1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. BİLKAR,Bakanlıklar ve yerel yönetimlere çağrıda bulundu
BİLKAR,Bakanlıklar ve yerel yönetimlere çağrıda bulundu

BİLKAR,Bakanlıklar ve yerel yönetimlere çağrıda bulundu

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli pandemi sürecinde tiyatro topluluklarının yaşadığı sorunları hatırlatıp Bakanlıklar ve yerel yönetimlere çağrıda bulundu

A+A-

Ülkemizde pandemi süreciyle birlikte kültür sanat faaliyetleri de durdurulurken yeni normalleşme süreciyle getirilen esneklikler de bu etkinliklerin önünü açamadı. Ülkemizde çok sayıda tiyatro topluluğu da perde açıp seyircisiyle buluşamıyor. Gebze’nin kültür ve sanatta aktif ve üretken sivil toplum örgütü BİLKAR’da da tiyatro topluluğu aylardır seyircisinden ve sahnelerden uzak. BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli sürece dair “Tiyatromuz Yaşasın” İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamayı Gebze’den seslendirip  pandemi sürecinde tiyatro topluluklarının yaşadığı sorunları hatırlatıp Bakanlıklar ve yerel yönetimlere çağrıda bulundu.

Dikkatli şunları kaydetti:

“Bizler, pandemi süreciyle birlikte hayatta kalma mücadelesi içinde olan sanat üreticileriyiz.

Bu dönemde farklı iş kollarındaki tüm emekçilerle aynı kaderi paylaşıyor ve nefes almaya çalışıyoruz.

“Tiyatromuz Yaşasın İmza Kampanyası”na destek veren Türkiye’den yüzlerce tiyatronun oluşturduğu Tiyatro İnsiyatifi olarak ve onbinlerce imzayla bize destek veren seyircilerimizi de yanımıza alarak;

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı, Maliye Bakanlığı’nı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı ve yerel yönetimleri tüm tiyatro emekçilerinin yanında durmaya ve sorunlarımıza çözüm aramaya bir kez daha davet ediyoruz.

Gönül ister ki sahnelerden selamlayalım sizleri…

Ancak bu ekonomik koşullarda sahnelerimizi açmamız maalesef mümkün değil !

Bu sebeple tiyatrolarımızın yaşaması için, henüz yetkili ve sorumlu muhataplarımızdan bir çözüm önerisi sunulmayan taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz:

1.Tiyatroların KDV, Gelir Vergisi, Stopaj vergi oranları yeniden düzenlenmeli, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır.

2. Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerimiz 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalı, var olan borçlar taksitlendirilmeli ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır.

3. 2021 Ocak ayına kadar tiyatroların salon kiralarına ilgili bakanlıkça destekte bulunulmalıdır.

4. Tiyatrolarda çalışan personelin maaşları ile ilgili destek olunmalı ve 2021 Ocak ayına kadar olan SGK primleri geçici bir yönerge ile ilgili bakanlıkça ödenmeli, geçmiş prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

5. Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.

6. Zaman kaybetmeden “Tiyatro Yasası” çıkarılmalıdır. Türkiye’de tiyatro yapan ödeneksiz özel ve bağımsız kurumlar “Kamusal Tiyatro” unvanı almalı, ticarethane kimliğinden kurtarılıp “Kamusal Hizmet Üreten Sanat Kurumu” statüsüne geçirilmelidir.

7. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Özel Tiyatrolara Devlet Desteği” olarak tanımlanan yönetmelikteki yapılan değişiklikler tekrar gözden geçirilerek, hem Bakanlığı hem Sanat Kurumlarını rahatlatacak şekilde net bir yapıya kavuşturulmalıdır. Ancak bunlar yapıldığında nefes alabilir, hayatta kalabilir ve üretimlerimize devam edebiliriz.

Bu sorunlar çözülmediği takdirde sahnelerimizin perdesi ve salonlarımızın kapısı maalesef açılamayacaktır.

Değerli basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Haber Merkezi

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.