1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. “Bill Gates’ler Kocaeli’nden çıkacak”

“Bill Gates’ler Kocaeli’nden çıkacak”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Bilim Festivali’ne katılan Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli Bilimin Merkezi” olacak dedi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Ocak ayında başlatılan Bilim Festivali, yapılan etkinliklerle son buldu. Bilim Teknoloji Kulübü’nde düzenlenen son gün etkinliklerinde bilim şovları, söyleşiler ve yarışmaların ödül törenleri gerçekleştirildi. Festivale katılan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu geleceğin Bill Gates’lerinin Kocaeli’nden çıkacağına inandığını söyledi.

 

 

BAŞKAN ÇOCUKLARI YALNIZ BIRAKMADI

 

 

Çalışmalarına Ocak ayında başlayan Bilim Festivali dün gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve akademik konferanslarla sona erdi. Festivalin son gününde gerçekleştirilen bilim şovları ise etkinliklere renk kattı. Festivale ilköğretim okullarının yanı sıra çok sayıda öğrenci ve bilim adamı katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da bu önemli günde çocukların yanında yer aldı. Festivale ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Kültür Sanat Konservatuar Şube Müdürü İsmail Civelek, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Zafer Sevil katıldı. Bilgi Evi öğrencileri ile Çocuk Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden engelli öğrenciler de festivalin konukları arasında yer aldı.

 

 

"BİLL GATES’LER KOCAELİ’NDEN ÇIKACAK"

 

 

Bilim Festivalinin son gün etkinliklerine katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bilim Teknoloji Kulüpleri’nin çocukları araştırmaya yönlendirdiğini belirterek, “Gelişmiş ülkeler bilimde hep ileri gitmiş ülkelerdir. Biz de bilimin ve çağımızın en büyük eksikliği olan bilişimin ülkemizde ilerlemesi için dünyada eşi olmayan projelere imza atıyoruz. Bunları yapmamızdaki amaç geleceğimiz olan sizlerin, daha bilgili ve araştırmacı bireyler olmanızı sağlamaktır. Gelişmiş ülkelerdeki çocuklardan bizim çocuklarımızın hiçbir farkı kalmayacak. İşte o zaman Kocaeli’mizden Dünyada adından söz ettirecek Bill Gates gibi bilim adamları çıkacak ben buna inanıyorum’’ dedi.

 

 

GELECEĞİN MUCİTLERİ YARIŞTI

 

 

Festival kapsamında İlköğretim Okullarına yönelik fen ve teknoloji konusunda hazırlanan projelerle bilim yarışması düzenlendi. Projeleri ile festivale katılan 30’a yakın okulun eserlerini bilim adamları ve BTK eğitmenleri değerlendirmeye aldı. Projeleri değerlendiren juride Prof. Dr. Elşen Veli, Doç. Dr. Murat Kasap, Fizik Mühendisi Ali Ant, BTK eğitmeni Yüksek Fizik Mühendisi Fatma Nur Hüküm yer aldı.

 

 

JÜRİ SORDU, ÇOCUKLAR ANLATTI

 

 

Juri değerlendirmeleri sırasında genç mucitlere, icadı yaparken neler düşündüklerini, projenin oluşum aşamasında izledikleri yolları sordu. Öğrenciler projelerinin sunumunu yaparken juri karşısında oldukça heyecanlandı. Yapılan değerlendirmeler sonunda Bahçeşehir Koleji – Poşet Açma projesi, Ulusal Egemenlik İ.Ö.O. Organik Gübre ile temiz Kocaeli projesi, Şehit Ümit Balkan İ.Ö.O ise Isırgan Otu Tohumu projesi ile üçe girerek ödüllendirildi.

 

 

 

SÖYLEŞİ VE ŞOVLARLA BİLİM FESTİVALİ

 

 

Festivalin son gününde uzman konuklar söyleşiler düzenlerken, BTK öğrencileri de bilim şovları gerçekleştirdi. Festivale katılan Prof. Dr. Erşen Veli yaptığı konuşmada, Türk halkı olarak laboratuar ve bilgisayar ortamına yabancı olduklarını anlattı. Veli, “Eğer bunları atlatırsak Türkiye’nin önünün açık olduğunu üşünüyorum. Teknolojinin ortaya çıkması bilimin en zor ve meşakatli işidir. Fakat bir o kadar da eğlencelidir ve insanlığa faydalıdır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yenilikleri ve atılımlarını gönülden destekliyor ve başarılı buluyorum’’ dedi. Festivale katılan bir diğer konuk olan Doç. Dr. Murat Kasap ise  “Genç insanlarla bilimi konuşmak beni çok sevindirdi. Yarışmaya katılan projelerde çok özgün çalışmalar vardı. Bu yarışmaların yapılması bilime olan ilgiyi artırıyor. Artık çocuklara ne olmak istediği sorulduğunda cevap olarak bilim adamı sözünü duymak istiyorum. Burada eğitim alan çocuklarımızdan bunları duyacağımı düşünüyorum. Gelecekte Bilim dünyasında Türkiye’nin bu gibi projeler sayesinde ön sıralarda olacağı düşüncesindeyim’’ şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.