1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu tesis Körfez'i çamurdan kurtardı!

Bu tesis Körfez'i çamurdan kurtardı!

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Gebze Atıksu Arıtma Tesisi'yle 1 milyon 740 bin kg çamurun Körfez'e gitmesini engellediklerini söyledi.

A+A-

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, Gebze Atıksu Arıtma Tesisi'nin Eylül ayında çamur uzaklaştırmaya başlaması ile birlikte 1 milyon 740 bin 640 kg çamurun Körfeze gitmesinin önüne geçtiklerini söyledi.

 

 

 

TESİS, 67 MİLYON TL'YE MAL OLDU

 

İzmit Körfezinin kolektör hatları ile kuşaklanarak atık sulardan temizlenmesinin son aşaması olan Gebze Atıksu Arıtma Tesisi'nin 2009 yılında başlanılan inşaatı bu yılın Temmuz ayında tamamlanarak su almaya başladı. Azot-fosfor giderimi yapan ileri biyolojik atıksu arıtma olarak inşa edilen tesis, günlük maksimum 144. 000 m3 atık suyu arıtacak kapasitede yapıldı. Gebze, Darıca ve Çayırova ilçelerindeki 670 bin nüfusa hizmet veren tesis, 67 milyon TL'ye mal oldu.

 

 

 

BÖLGENİN EN BÜYÜK ARITMA TESİSİ

 

Kocaeli'nde 13 adet atıksu arıtma tesisi işlettiklerini belirten Genel Müdür İlhan Bayram, Gebze Atıksu Arıtma Tesisinin bölgenin en büyük ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinden biri olduğunu ifade etti. Kirlilikten arındırılarak temizlenmesi için Körfezin kolektör hatları ile kuşakladıklarını dile getiren Bayram, Gebze arıtma tesisinin de bunun son halkası olduğunu kaydetti.

 

 

10 MİLYON M3 ATIKSU ARITILDI

 

Tesisin işletmeye alındığı Temmuz ayından itibaren  geçen 6 ay gibi sürede 10 milyon 100 bin 509 m3 atık suyu arıttığını ifade eden Genel Müdür Bayram, bu atık su dan da 1 milyon 740 bin 640 kg ( bin 740 ton) çamur elde edilerek Körfez'e gitmesinin önüne geçtiklerini dile getirdi.

 

 

"İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEM VERİYORUZ"

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü olarak çevrenin ve insan sağlığının korunmasına büyük önem verdiklerini vurgulayan İSU Genel Müdürü, "2004 yılında başladığımız yatırım atağında çevrenin korunması için önemli yatırımlar yaptık. Plajyolu Atıksu Arıtma Tesisi'nin ardından Gebze bölgesinin atık sularını arıtmak ve İzmit Körfezi'nin kirlilikten arındırılarak temizlenmesi için bölgenin en büyük  ileri biyolojik atıksu arıtma tesisini inşa ederek işletmeye aldık. Kısa zamanda 10 milyon m3 üzerinde atıksuyu arıtarak bin 740 ton çamurun İzmit Körfezi'ne gitmesinin önüne geçtik. Çıkan atıksu çamurunu da çamur yakma ünitesi olan Çimento Fabrikasına vererek uzaklaştırdık.

i

 

"KÖRFEZİ KİRLİLİKTEN KURTARDIK"

 

İşlettiğimiz diğer tesisler ile yıllık 85 bin ton çamurun Körfez'i kirletmesini engelliyoruz. Kandıra ve sahil bölgesi Cebeci'de inşa ettiğimiz tesislerin de devreye alınması ile 90 bin ton katı atığın önüne geçilecek ve bu da 10 bin kamyon atığa tekabül edecektir. Bugün İzmit Körfezi'ni kuşakladığımız kolektör hatları ve arıtma tesisleri ile artık Körfez'de balık çeşitler önemli oranda arttı. Denizin temizlenmesi ile insanlarımızın gönül rahatlığı ile yüzebilecekleri plajlar, sahil şeritleri de oluşmaya başladı."diye konuştu.

 

 

ATIKSU ARITMA ORANI 2012'DE YÜZDE 100'E ÇIKARTILACAK

 

Gebze Atıksu Arıtma Tesisi ile birlikte Kocaeli'nde atıksu arıtma oranını yüzde 95 seviyesine çıkardıklarını da dile getiren Bayram, şunları kaydetti, "Kandıra bölgesinde inşaatını sürdürdüğümüz 2 adet arıtma tesisi ve köylerde yaptığımız ve yapacağımız modüler atıksu arıtma tesisleri ile birlikte 2012 yılında Kocaeli'nde atıksu arıtma oranını yüzde 99 seviyesine çıkararak Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştireceğiz." dedi.

 

Etiketler : , , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.