1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boğaziçi hastanesi önemle uyarıyor!

Boğaziçi hastanesi önemle uyarıyor!

Özel Boğaziçi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Talha Atalay Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı' kapsamında Türkiye’de her 10 kadından birinde görülen meme kanseri konusunda uyarılarda bulundu.

A+A-

Özel Boğaziçi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Talha Atalay Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı'  kapsamında Türkiye’de her 10 kadından birinde görülen meme kanseri konusunda uyarılarda bulundu. 

 

Ekim ayı tüm Dünyada ve ülkemizde 'Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı' olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda bayanlar arasında sıklıkla görülen meme kanserine karşı farkındalığı yaratmak ve bilinçlendirmek amacıyla her yıl ekim ayında çeşitli organizasyonlarla hastalık konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapan Özel Boğaziçi Hastanesi  Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Talha Atalay uyarılarda bulundu.

'Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı' kapmasında bayan hastalara kişisel (kendi kendilerine yapılan) göğüs kontrolleri yapmaları konusunda bilgilendiren Özel Boğaziçi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, yapılan kontrol ile erken tanı yapılması ve hastalığa erken müdahale edilmesi meme kanserinde çok önemlidir dedi.

 

Kendi kendine meme muayenesinin üç ayrı aşaması vardır diyen Genel Cerrahi Uzmanı, "Gözle değerlendirme, Yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme olarak üçe ayırıyoruz. Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve bayanların bu kontrolleri mutlaka uygulaması gerekir. Yaptığınız kontrollerde memede veya koltuk altında ele gelen kitle, memede ağrı, meme başında çekilme, meme başında akıntı, meme cildinde çekilme veya herhangi bir değişiklik fark ettiyseniz mutlaka bir genel cerrahi uzmanına gözükmeniz gerekmektedir" diye konuştu.

 

 

 

İLERLEMEDEN DOKTORUNUZA DANIŞIN

 

 

Meme kanseri rahim kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser çeşididir diyen ve hastalık konusunda bilgi veren Özel Boğaziçi  Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Talha Atalay “meme kanseri” Türkiye’de her 10 kadından birinde görülüyor. Kadınlar arasındaki görülme sıklığı ve belirti vermeden ilerlemesi korkutucu olsa da, ilk evrede yakalanan meme kanserinin neredeyse tamamı tedavi edilebiliyor. Meme kanserinin %80-85’inin nedeni bilinmese de, hastalığın %15-20’sini genetik kaynaklar oluşturuyor.  Hastalık meme kanserine  tam dönüşmeden önce , yani kanserden bir önceki dönemde saptandığında, hastalıktan kurtulma şansı yüzde 100’dür. Ailesinde meme kanseri olan kadınlar ilk mamografiyi  32 yaşından itibaren çektirmesi gerekir. Genetik meme kanserinde ise bu kontroller 26 yaşından itibaren başlamalıdır. Memesinden hiçbir şikâyeti olmayan kadınlar da 40 yaşından sonra her yıl mamografi çektirerek, kanserin ele gelen büyüklüğe ulaşmadan tespit edilmesini sağlayabilir. Bu kontrol, genellikle adetin bitiminden itibaren 4-5 gün sonra yapılmalıdır. Menopoza girenler, rahim veya yumurtalık ameliyatı olan kadınların periyodik olarak, ayda bir kez aynı günlere denk getirecek şekilde meme muayenesini yapmaları gerekmektedir. Özellikle anne ve kız kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri olanlar, hiç doğum yapmamış olanlar, hiç emzirmemiş olanlar, ilk doğumunu 30 yaşın üstünde yapanlar, 50 yaş ve üzeri olanlar, erken ilk adet görenler, menopoza geç girenler, kilolu olanlar, meme kanseri geni ( BRCA ) taşıyanlar, ilk doğumdan önce uzun süre doğum kontrol hapı kullananlarda meme kanserine yakalanma riski  diğerlerine göre fazladır. 

 

Meme kanseri hakkında aklınıza takılan soruları  Özel Boğaziçi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı  Op. Dr. Talha Atalay  262  654 11 81 nolu telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Unutmayın ki erken tanı hayat kurtarır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.