1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilim Merkezi'ne TÜBİTAK'tan dev destek!

Bilim Merkezi'ne TÜBİTAK'tan dev destek!

Seka alanında kurulacak Bilim Merkezi için Başkan Karaosmanoğlu ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaş arasında protokol imzalandı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak arasında, Kocaeli’nde bilim merkezi kurulmasına yönelik protokol imzalandı. Seka alanı içinde yaklaşık sekiz bin metrekarelik alanda kurulacak Bilim Merkezi’ndeki sergi alanları, eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda TÜBİTAK destek verecek. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bilim Merkezi’nde Kocaelili gençlerimiz bilimi yaşayarak öğrenecek, bilime dokunabilecek’’ dedi.

 

 

 

İMZALAR KOCAELİ VE KAYSERİ’DEN

 

 

 

TÜBİTAK, belediyelerle işbirliği yaparak 16 büyükşehir ve ardından 81 ilde bilim merkezi açacak. İlk olarak Konya’da inşasına başlanan bilim merkezlerinin Kayseri ve Kocaeli’nde de kurulması için imzalar atıldı.

 

Büyükşehirlere bilim merkezleri açılması için 11 Nisan 2012 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında büyükşehir belediye başkanları ile düzenlenen toplantının ardından ilk adım Kocaeli ve Kayseri’den geldi.

 

 

 

TÜBİTAK İLE PROTOKOL

 

 

 

TÜBİTAK tarafından “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında Kocaeli ve Kayseri’de bilim merkezi kurulması için protokol düzenlendi. Gerçekleştirilecek projenin protokolü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından imzalandı.

 

 

 

TÜBİTAK: BİLİME DİKKAT ÇEKİLECEK

 

 

Ankara’daki TÜBİTAK Başkanlık binasında düzenlenen imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak, bilim merkezlerinin çok önemli olduğunu açıklayarak, öğrencilerin bu merkezlerde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğreneceklerini söyledi. Bilim merkezlerinin herkese hitap edeceğini vurgulayan Altunbaşak, toplumun her kesiminin dikkatini bilime çekeceklerini kaydetti.

 

 

 

BAŞKAN: YAŞAYARAK ÖĞRENECEKLER

 

 

Bilim merkezini sanayi şehri Kocaeli’ne biran önce kazandırmak istediklerini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti. “Bilenle bilmeyen bir olmaz” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Genç nesillerimizin bilimi yaşayarak öğrenmesi ve bilime dokunabilmeleri için bu merkezler ülkemiz için çok önemli. Buralar müze gibi olmayacak, çocuklarımız burada bilime yaklaşacak. Geleceğin araştırmacıları burada yetişecek. Yeni buluşları burada görecekler. Bilim insanın ışığıdır. Bu bilim merkezinin araştırmacıların, bilim adamlarının yetişmesinde çok büyük faydası olacak’’ dedi. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bunun tarihi bir imza olduğuna inanıyorum” sözleriyle protokolü imzaladı.

 

 

 

81 İLDE BİLİM MERKEZİ AÇILACAK

 

 

 

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda 2016’ya kadar tüm büyükşehirlerde, 2023’e kadar ise 81 ilde bilim merkezi kurulacak. Bilim merkezi projeleri için 1 milyar TL’nin üzerinde kaynak ayrılması planlanıyor. TÜBİTAK bu kaynak ile bilim merkezlerinin sergileri ve eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda destek verecek.

 

 

 

SEKA ALANINDAKİ BİNA ÇOK UYGUN

 

 

Projeye göre öncelikli olarak Büyükşehirler, bilim merkezlerinin kurulacağı binaları ve çevre düzenlemelerini gerçekleştirecek, sergi salonlarını ise TÜBİTAK üstlenecek. Bu alanların en az 5 metre tavan yüksekliğine sahip, belli bir kapalı ve açık alana yayılmış olması gerekiyor. Bakan Ergün’ün başkanlığında yapılan toplantıda Kocaeli’nin Seka alanı içinde bilim merkezi kurmak için ayırdığı alanın gerekli şartları oluşturduğu vurgulanmıştı.

 

 

 

KOCAELİ İKİNCİ ADIMI ATTI

 

 

Projeye göre 2016 yılına kadar Büyükşehirlerde, 2023 yılına kadar ise 81 ilde bilim merkezleri kurulmuş olacak. Bilime hizmet etmesi, çocukların bilimi yaşayarak öğreneceği alanlar olmasının yanı sıra mimari yapıları ve özellikleriyle şehrin sembolü haline gelecek bilim merkezine yönelik Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, adımlarını çok önceden atmaya başlamıştı. Bu amaçla eski Seka fabrikalarının bulunduğu alanın yaklaşık 8 bin metrekarelik bölümünde proje çalışmasına başlanmıştı. TÜBİTAK ile imzalanan bu protokolle Kocaeli’nde kurulacak Bilim Merkezi için ikinci adım da atılmış oldu.

 

 

 

SAYILI MERKEZLERDEN OLACAK

 

Kocaeli’nde inşa edilecek Bilim Merkezi’nin Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise sayılı bilim merkezlerinden birisi olması bekleniyor. Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, ABD’ye düzenledikleri ziyarette bu ülkedeki bilim merkezleri ve bilişim dünyasının önde gelen firmalarında incelemelerde bulunmuşlardı. Ankara’daki protokol imza töreninde Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı İsmail Civelek ve Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Kesen de hazır bulundu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.