1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilimin kalbi Kocaeli'nde atacak

Bilimin kalbi Kocaeli'nde atacak

Bakan Ergün ile birlikte ABD’de temaslarda bulunan Başkan Karaosmanoğlu, Türk ve Amerikalı iş adamları, akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi

A+A-

Kocaeli’nde kuruluş hazırlıkları süren Bilim Merkezi’nin dünyadaki modelini görmek ve yenilikleri gözlemlemek üzere Bakan Ergün’le birlikte ABD’ye giden Başkan Karaosmanoğlu, kente yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, “Sekapark 3. Etap’ta Türkiye’nin en büyük bilim merkezini kuracağız. Bu merkezimiz dünyadaki örneklerinden farklı olarak bilimin yanı sıra sosyal donatıları ve müzeleriyle çok fonksiyonlu olacak” dedi. 

 

 

 

"BİLİM MERKEZLERİ HAYATA GEÇECEK"

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve beraberindeki heyet, 24 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında ABD’ye gerçekleştirdiği ziyarette Türk ve Amerikan iş adamlarının yanı sıra bu ülkedeki Türk akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi. Amerika’daki bilişim devi firmaları Türkiye’de ARGE merkezleri kurmaya davet eden Bakan Ergün, Gebze Muallimköy’de kurulacak Bilişim Vadisi’nin yanı sıra büyükşehirlerde bilim merkezlerini hayata geçireceklerini söyledi.

  

 

 

AMERİKA’NIN TEKNOLOJİ KALBİNE ZİYARET

 

Bakan Ergün ve Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyet, bir haftalık Amerika incelemelerinden Türk ve ABD’li iş adamlarının yanı sıra Türk öğrencilerle bir araya geldi, teknoloji dünyasına yön veren Microsoft, Google, Apple gibi firmaların yöneticileriyle görüştü, ülkenin önde gelen üniversiteleriyle temaslarda bulundu. Los Angeles, San Francisco, Seattle gibi Amerika’nın kalbinin attığı şehirlerde gerçekleşen görüşmelerde Başkan Karaosmanoğlu’na Başkan Danışmanı Ömer Polat da eşlik etti.

 

 

 

TÜRK AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER

 

Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu’nun da hazır bulunduğu temaslarda Kaliforniya Teknik Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi’yle başlayan ziyaretlerde Bakan Ergün ve Başkan Karaosmanoğlu, burada görev yapan Türk akademisyenler ve öğrenim gören Türk öğrencilerle buluştu. Başkan Karaosmanoğlu, Türk akademisyenler ve çalışma gruplarında yer alan doktora öğrencilerinden, üzerinde çalıştıkları projelere yönelik bilgi aldı.

 

 

 

BACASIZ SANAYİYE YATIRIM

 

Kocaeli’nin geleceğinin, bacasız sanayi olarak nitelendirilen bilim ve teknoloji ağırlıklı yatırımlarda olduğunu her fırsatta dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, San Fransisco’daki Exploratorium Bilim Merkezi ve Silikon Vadisi’ndeki Türk girişimcilerle de bir araya geldi. Microsoft, Google, Apple gibi bilişim dünyasına yön veren şirketlerin üst düzeydeki yöneticileriyle de görüş alışverişinde bulunan Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nde bilim merkezini hayata geçirmek için başlattıkları çalışmaların hızla ilerlediğine dikkat çekti. Öte yandan Silikon Vadisi’nde bulunan Türk iş adamları ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oğlu Ahmet Gül de görüşmelerde yer aldı.

 

 

 

TÜRKİYE, AR-GE MERKEZİ OLACAK

 

Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, bilişim dünyasının önde gelen firmalarını ziyaretleri sırasında Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer ile Microsoft Redmond Kampüsü'nde bir araya geldi. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen'in de hazır bulunduğu toplanın ardından Bakan Ergün, Microsoft’un Skype'nin Türkiye'de geliştirilmesi için bir çalışma başlatacağını kaydetti. Görüşmede Microsoft CEO'su Ballmer, Türkiye'deki gelişmelerin, Türkiye'nin potansiyelinin, milli gelirdeki artışın, ekonomik yükselişin ve Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun farkında olduklarını, Microsoft olarak Türk üniversiteleriyle araştırma çalışmaları yapabileceklerini aktardı. Microsoft’ta gerçekleşen detaylı incelemeyi değerlendiren Bakan Ergün, Türkiye'nin gerek potansiyeli gerekse verdiği teşviklerle önemli bir AR-GE merkezi haline geldiğini belirtti.

 

 

 

GEBZE’YE BİLİŞİM VADİSİ KURULACAK

 

ABD programı çerçevesinde Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, ziyaret ettikleri üniversitelerde Türk öğrencilerle de bir araya geldi. Türk öğrencilerin sorunlarını dinleyen Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, Gebze Muallimköy’de kurulma çalışmaları devam eden ‘Bilişim Vadisi’ için ABD’li firmaların yatırıma davet edilmesi amacıyla Amerika’da bulunduklarını ifade etti. Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, Amerika’nın Los Angeles şehrinde Kaliforniya Teknik Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi’ni ziyaret etti. Kaliforniya Üniversitesi’nde cep telefonu ile mikrobiyolojik tetkikler yapabilecek araştırma üzerinde çalışan ve Türk akademisyenler ve Türk öğrenciler, projeyle ilgili bilgi aktardı.

 

 

 

41 NUMARALI KAPIDA FOTOĞRAF

 

Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, San Francisco’daki Silikon Vadisi’nde Apple ve Google’da da teknolojik gelişmeleri inceledi. Bakan Ergün, ziyaret kapsamında ilk olarak Silikon Vadisi'ndeki Türk girişimcilerle görüştü ve Türkiye'deki teşvik sistemini anlattı. Başkan Karaosmanoğlu ile Nihat Ergün, Google’ın ‘’41’’ No’lu giriş kapısında ise hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

ERGÜN: TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ

 

Son derece verimli geçen ABD ziyaretini ve burada yaptıkları temasları değerlendiren Bakan Ergün, ‘’Krizde olan bir Avrupa ve ekonomik büyümede rekor kıran bir Türkiye var. Dünyadaki yatırımlar Türkiye’ye akıyor ve Türkiye cazibe merkezi haline geliyor. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına kadar, Türkiye’nin bütün şehirlerinde bilim merkezleri kurulacak. Bilim merkezleri sanayi şirketlerinin teknoloji fidanlığı olacak’’ yorumunu yaptı.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.