1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyük Depremin Nedeni ve Bina Güçlendirme İçin Neler Yapılabilir?
Büyük Depremin Nedeni ve Bina Güçlendirme İçin Neler Yapılabilir?

Büyük Depremin Nedeni ve Bina Güçlendirme İçin Neler Yapılabilir?

Türkiye bulunduğu fay hattından dolayı her an deprem riski ile karşı karşıya kalan bir ülkedir.

A+A-

 

Her geçen gün ise farklı büyüklüklerde depremler ile Türkiye sallanmaktadır. Yaşanan bu büyük depremlerin ise farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu büyük depremlerin ise önüne geçmek için yapılması gerekenler vardır.

Büyük Depremlerin Yaşanma Nedenleri Nelerdir?

Yer kabuğundaki kırılmalar nedeniyle meydana gelen doğal afete deprem" denir. Mal ve can kaybının en fazla olduğu doğal afet depremdir. Büyük depremlerin yaşanma nedenleri ise şunlardır: Fay hatlarının patlaması, volkanik patlamalar, taş kürede oluşan çöküntüler, vb...

Büyük Deprem Yaşanmaması İçin Alınacak Tedbirler

Büyük depremlerin yaşanması tamamen engellenemese de alınan tedbirler büyük depremlerin yaşanmasını ve deprem sonucu görülen zararları azaltmaktadır. İlk olarak bina yapılan yerler özenle seçilmelidir. Sadece konut imarına izin verilen yerlere binalar yapılmalıdır. Yapılan binalar yapı tekniklerine uygun olmalıdır. Mevcut binaların dayanıklılığı artırılmalıdır. Konutlara deprem sigortası yapılmalıdır. Ev içerisindeki binalar sabitlenmeli.

Bina Güçlendirme Nedir?

Depremlerin yaşanmasının ve verdiği zararların en aza indirilmesi için mutlaka bina güçlendirilmesi yapılmalıdır. Bina güçlendirmesi yapılmayan binaların depremde zarar görme ihtimali daha fazladır. Bina güçlendirme, herhangi bir sebeple kolonları kirişleri ve ya duvarları ya da temelleri hasar görmüş binalarda yapılır. Mevcut yapıların günümüz şartlarına göre imar edilmemesinden dolayı bina güçlendirme ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

Bina Güçlendirme İçin Yapılması Gerekenler

Bina güçlendirmesi ilk olarak binaların proje aşamasında iken yapılması gerekir. Bina yapılırken kaliteli ve bina ihtiyaçlarına uygun malzeme seçimi yapılması da gerekir. Anıl İnşaat olarak yaptığımız tüm binalarda proje aşamasında iken gerekli bina güçlendirmelerini yapmaktayız. Bina güçlendirme yaparken betonarme binalarda eski kolonların çelik kolon ile güçlendirilmesi gerekir. Bina güçlendirme yapılırken beton delme, mantolama, beton kesme uygulamalarının mutlaka yapılması gerekir.

Bina Güçlendirme uygulamalarıyla ilgili konuştuğumuz ANIL İNŞAAT kurum yetkilisi şu şekilde konuştu; “1979 yılından beri inşaat sektörde olan bilgi ve birikimimiz ile Anıl İnşaat olarak 19 Ağustos depreminden sonra Türkiye'nin ilk yapı güçlendirme platformunu kurduk. Anıl İnşaat olarak spesifik olarak sadece bina güçlendirme proje ve uygulamalarına odaklanmış durumdayız. Yapı güçlendirme projesi, kentsel dönüşüm bina yenileme, grafiksel yapı çizimlemeleri, yapı güçlendirme uygulamaları, yapı risk deprem dayanıklılık testleri, yapı performansının belirlenmesi, bina güçlendirme analizi ve çelik manto güçlendirme hizmetleri gibi bu alanda Türkiye’de ilk kez verilen bazı mühendislik çözümleri de dahil olmak üzere hizmet veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Bina güçlendirme uygulaması ile yapılarda hedeflenen binaların depremlere dayanıklı olması ve can kayıplarının önlenmesi. Bina sahipleri ve sakinleri ise bina güçlendirme konusuyla ilgili kafalarında soru işaretleri taşıyorlar. Öte yandan kentsel dönüşümün yapıldığı bölgelerde yaşanan olumsuz örnekler bina sahiplerini hem maliyet hem de kolaylık açısından birçok avantajı bulunan ve binalara tekrar hayat veren bu uygulamaya yöneltiyor. Burada ilk hedef dayanıklı ve insan canını tehlikeye sokmayacak, depremlere karşı alternatif güçlendirme uygulamaları ile yeni binalar inşa etmektir. Bina güçlendirmesi ve kentsel dönüşüm yaparken müşterilere de kira ve güçlendirme kredisi gibi farklı imkanlar sunuluyor.

Bina güçlendirme firmaları binanın teknik analizini yaparak binanın yapı analizini yapıp, depreme karşı dayanıklılığı tespit ediyor. Dayanıklılık tespitine göre ise binanın kentsel dönüşüm mü, güçlendirme mi yapılacağına karar veriliyor.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.