1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediye'den Kent Konseyi'ne 200 bin lira!

Belediye'den Kent Konseyi'ne 200 bin lira!

Gebze Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısını inşası tamamlanmak üzere olan Gebze Kent Meydanındaki yeni salonunda gerçekleştirdi.

A+A-

Aylık olağan toplantılarını uzun yıllardır 2008 yılında yıkılan eski belediye binasındaki Cevat Metin Meclis Salonu’nda yapan Gebze Belediye Meclisi, 2008 yılından itibaren oturumlarını Akşemsettin Parkı’nda bulunan nikah salonunda gerçekleştiriyordu. Müteahhit firmaya yaptığı ısrarlı girişimlerle salonun toplantıya hazır hale getirilmesini sağlayan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, oturum öncesi meclis üyelerine bir kokteyl verdi.

 

 

MECLİS ÜYELERİNDEN KÖŞKER’E TEŞEKKÜR

 

 

İnşa çalışmaları son aşamaya gelen Gebze Kent Meydanı’nda ilk toplantıyı gerçekleştirmenin heyecanını yaşayan belediye meclis üyeleri, yoğun çaba göstererek meclis salonunu toplantıya hazırlayan Başkan Köşker’e teşekkür etti. CHP ve MHP’li üyeler, kent meydanında, modern bir mekanda ilk toplantıyı yapmaktan memnun olduklarını, ancak salonun daha geniş olmasını arzu ettiklerini ifade ettiler.

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de, meclis üyeleriyle bu konuda aynı görüşte olduğunu ifade ederek, “Kent meydanı projesi içinde belediye meclis salonu düşünülmemiş. Proje üzerinde yaptığımız detaylı inceleme sonucu teknik ekibimizle en uygun salonu belirledik ve meclis salonu olarak düzenledik. Var olan eksiklikleri de kısa sürede tamamlayacağız. Halkın katılımının fazla olacağı meclis toplantılarını ise büyük nikah salonumuzda yapacağız” dedi.

 

İSTİKLAL MARŞI’YLA AÇILDI

 

Yeni salonda ilk kez toplanan Gebze Belediye Meclisi, ilk oturumunu Başkan Köşker’in önerisiyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı okuyarak açtıktan sonra gündemdeki maddeleri görüştü. Gündemin ilk maddeleri arasında yer alan geçici iş pozisyonlarında işçi çalıştırılması ile ilgili plan ve bütçe komisyonu raporu ile, mevcut dolu-boş memur kadro değişikliği ile ilgili hukuk dilekçe komisyonunun raporu oylanarak kabul edildi.

 

MARMARA UZMANLAR HİZMET ŞİRKETİ

 

Toplantı gündeminde yer alan ve Gebze Belediyesi’nin iktisadi kuruluşu olan Marmara Uzmanlar Ltd. Şirketi’nin sermaye artışı ile ilgili hukuk dilekçe ile plan ve bütçe komisyonunun ortak raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Raporun kabul edilmesiyle Marmara Uzmanlar Şirketi’nin sermayesi 1 milyon 100.000 TL’ye yükseldi. Önergenin görüşülmesi sırasında söz alan MHP’li meclis üyesi Erdoğan Şahin, “meclis üyeleri olarak şirketin evraklarını inceledik. 1 milyon lira borcu olduğunu gördük. 700 bin liralık malzeme alınmış. Eğer şirket hizmet amaçlıysa zarar etmesine bir şey söyleyemeyiz” diye konuştu. CHP’li meclis üyesi Süleyman Karaman da, şirketin zarar değil, kar etmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Meclis üyelerinin görüşlerini açıklamasından sonra söz alan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Marmara Uzmanlar Şirketi’nin Gebze’ye daha güzel hizmet vermesi için göreve geldikleri tarihten beri özel bir çaba içinde olduklarını söyledi. Başkan Köşker, “Marmara Uzmanlar bir kar şirketi değil, hizmet şirketidir. Başından itibaren kar amacıyla kurulmuş bir şirket değildir. Göreve geldikten sonra Marmara Uzmanlar’ı sezonluk hizmet veren bir şirket olmaktan çıkararak 12 ay Gebzelilere hizmet veren bir şirket haline getirdik. Şirket Eskihisar ve şehrin diğer noktalarındaki tesislerimizde ucuz ve kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyor. 31-32 personel istihdam ediyor. 700 bin liralık yatırım yaptığı için zarar görünüyor” diye konuştu.

 

 

KENT KONSEYİ'NE 200 BİN LİRA 

 

Belediye Meclisi toplantısında Gebze Kent Konseyi’ne 2012 yılı içerisinde 200 bin lira yardım yapılmasıyla ilgili plan ve bütçe komisyonunun raporu oylanarak kabul edildi. Başkan Köşker, 1 buçuk yıl önce kurulan kent konseyinin komisyon ve çalıştaylarını oluşturduğunu, süratle eksikliklerini gidermeye başladığını belirterek “Çalışabileceği belirli bir mekanı olmayan kent konseyimize yerel gündem 21 evi olarak bilinen binayı tahsis ettik. Güzel bir mekana kavuşturduk. Bundan sonra kent konseyimiz daha hızlı çalışacak ve fikirleri ve üreteceği projelerle şehrin gelişimine önemli katkı sağlayacak” dedi.

Gündemdeki diğer maddeleri de görüşerek karara bağlayan Gebze Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı 2 Mart Cuma günü saat 15.00’de yapılacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.