1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu düzenleme yapılırsa...

Bu düzenleme yapılırsa...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeyi gelecek hafta Bakanlar Kurulu’na göndermeyi tasarladıklarını bildirdi.

A+A-

Bakan Çelik, yapılması planlanan İntibak Yasası’na ilişkin görüşleri almak üzere Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Bakanlık’taki Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen görüşme öncesinde açıklama yapan Çelik, öncelikle Öğretmenler Günü’nü kutladı. İntibak konusunun yıllardır emeklilerin gündeminde olduğunu belirten Çelik, Hükümet olarak bu konuyu programlarına aldıklarını ve adil bir intibak sistemini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını anlattı. Teknik düzeyde çalışmaların tamamlandığını ifade eden Çelik, düzenlemede sona yaklaştıklarını bildirdi.

 

 

 

MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK

 

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "İntibakla amaç, 2000 yılına kadar uygulanan 5 ayrı aylık bağlama sisteminden kaynaklanan mağduriyetleri gidermek. 2000 sonrasında olduğu gibi 2000 öncesinde de emekli aylığının ödenen prim, çalışılan süre ve gelişme hızı dikkate alınarak hesaplandığı adil bir sistem tasarladık. 2,5 milyon emeklinin aylığı yeniden hesaplanacak.

 

Mevcut maaşlarda bir düşme kesinlikle söz konusu değil. Bu yaptığımız çalışma emekli aylıklarına seyyanen bir zam değil. Bunun da bilinmesinde yarar var. Tüm emekli aylıklarında bir artış da bu çalışmayla söz konusu değil. 2,5 milyon emeklinin tümünde artış olacak diye bir yaklaşım doğru değil. 2000 öncesi aylık bağlama sistemlerindeki adil olmayan unsurların giderilmesi çalışmasıdır.

 

 

 

UZUN SÜRELİ AÇLIŞANA YÜKSEK PRİM ÖDENEBİLİR

 

Aynı süreyle ve eşit seviyede maaşla çalışanlara eşit emekli aylığının verilmesi veya uzun süreli çalışan yüksek prim ödeyene daha yüksek maaş ödenmesi şeklinde özetlenebilecek bir çalışmadır." "2,5 milyon emeklinin aylığı yeniden hesaplanacak" İntibak düzenlemesine ilişkin çalışmalar hakkında emekli dernekleriyle bir araya geldiklerine işaret eden Çelik, bir önceki toplantıda konuyu enine boyuna ele aldıklarını söyledi.

 

Bugün, emekli derneklerinin görüş ve önerilerini de dinleyeceklerini kaydeden Çelik, "Önümüzdeki hafta bu düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na göndermeyi tasarlıyoruz. Umarım bugün bu düzenlemeyi hızlı bir şekilde gerçekleştiririz" diye konuştu. Bakan Çelik, düzenlemenin tamamlanmasının ardından ödemenin 2012 içinde yapılmasının mümkün olmayacağını belirterek, bütçe imkanlarından dolayı ödenmiyor gibi bir anlayışın doğru olmadığını anlattı.

 

 

KADEMELİ OLARAK ÖDENECEK

 

 

Konuyla ilgili ödenek sıkıntısı bulunmadığına işaret eden Çelik, şöyle devam etti: "Hükümet programında bunun kademeli olarak ödeneceği ifade ediliyor, ama konumuz bu değil. 2000 öncesinde emeklililerimizin ne kadar çalıştığı, ne kadar prim ödediği aylık bağlanırken önemli değildi, önem arz etmiyordu, ama şimdi yaptığımız çalışma ödenen prim ve çalışılan süreyi esas alan bir düzenleme olduğu için dosya bazlı bir çalışmayı gerektiriyor. Yani 2,5 milyon emeklimizin dosyasına bizzat inilecek. Bunun için bir süreye ihtiyaç olduğu için biz 2012’nin zor olacağını söylüyoruz. Bunun ekonomik boyutuyla ilgili bir sorun değil, sorun bizatihi teknik olarak 2,5 milyon dosyaya inilmesi gerektiğinden kaynaklanıyor.

 

İnşallah yasal düzenlemesi kısa zaman içerisinde gerçekleşir ve diğer süreler de buna bağlı olarak Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilir ve hayata geçer ve bir önemli konuyu daha sonlandırmanın mutluluğunu, emeklilerimizle hep birlikte yaşarız."

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.