1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Bütün dünya ekonomik krizi yaşıyor”

“Bütün dünya ekonomik krizi yaşıyor”

ABD Merkez Bankası (FED) eski Başkan Yardımcısı Paul Bennett, bu yılın sonunda Avrupa’dan kara bulutların ayrılabileceğini söyledi.

A+A-

Bennett, Türkiye’nin 2011 yılında ekonomide çok iyi performans gösterdiğini belirterek, “Ancak 2012 yılı buna benzemiyor.Şu anda değişik bir ortam var” dedi.

 

Kocaeli Sanayi Odası meclis salonunda dün akşam “Dünya Ekonomisindeki son gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi “ konulu görüşlerinin aktardığı ABD (FED eski Başkan Yardımcısı Bennett ‘i KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, KSO Başkan yardımcısı Şerif Kanık, Tüpraş Genel Müdür yardımcısı ve KSO Yönetim Kurulu üyesi Yılmaz Bayraktar, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Yusuf Dilaver,İstanbul bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan, KSMMM Odası Başkanı Ender Şenol çok sayıda sanayici, bankacı, muhasebe ve mali müşavir gibi meslek gurupları temsilcileri izlediler. Konuşmasına ABD krizi ile başlayan Bennett, “ABD 4 yıldır kötü ekonomi içinde yaşıyor.Daha da devamı gelecek gibi görülüyor. Finans kurumlarındaki kötü gidiş ABD ekonomik zorlukları beraberinde getiriyor.Bu nedenle bir diriliş gözükmüyor. ABD işsizlik yüzde 10’dan yüzde 8’e düştü.Yine de bu oran ABD için çok yüksektir”

 

ABD Merkez Bankası (FED) eski Başkan Yardımcısı Bennett, Avrupada ekonomik durgunluğun en kötü durumuna girildiğini vurgulayarak , “Avrupa ülkelerinin bütçeleri ve ekonomileri güvenli değil. Hükümetler kurumlara yardım konusunda sınırlı durumdalar .Devletler bütçelerini dengeleme içersindeler.Bütçelerinde tasarruf etmek zorunda kalıyorlar.İşsizlik düzeyi ise düşmüyor. Şu anda işsizlik düzeyi yüzde 11’e varmış durumdadır. Avrupa’da para politikalarında kaygılar sürüyor. Hükümetlerin çabuk hareketlere geçmeleri gerekiyor”

Türkiye’nin ekonomisinin bir hayli yavaşladığı durum içersinde bulunduğumuzu belirten Bennett , “ 2012 yılı için yüzde 1-2 büyüme olacak deniliyor.Bu geçtiğimiz yıllarla mukayese edilemeyecek bir durumdur.Tüm dünya da Bankalar büyük risk alıyorlar.Elbet devlet bizi kurtarır düşüncesindeler.Türkiye de bankacılık sistemi güçlendirilmeli ve büyük yabancı bankaların etkilerinden kurtarılmalıdırlar.Türkiye ekonomik tehlikeyi daha ilerde yaşabilir.2011 yılında Türkiye güzel bir performans gösterdi.Ancak 2012 yılı buna benzemiyor. Şu anda değişik bir ortam var. Güven ve maneviyat çok önemlidir”

 

Konuşmasının sonunda soruları yanıtlayan ABD Merkez Bankası (FED) eski Başkan Yardımcısı Bennett, “Bankalara yanlış uygulamaları sonucu ceza verilmeli mi? Şeklindeki soruya “Bilmem. Ben bir ceza akademisyeni değilim” şeklinde yanıtladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.