1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir Gençlik Meclisi’nden Anayasa Çalıştayı!

Büyükşehir Gençlik Meclisi’nden Anayasa Çalıştayı!

Gençler, Sivil Anayasa konusundaki görüşlerini ortaya koydu.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’in yeni anayasanın en geniş katılımla yapılabilmesi için üniversiteler, sivil toplum kuruluşları,  meslek birlikleri ve vatandaşlara yaptığı anayasa hakkında görüş bildirme çağrısına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nden yanıt geldi. Kentin en dinamik kuruluşlarından biri olan Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek sivil anayasa konusunda bir çalıştay düzenledi.  Çalıştayın ikinci gün toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Gençlerimizin mevcut anayasa çalışması hakkında görüşlerini bildirebiliyor olması ülke geleceği için umut vericidir” dedi.

 

 

 

GENİŞ KATILIMLI ANAYASA ÇALIŞTAYI

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Anayasa Çalıştayı, Seka Park Otel’de gerçekleştirildi. Çalıştaya Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yanı sıra İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren ve anayasa ile ilgili çalışmalar yapan MAGRİB Enstitüsü yetkilileri katıldı.  Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ercan Azak, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Kesen ile Gençlik Meclisi  Başkanı Enis Göçer de çalışmalarda hazır bulundu.

 

 

 

BAŞKAN ÇALIŞMALARA KATILDI

 

Anayasa Çalıştayı’nın ikinci gün çalışmalarına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı. Gençlerin anayasa çalışması hakkında görüş bildiriyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Görüyorum ki, her görüşten genç bu gün burada görüşünü açıkça ifade edebiliyor. Bu bizim için çok önemli. Bu bağlamda şimdi olduğu gibi gençlik çalışmalarına önem ve destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

BAŞKAN GENÇLERİN SORULARINI YANITLADI

 

 

Başkan Karaosmanoğlu, gençlerin  “Mevcut anayasa ile ilgili ne düşünüyorsunuz, yerel ve ulusal bazdaki görüşleriniz nelerdir” şeklinde bir sorusuna karşılık olarak da “Anayasa konusunda yerel yönetimlere daha çok yetki verilmelidir. Çünkü yereldeki sorunları en çok yerel yönetimler bilir ve görür. Bu da zamanla olabilecek bir şeydir. Hemen her şey olması gerektiği gibi düzenlenemiyor. Bu konuda gelinen nokta iyi bir düzeyde.  Eminim, daha da iyi olacak” şeklinde yanıt verdi.

 

 

 

2 GÜNDE 8 AYRI OTURUM DÜZENLENDİ

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Anayasa Çalıştayı’nın iki gün süren toplantıları kapsamında 8 ayrı oturum düzenlendi. Oturumlarda, anayasanın lafzı, sosyal ekonomik hak ve ödevler, temel hak ve hürriyetler, gençliğin korunması , siyasi hak ve ödevler, milletvekilliğinin düşmesi ve parti kapatılması, hakimlik ve savcılık teminatı ve yürütme konuları ele alındı.

 

 

 

GENÇLERİN HAK VE HÜRRİYET HASSASİYETİ

 

 

Oturumlarda gençler en fazla temel hak ve hürriyetler konusunda yoğunlaştı.  Temel hak ve hürriyetlerin kullanımında kısıtlamaların fazlalığına dikkat çeken gençler, bunların minimum düzeye indirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine işaret etti. Oturumlarda söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi İnsan Hakları ve Hukuk Çalışma Komisyonu Başkanı Oğuz Kaçan kendilerine yeni anayasa konusunda bir çalıştay düzenleme imkanı sunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer yetkililere teşekkür etti. Bu tip çalışmalarda özellikle yerel yönetimler konusunda ön yargılı olan genç arkadaşlarının düşüncelerinin değiştiğine dikkat çeken Kaçan, “Anayasa Çalıştayımızın sonucu rapor olarak kamuoyuna basın toplantısıyla sunulacak. TBMM Anayasa Çalışma Komisyonu’na da sunulacak olan raporumuzla biz de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Gençleri olarak anayasaya katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.