1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu haber emekliyi üzecek!

Bu haber emekliyi üzecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in verdiği yanıt, emeklileri üzecek.

A+A-

Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik, bankalar ile yapılan emekli maaşlarının ödenmesi ilişkin protokollerde promosyon ödeneceğine dair bir hüküm bulunmadığını açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alanlar ile bunların hak sahiplerinin promosyon alabileceklerine dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hiçbir açıklama yapılmamışken, yazılı ve görsel basında emeklilere promosyon ödeneceğine dair yoğun haberler yer aldığını ifade etti.

 

EMEKLİYE PROMOSYON ÖDEMESİ YOK

 

Bu haberlerin emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan bir beklenti içerisine girmesine neden olduğunu kaydeden Çelik, bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin, sosyal sorumluluğun gereği olarak bankaların genel müdür yardımcılarıyla 23 Haziran 2010 tarihinde, genel müdürleriyle ise 7 Temmuz 2010 tarihinde toplantılar yapıldığını belirtti. Çelik, bu toplantılarda banka yetkililerinin, emeklilere promosyon verilmesine dair bir düzenlemenin olmadığını, bankaların bu konuda bir promosyon bütçesinin bulunmadığını, emekli aylığı ödemelerinden çok cüzi kazanç sağladıklarını, hiçbir şekilde emeklilere promosyon ödenmesinin mümkün olmadığını ifade ettiklerini kaydetti.

 

 

TALEP EDİLDİ, SONUÇ ALINAMADI

 

 

Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin ize, kurumun bankalar üzerinden yüksek miktarlarda işlem gerçekleştirdiğini, bu kadar yüksek tutarların bankacılık sistemi açısından muhakkak bir getirisinin bulunduğunu ifade ederek emeklilere promosyon ödemesi konusunun tekrar değerlendirilmesini talep ettiklerini, ancak bir sonuç alınamadığını bildirdi.

 

 

HANGİ EMEKLİLERE ÖDEME YOK

 

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün, emekli ikramiyelerine yönelik sorusuna yanıt veren Bakan Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin 12 Mayıs 2011 tarihli iptal kararının yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2011 tarihinden önce kendilerine Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden aylık bağlanmış olanlara, Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümezliği ilkesi dikkate alınarak, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanuna tabi olarak geçen hizmetlerine ilişkin olarak herhangi bir ödeme yapılamadığını söyledi.

 

 

KİMLERE EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDENECEK

 

 

Anayasa Mahkemesinin 12 Mayıs 2011 tarihli kararını hatırlatan Bakan Çelik, aylık bağlanacak kamu görevlilerine, emekli ikramiyesine esas her tam fiili hizmet yılına karşılık ve emekli aylığı bağlandığı tarihteki katsayılar esas alınmak suretiyle, son defa 5434 sayılı Kanun veya 5510 sayılı Kanunun geçici 4. maddesi hükümlerinin uygulanmasını gerektiren görevlerde çalışmakta iken emekliye ayrılıp ayrılmadıklarına bakılmaksızın emekli ikramiyesi ödenmekte olduğunu söyledi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.