1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Büyükşehir’den dev spor projesi!
Büyükşehir’den dev spor projesi!

Büyükşehir’den dev spor projesi!

Amatör spora milyonlarca lira yardımda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, binlerce kişinin yaralanacağı Spor Okulu’nu hayata geçiriyor

A+A-

Amatör spor kulüplerine 7 yılda 9 milyon TL yardımda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bir büyük spor projesini daha hayata geçiriyor. Büyükşehir, 3 ay süren yaz spor okullarını hem 12 aya hem de geniş bir çevreye yaymak için çalışma başlattı.

 

 

 

BİNLERCE ÖĞRENCİ 12 AY SPOR YAPACAK

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Spor Okulları adı altında yapacağı projeyle; ilköğretim seviyesindeki binlerce öğrenciyi sporla tanıştırarak sporu tabana yaymayı hedefleniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevre koşullarını ve halkın beklentilerini göz önünde bulundurarak önemli bir ihtiyacı karşılamak amacıyla Kocaeli merkez ve köylerde bulunan ilköğretim öğrencilerinden henüz sporla tanışmamış veya lisanssız olan çocukları egzersiz ve oyunla spora aktif katılımlarını sağlayacak. Süreç içinde de spora yönlendirerek kapsamlı bir spor kültürü ve spor bilinci oluşturma amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Okulları adı altın bir proje geliştirdi.

 

 

 

SPOR OKULLARI 12 AY AÇIK OLACAK

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Okulları adı altında yaz aylarında faaliyet gösteren yaz okullarını yılın oniki ayına yayarak Spor okullarının sürekli aktif hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli çalışılarak proje hayata geçiriliyor. Projenin ilk toplantısını Gençlik ve Spor Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştiren proje ekibi toplantıdan olumlu sonuçlarla ayrıldı.

 

 

 

TOPLANTIYA GENİŞ KATILIM OLDU

 

Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Kesen, Kocaeli Gençlik Spor Hizmetleri İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Şube Müdürü Avni Yıldırım, Kocaeli Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Özgür, öğretim görevlileri Bahar Özgür, Gürhan Öztürk, Sağlık ve Milli Eğitim Müdürlüğünden yetkililer katıldı.   

 

 

 

HEDEF SPORU TABANA YAYMAK

 

Kocaeli’de alt yapı noktasında sporun ele alındığı toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Okulları projesinin amaç ve hedef noktaları konuşuldu. Proje kapsamında, Kocaeli genelinde sporu tabana yaymak, çocuklarda spor kültürü ve spor sevgisi oluşturmak, çocukları spora yönlendirmek, çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini artırmak, çocukları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak, çocukların ahlaklı ve yurt sevgisi dolu bireyler olarak yetişmelerini desteklemek hedef olarak belirlendi.

 

 

 

ONLARCA BRANŞ YERALIYOR

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülecek projede, Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri yer alacak. Oniki ilçede on iki ay süresince açık olacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Okullarında yedi-on iki yaşlarındaki ilköğretim öğrencilerinden henüz sporla tanışmamış veya lisanssız olan çocukları egzersiz ve oyunla spora aktif katılımlarını sağlanmak hedefleniyor. Egzersizlerde jimnastik, atletizm, yüzme gibi temel sporlar ile basketbol, voleybol, hentbol, futbol, badminton, masa tenisi gibi spor dalları yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç durumlarına göre satranç ve güreş gibi spor dallarında egzersiz yaptırılması hedefleniyor

 

 

 

PROJE 16 OCAK’TA START ALACAK

 

Projenin 16 Ocak tarihinden itibaren tüm ilçelerde kademe kademe faaliyete geçirileceği açıklandı. Projede Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait spor tesisleri, Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okuluna ait spor tesisleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul spor tesisleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı spor tesisleri ve gerekli hallerde özel spor tesislerinden yararlanılacak. Proje kapsamındaki spor okullarındaki öğrencilerin spor kıyafetleri ve ulaşımı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Genel olarak projede kapsamında Olimpiyat hedefli yetenekli sporcuları keşfetme, İlçelerde spor turnuvalarının arttırılarak öğrencileri spora özendirme, lisanslı faal sporcu sayısını arttırma, okullardaki Gençlik ve Spor Kulüpleri derneklerinin kurulmasını sağlama, İlköğretim okullarını Türk sporunun alt yapısı haline getirmek hedefler arasında yer alıyor.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.