1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. “Bu bürokratlar kimler?”

“Bu bürokratlar kimler?”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan daha satışa çıkmadan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri ve bürokratları tarafından sahip olunan Kent Konut Umutkent Konutları’nı TBMM gündemine taşıdı.

A+A-

MHP’li Türkkan, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e verdiği yazılı soru önergesinde “Umutkent'in neredeyse tamamını Büyükşehir'in üst düzey yöneticileri satın almış, sadece kendilerine daire almakla yetinmeyen Büyükşehir'in bürokratları akrabaları ve yakınlarını da daire sahibi yapmıştır.” dedi. Bu üst düzey yöneticilerin ve bürokratların kim olduğunu soran Türkkan, bu dairelerin bir kısmını vereceğini açıkladığı bölgede arazisi kamulaştırılan hak sahiplerinin ne yapacağını da sordu.

 

NEDEN SAAT 08.15’DE KENT KONUT’A KOŞANLARA “BİTTİ” DENDİ?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e konu ile ilgili 5 soru sordu. Sorularından birinde “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Umutkent'i satışa çıkarmadan önce neden göstermelik bir tanıtım toplantısı düzenlemiş, Umutkent'in satışa çıktığı ilk gün Kent Konut'a koşanlara, saat daha 08.15 olmasına rağmen ‘bitti' yanıtı verilmiştir?” diye de soran Türkkan, bunun adı kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrilmesidir dedi.Türkkan, “Özellikle dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak amacıyla kurulan Kent Konut'un Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gelir düzeyi yüksek üst düzey bürokratlarına hizmet eder hale geldiği ortaya çıkmış, Kent Konut’un, Erenler-Cedit bölgesinde yaptırdığı Umutkent'in daha satışa bile çıkmadan Büyükşehir Belediyesi'nin üst düzey yöneticileri tarafından kapatıldığı iddia edilmiştir. İddialara göre Umutkent'in neredeyse tamamını Büyükşehir'in üst düzey yöneticileri satın almış, sadece kendilerine daire almakla yetinmeyen Büyükşehir'in bürokratları akrabaları ve yakınlarını da daire sahibi yapmıştır. Büyükşehir'in, Umutkent'i satışa çıkarmadan önce düzenlediği tanıtım toplantısının da tamamen ‘göstermelik' olduğu ortaya çıkmış, toplantıda anlatılanlardan yola çıkarak Umutkent'in satışa çıktığı ilk gün Kent Konut'a koşanlar, saat daha 08.15 olmasına rağmen ‘bitti' yanıtını almıştır. Umutkent'in lüks dairelerinin bürokratlara ve yakınlarına çok kolay ödeme koşullarıyla 90-95 bin TL'ye satıldığı belirlenmiş, şimdiye kadar her projesinde banka kredisi kullandıran Kent Konut'un, Umutkent'e girenlerden 15 bin TL peşin aldığı, ilk altı ayın sonunda 40 bin, ikinci altı ayın sonunda da 40 bin TL'lik senet yaptığı öğrenilmiş ve bu senetlerin zamanında ödenmediği de tespit edilmiştir. Bu nedenle; Kent Konut’un, Erenler-Cedit bölgesinde yaptırdığı Umutkent'in daha satışa bile çıkmadan Büyükşehir Belediyesi'nin üst düzey yöneticileri tarafından kapatıldığı doğru mudur, doğru ise Büyükşehir’in daha önce bu dairelerin bir kısmını vereceğini açıkladığı bölgede arazisi kamulaştırılan hak sahipleri ne yapacaktır? Belediyenin bürokratlarının Umutkent'i çok ucuza satın aldığı doğru mudur, Umutkent’i satışa bile çıkmadan kapatan üst düzey yöneticiler ve bürokratlar kimlerdir, görevleri nedir? Şimdiye kadar her projesinde banka kredisi kullandıran Kent Konut, belediye bürokratları için neden böyle bir kolaylık getirmiştir? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Umutkent'i satışa çıkarmadan önce neden göstermelik bir tanıtım toplantısı düzenlemiş, toplantıda anlatılanlardan yola çıkarak Umutkent'İn satışa çıktığı ilk gün Kent Konut'a koşanlara, saat daha 08.15 olmasına rağmen ‘bitti' yanıtı verilmiştir? Umutkent’in belediye üst düzey yöneticileri ve bürokratları tarafından kapatılması kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrilmesi anlamına gelmez mi?dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.