1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Birleşik Metal-İş'ten işçilere çağrı!

Birleşik Metal-İş'ten işçilere çağrı!

Çelmer’deN yetki alan Birleşik Metal’den işçilere çağrı:“Sendikaya üye olun, haklarınıza sahip çıkın”

A+A-

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi, Çayırova’da faaliyet gösteren Çelmer A.Ş. fabrikasında toplu iş sözleşme yetki belgesini aldı. Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, Çelmer A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi yapmak için çalışmalara başladıklarını belirterek, fabrikada sendikalarına üye olmayanlara da ‘üye olun’ çağrısı yaptı.

 

Necmettin Aydın, Çelmer fabrikasında 2010 yılında başladıkları üyelik ve sendikal örgütlülük çalışmalarında bugüne kadar çok önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, “Biz sendikal örgütlülük yaptığımız için işveren o dönemde üye çoğunluğunu azaltmak için işçilerin bir bölümünü işten çıkardı. Daha sonra işçi arkadaşlarımız fabrikayı işgal ettiler, bu durum sonrasında Vali, kaymakam ve DİSK başkanı ile birlikte oturup anlaşma sağlandı, bazı arkadaşlarımız işe geri alındı, bazılarının tazminatı ödenerek işten ayrıldı. Ancak işverenin sendikal örgütlülüğü engellemek için işçilere baskısı hep sürdü biz de hukuki yoldan hakkımızı aradık, tüm davaları da kazandık, sonunda yetki belgemizi de aldık” diye konuştu.

 

 

 

Toplu iş sözleşme taslağı gönderildi

 

Necmettin Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelen yetki belgesi ile toplu iş sözleşmesi yapmaya hak kazandıklarını ve bu konuda çalışmalara başladıklarını belirterek, “Toplu iş sözleşmesi taslağını hazırladık ve ilgili firmanın yanı sıra Çalışma bakanlığına gönderdik. İşveren görüşmek istemediğini bildiriyor ancak biz yasal çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi. Yetki belgesi alınmasıyla birlikte Çelmer A.Ş.’de sendikalarına üye olmayanların da üye olmaya başladığını kaydeden Aydın, henüz üye olmayanlara da, üye olmaları ve sendikal örgütlülüklerine sahip çıkmaları konusunda çağrıda bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.