1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediye Meclisi'nde logo krizi!

Belediye Meclisi'nde logo krizi!

Çayırova Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısını yaptı. Geçen ay kavgaya sahne olan meclis bu ayda gergin geçti.

A+A-

Ocak ayı toplantısında gerilime neden olan CHP’li Meclis üyesi Muharrem Balkancı toplantıya katılmadı. Toplantıda en fazla Belediye’nin yeni logosu tartışıldı. 

Çayırova Belediye Meclis toplantısı yoğun kar yağışı ve soğuğa rağmen yapıldı. Şubat ayı meclis toplantısında en fazla Belediye’nin yeni logosu tartışmalara neden oldu.Çayırova Meclis Toplantısı 1 Şubat Çarşamba günü akşamı Çayırova belediyesi meclis salonunda saat 18.30 da yapıldı. 16 gündem maddesi ile toplanan meclis yoklama ile birlikte başladı.

 

 

LOGO TARTIŞMASI BÜYÜDÜ

 

16 maddelik meclis gündeminde en fazla ilgiyi 13 madde çekti. “Belediyemizin logosunun onaylanması konusunun görüşülmesi” başlıklı madde ile birlikte yeni logo ile ilgili tartışmalar da büyüdü. CHP’li Kaplan , “Logo AK Parti’de mi hazırlandı?” diye sordu. İlhami Bayrak ise, “Denizimiz yok logo denizi anlatıyor. Deniz getirin logoyu kabul edelim” açıklaması yaptı.

 

 

TOPLANTIYA DAMGA VURAN TARTIŞMA

 

 

Çayırova Belediyesi’nin logo değişikliği tartışmalara sebep oldu. CHP meclis üyesi Mehmet Ali Kaplan “Yeni logo AK Parti Genel Merkezinden mi çıktı? Yoksa müfettişler kararı ile mi kabul edildi?” diye sordu. Bunun üzerine söz alan Çayırova Belediyesi başkan yardımcısı Nizamettin Günay Çayırova’nın logosunun tescillenmesi gerektiğini eski logonun tescilli olmadığı için yeni bir çalışma yapıldığını söyledi. Kaplan, Yeni logonun Osmanlı tuğrasını andırdığını ileri sürerek, “Logo değişimine ne gerek var. Çayırova Belediyesi’nin logosu son derece güzel. Logo üzerindeki çark sanayi bölgesini, minare imanımızı temsil ediyor. Daha ne olsun ki” dedi.

 

 

SP DE KARŞI ÇIKTI

 

Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş , “Logomuzun kalıcı olması için bu eser yarışma sonucunda seçilmiştir” diye seslendi. Tartışmalara sebep olan logo Saadet Partisi cephesinden de tepki aldı. SP İlçe Başkanı ve SP Belediye Meclisi Grup sözcüsü İlhami Bayrak, “Logoda mavi renk olması denizi anımsatıyor, bizim denize sınırımız yok getir denizi kabul edilsin bu logo” şeklinde konuştu. Tartışmalara sebep olan logo değişikliği kabul edilmeyerek. Komisyona gönderildi.

 

 

YAŞLI VE ÖZÜRLÜ MÜDÜRLÜĞÜ OLUŞTURULDU

 

 

Diğer bir gündem maddesi ise Sosyal İşler Kültür Müdürlüğü’nün bölünmesi ile ilgili madde oldu. Çayırova Belediyesi’nde bulunan 20 adet müdürlük olduğunu söyleyen Başkan Akbaş, Sosyal İşler Kültür Müdürlüğü’nün işlerini çok yoğun olması sebebi ile kültür müdürlüğünün Yaşlı ve Özürlü Hizmetler Müdürlüğü olarak yeni bir müdürlük olması kararı aldıklarının altını çizdi. Maddenin oylanması ile birlikte bundan Sonra Çayırova Belediyesi’nde Sosyal İşler Kültür Müdürlüğü’nün yanı sıra ve Yaşlı ve Özürlü Müdürlüğü de oluşturulması kararlaştırıldı.

 

 

KENT MEYDANI TARTIŞILDI

 

Gündem dışı söz alan İlhami Bayrak Kent Meydanı projesine değindi. Bayrak, “Kent meydanı projesinde sıkıntılar var proje konusunda vatandaş mağdur olacağını düşünüyor, bunlara garanti verebilir misiniz?” diye sordu. Bayrak ayrıca, “Özgürlük mahallesine gidin demiştik vatandaş yoldan uçtu lütfen mahalle ve sokakları gözden geçirin dedi. Tarım arazisi uygulaması ile vergilendirmede bazı şahısların kayırıldığını ifade etmiş, bu konuda soru önergesi yöneltmiştim. Tarım Arazileri ile ilgili konuda çalışmalarınızı yaptınız mı” diye sordu.

 

 

KAMULAŞTIRMA KONUŞULDU

 

Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş Kent Meydanı ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı. Akbaş, “Hiçbir belediye kamulaştırma yapmak istemez. Biz kent meydanını kentin dışında değil de kentin en orta çevresinde yapılması konusunda çalıştık.  Fırsatçı vatandaşlar çıkıyor 3 liralık yerden 5 lira isteyen vatandaşımız oluyor. Bunlara fırsat vermeyeceğiz vatandaşı mağdur etmeden kamulaştırmaları yapacağız. Yaptığımız kamulaştırmada %90 ile anlaştık, fırsatçı vatandaşa imkân sağlamayacağız fırsatçılık yapan vatandaş ile de hukuk yolunda anlaşacağız” şeklinde konuştu.

 

 

 

134 BİN TL’LİK FATURA POLEMİĞİ

 

İlhami Bayrak, “Yerelden genele hizmet sempozyumunda 70/80 bin lira gider var dediniz ama ben size sadece bir faturanızın 134 bin lira olduğunu söylüyorum. Bunu da burada açıklarım” diye tepki gösterdi. Akbaş 134 bin TL’lik faturanın açıklamasını, “Onun içerisine yeni masraflar eklendi” şeklinde savunma yaptı.

 

 

HANGİ KARARLAR ALINDI?

 

Şubat ayı meclisinde belediye bünyesinde bulunan halı sahaların sözleşmeleri fes edilip yeniden kiraya verilmesi kararlaştırıldı. Diğer bir gündem maddesi olan satranç turnuvasında ödül miktarı 3500 TL olarak oy çokluğu ile kabul edildi. Kent konseyi bütçesi kabul edildi. Belediye bünyesinde çalışan sözleşmeli mimar mühendis teknisyen ve tekniker kadrolarının maaşları bakanlar kurulundan gelen karar ile birlikte Çayırova Belediye Meclisine sunuldu. Alınan karada sözleşmeli mimar mühendis teknisyen tekniker, kadrosunda buluna sözleşmeli personelin maaşları kadrolu memur seviyesine kadrolu memurları geçmeyecek şekilde kabul edildi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.