1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Birleşik Metal İş Gebze,sendikalara ve siyasi partilere ziyarette bulundu
Birleşik Metal İş Gebze,sendikalara ve siyasi partilere ziyarette bulundu

Birleşik Metal İş Gebze,sendikalara ve siyasi partilere ziyarette bulundu

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikası Gebze 2 No’lu Şube başkanı ve yöneticileri, sendikalara ve siyasi partilere ziyarette bulundu.

A+A-

Petrol İş sendikası, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Gebze Derneği,CHP Gebze İlçe yönetimi ve Emek Partisi ilçe başkanı ile bir araya gelen Birleşik Metal İş Gebze 2 No’lu şube başkan ve yöneticileri, dayanışma ve mücadele çağrısında bulundu.

‘işten atmalar yasak’ denildi

İşten atılan, ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, Gebze'den Ankara'ya yürümek istemiş, ancak polis engeli ile karşı karşıya kalmıştı. Valiliğin "pandemi tedbirleri" kararını gerekçe gösteren polis, 109 kişiyi gözaltına almıştı. Ziyaretler sırasında Ankara yürüyüşünü hatırlatan Birleşik Metal İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, “Ülkemiz ne yazık ki işçi ve emekçilerin haklarına saldırının tam gaz devam ettiği bir ülke. İşçiler en temel hakları olan sendikalaşma hakları için mücadeleye giriştiler. Pandemi koşullarında dahi, ‘işten atmalar yasak’ denildiği bir dönemde işçiler, sadece sendikalaştığı için ücretsiz izin uygulamaları, işten atmalar ile karşı karşıya bırakıldılar” dedi.

İşyerlerinde mücadelenin devam edeceğini ifade eden Aydın, “İşçilere yönelik tam gaz devam eden saldırılara karşı mücadelemizi güçlendireceğiz. Ankara yürüyüşü sırasında büyük bir irade ve dayanışma görülmüştür. Bizler ve metal işçileriyle omuz omuz mücadele eden, dayanışma içinde olan tüm kurumlarla önümüzdeki günlerde dayanışma ve mücadeleyi daha fazla büyüteceğimizi biliyoruz” dedi. 

İşçi ve emekçiler içerisinde sendikalaşma girişimi artmıştır

İşçi sınıfı ve emekçilere yönelik saldırıların arttığı ancak işçilerin de hak arama mücadelesini arttırdığına dikkat çeken Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar, “Son dönemde başta Gebze olmak üzere bölgemizde işçi ve emekçiler içerisinde sendikalaşma girişimi artmıştır. Açlık koşullarının yanına ölüm koşulları da eklenince işçilerin en doğal hakları olan sendikalaşma hakkıyla nefes almak istemiştir. Ne yazık ki ülkemizde işçilerin lehine hiçbir adım atılmadığı gibi aleyhine her türlü girişim yaşanmaktadır” dedi. Dayanışma, mücadele ve birlikle her türlü sorunu aşacaklarını ifade eden Akar, “Başta sendikalı işyerleri olmak üzere, işçi sınıfının tüm kesimlerinin ortak mücadelesi ülkemizin kaderini de değiştirecektir. Bu gidişata susmak zorunda değiliz. Mecbur değiliz, çözüm ortak mücadele etmek” dedi.  
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.