1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Benim de içim kan ağlıyor"

"Benim de içim kan ağlıyor"

Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman geçtiğimiz hafta yapılan meclis toplantısında yaptığı konuşmasında Kömürcüler OSB'nin Dilovası'n da kurulmasından dolayı üzüntüsünü dile getirerek "Benimde içim açıyor" dedi.

A+A-

POLİSAN'IN DOLGUSU

Dilovası Kasım ayı olağan meclis toplantısı geçtiğimiz hafta Dilovası Belediye toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda gündem dışı söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Muhittin Avat, Polisan A.Ş'nin dolgu çalışması yapıp yapmadığını sordu. Avat'ın sorusunu cevaplayan Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, böyle bir çalışmanın olmadığını dile getirerek "Hepimiz bu şehrin insanlarıyız. Bu şehrin insanları daha güzel koşullarda yaşamak istiyor. Elimizden geldiğince bu şehrin insanlarının daha güzel yaşaması için mücadele ediyoruz. 

 

 

 

Yanlız Dilovası tezatları olan bir ilçedir. Bu ilçede 5 OSB ve OSB büyüklüğünde birde Küçük Sanayi Sitesi bulunmaktadır. Bilindiği gibi belediyelerin OSB'lere müdahale yetkisi olmadığı gibi OSB'ler kendi özerk yapıları ile yönetilmektedir. Kıyı kenar çizgisinin deniz kısmında yani deniz tarafında kalan alanlarda normalde yetki yerel yönetimlerdedir. Ancak Dilovası OSB kurulma aşamasında geçmişte yasaların boşluklarından yararlanılarak bir bakanlığın müsteşarının görüşü doğrultusunda bu alanlar DOSB sınırları içersinde gösterilmiş. Belediyemizin bu kıyı kenar çizgileri ile ilgili hukuksal çalışmaları devam ediyor. Bazı limanlar ile ilgili hukuksal çalışmalarımız sonuçlandı. Ama bazıları ile ilgili de hukuksal süreç devam ediyor. Bahsedilen limanda DOSB içersinde gözüken bir liman bununla da ilgili hukuksal sürecimiz devam ediyor. Ancak bizim bildiğimiz herhangi bir dolgu çalışması yoktur. Bakanlıktan ve DOSB'tan alınan bir izin de yoktur.” Dedi. 

 

 

 

İÇİM KAN AĞLIYOR

Başkan Yaman son olarak konuyu Kömürcüler OSB'ye de getirerek, "Tartışılan Kömürcüler OSB bizim dönemimizde izin almamıştır. 2000 yılı öncesi yerel yöneticilerin izinleriyle kurulmuştur.  Kömürcüler OSB statüsünü değiştirmeliydi. Bizde yardımcı olmalıydık. Bulunduğu bölge Kömürcüler OSB için düşünülecek en son yerdir. Ancak kararları alınmış ve uyguluyorlar. Benimde içim kan ağlıyor. Göreve geldiğimiz günden itibaren üç yıl boyunca Kömürcüler OSB'nin kurulmaması için büyük mücadeleler verdik. Statüsünü değiştirelim diye teklif ettik. Ancak kazanılmış haklarından dolayı bir türlü kabul görmediler. Halbuki bu bölge Marmara'nın manzarası en güzel yerlerinden biri Marmara'nın en güzel konut alanı olabilecek bölgedir. Artık Kömürcülerin kendilerince gitmelerini bekliyorum. Kömürcüler OSB'nin ömrü uzun olmaz. Orada maliyet yüksek, yaz kış sulama yapmaları sıkıntı, sürekli rüzgar alan bölgede olmaları nedeniyle fazla uzun kalacaklarını sanmıyorum. Dediğim gibi statülerini değiştirmelerini bekliyorum."dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.