınma merkezinde kaldığı süre içerisinde Alkol Tedavisi için Psikiyatri Polikliniğine yönlendirilmiştir. Ayrıca İŞKUR ile bağlantılı olarak kendisine iş bulunmuştur. Almanya’ya dönmesi için dava açılmış mahkemesi devam etmektedir.

 

 

 

BARINMA TALEBİ 8 KEZ KABUL EDİLDİ

 

 

19 Haziran 2012 tarihinde Barınma Merkezi’ne başvuruda bulunan 1960 doğumlu Muammer Çınarbay ise oğlunun Kocaeli’de yetiştirme olmasından dolayı oğlunu ziyarete geldiğini belirterek geçici barınma talebinde bulunmuştur. Bunun akabinde ise iş bulduğunu bu sebeple Barınma süresinin uzatılmasını talep etmiş ve bu talebi de komisyon tarafından kabul edilerek kendisine 31 Temmuz 2012 tarihine kadar süre verilmiştir. Bu barınma talebi Muammer Çınarbay’ın 8. barınma talebidir. Ayrıca kendisine Ankara’ya dönmesi amacıyla bir defa da yol yardımı yapılmıştır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.