1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Belediye Başkan adayları anketle belirlenecek"

"Belediye Başkan adayları anketle belirlenecek"

HP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP İzmit ilçe teşkilatı tarafından hazırlanan program çerçevesinde basın mensupları ile bir araya geldi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu kimi belediye başkanı görmek istediklerini vatandaşa soracaklarını söyledi.

A+A-

 

CHP İzmit ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen ‘Köklerimle Buluşuyorum” etkinliği için CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilimize geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu partililer Yahya Kaptan turnikelerde karşıladı. Karşılamada CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Hurşit Güneş ve Mehmet Hilal Kaplan'ın yanı sıra CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile birlikte ilçe başkanlarının tamamı karşılamada yer aldı.

 

GÖRKEMLİ KARŞILAMA

 

Karşılamada ayrıca CHP Kocaeli eski milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı Fahri Örengül, eski il başkanı Cengiz Sarıbay ile il yöneticileri hazır bulundu. Yaklaşık 20 araçlık konvoyla genel başkanlarını karşılamak için CHP'liler büyük bir heyecanla başkanlarını beklediler. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı karşılamada adeta görkemli bir karşılamaya döndü. Kılıçdaroğlu'nu herkesle tokalaştıktan sonra Emex Otel'e doğru harekete geçti. 

 

GAZETECİLERLE BULUŞTU 

 

Emex Otel'de Kılıçdaroğlu'nu kapıda CHP İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım karşıladı. Partililerle tek tek tokalaşan Kılıçdaroğlu, kısa bir dinlenmenin ardından ilimizde yayın yapan gazetelerin genel yayın yönetmenleri, köşe yazarları ve temsilcilerle otelin toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantıya ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Fahri Öztarak, CHP Genel Sekreteri Bihlün Tamaylıgil ile partililer katıldı. 

 

BASIN YERLERİ CHP'LİLERİN 

Sadece basın mensuplarının, gazetelerin imtiyaz sahipleri ile köşe yazarlarının katılacağı duyurulan toplantıya CHP'liler de büyük ilgi gösterdi. Partililer basın mensuplarının oturmaları için ayrılan yerlere CHP'liler oturunca gazeteciler bu duruma tepki gösterdi. CHP'liler basın ayrılan salonun sağ tarafını tamamen doldurdu. Kılıçdaroğlu basının karşısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Fahri Öztarak, CHP Genel sekreteri Bihlün Tamaylıgil CHP il Başkanı Yalçın Kuşkan ile çıktı. 

 

SANAYİ KENTİ VURGUSU 

 

İzmit Belediyesi Meclis üyesi Gülümser Ayhan basının önemini anlatan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün basına verdiği önemi anlatan konuşmasıyla toplantıya geçildi.  Kılıçdaroğlu ilk olarak Kocaeli'ye yabancı olmadığını söyleyerek “Kocaeli'nde olmaktan mutluyum. Ben bu kente yabancı değilim. Kocaeli Türkiye'nin güzel illerinden bir tanesidir. Sorunları muhakkak ki var. Burası Türkiye'de sanayinin başkenti neresi diye sorsanız insanların ilk aklına gelen yer” dedi. 

 

GERİYE GİDİŞ YAŞIYOR 

 

Eğitimdeki geriliğimizden bahseden Kılıçdaroğlu “Sanayi kenti olmasının ardından aynı zamanda da üniversite kenti burası, ses getiren bir üniversitesi var. Ancak Kocaeli son yollarda geriye gidiş yaşıyor. Rakamları il başkanından toplantıya girmeden önce aldım. Üniversite sınavlarında 81 il içerisinde bu kent 74. Sırada yer alıyor. Kocaeli gibi sanayinin başkenti sayılan bir ilin bu sırada yer almasını Kocaelili milletvekillerinin düşünmesi gerekiyor” diye konuştu. 

 

ÇEVRE SORUNU GÜNDEME GETİRDİ 

 

Dilovası ve Gebze'deki çevre sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu “Kocaeli daha iyi yerlerde olmalı. Ancak işsizlikte Türkiye ortalamasının üstünde yer alıyor. İşsizliğin olduğu yerde barış ve huzurdan söz etmek mümkün değil. Bunun yanı sıra Kocaeli'nin çok ciddi bir çevre soru var. Dilovası ve Gebze'de yaşananlar Kocaeli'nin hak ettiği bir tablo değil. Kocaeli bir köprü vazifesinde konumunda. Çevre sorunlarına mutlaka el atılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi. 

 

SİRMEN'E SAHİP ÇIKTI 

 

İsim vermeden Sefa Sirmen'e sahip çıkan Kılıçdaroğlu “Kocaeli bir dönem çok ciddi çevre sorunları yaşadı. Kocaeli'ye gelmeden Körfez'in kokusunu duyardım.  Körfez'e girilmezdi. Bunları bitiren o zamanın belediye başkanı arkadaşımızdır. Büyükşehir Belediyesi en yüksek gelir elde eden şehir olmasına rağmen en borçlu belediyeler arasında yer alıyor. Bu temel sorunlara bu gelirlerle mutlaka çözüm yolunun alınması gerekiyordu” diye konuştu. 

 

TRAFİK SORUNUNA DEĞİNDİ 

 

Yerel yönetimlere oluk gibi gelir aktığını söyleyen Kılıçdaroğlu “Tüm belediye başkanlıkları da AKP'lilerin olmasına rağmen hala bir çözüm yok. Yerel yönetimlere gelir oluk gibi akıyor. Toplanan vergilerin bir kısmının belediyeye aktarıldığını da biliyoruz. Bunun sorgulanması lazım. Trafik sorunun çözülmesi lazım” diye konuşmasını tamamladı. Konuşmasının tamamlanmasıyla basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

 

İLK ÖNCE ANKET YAPACAKLAR 

 

Gazetemizin imtiyaz sahibi Güngör Arslar yerel seçimlerde partinin izleyeceği yolu sorduğunda Kıalıçdaroğlu partinin seçimlerle ilgili yapacaklarını çalışmaları anlattı. Kılıçdaroğlu “Mayıs 2012'de biz belediye başkanlarımız ile bir toplantı düzenlemiştik. Bu toplantının sonrasında da kendimize bir yol belirledik. İlk önce kamuoyu yoklamaları yapacağız. Kimi belediye başkanı görmek isterseniz diye vatandaşa soracağız. Bu bir tek şirketle değil birden çok şirketle yapacağız” dedi. 

 

PARTİLİLERİNE DE SORACAKLAR 

 

Kılıçdaroğlu devam ederek ”Daha sağlıklı bir tablonun bu anketler sonrasında çıkmasını umut ediyoruz. Ayrıca eğilim yoklaması yapacağız. Partimize kayıtlı olan tüm üyelerimize sandık koyarak kimi belediye başkanı görmek istediğini soracağız. Gerekirse de sivil toplum örgütlerine sorup böyle bir aday belirleme süreci yaşayacağız. Zaten belediye başkanımızın olduğu yerlerde adaylarımızı daha sonra açıklayacağız, öncelikli olarak diğer illerimizi açıklayacağız” dedi. 

 

SARIGÜL'ÜN GELMESİ İSTERİZ 

 

Başka bir gazetenin imtiyaz sahibinin Mustafa Sarıgül'ü partilerine davet edip etmeyeceği sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu “Biz her yurttaşımızı partimize davet ederiz. Kim üye olmak isterse biz kapılarımızı açarız. Sarıgül, zaten kendisi bizim eski üyemizdir. Partimize gelirse hem seviniriz hem de memnunuz. Bizim kapımız hiç kimseye kapalı değildir” dedi. 

 

İŞSİZLİKTE KÖTÜYÜZ 

 

DHA Kocaeli Büro Şefi Mustafa Bağdiken ise Başbakan'ın TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner arasındaki gerginliğinde söylediği ‘Başbakandan korkmuyorum' sözlerini daha sonra da siz söylediniz. Bunun nedeni nedir acaba? Diye sordu. Kılıçdaroğlu bunun üzerine “Anadolu'da üretici perişan. Türkiye, şimdi saman ithal ediyor. Kocaeli gibi bir kentte işsizlik Türkiye ortalamasının üstünde ve biz çok iyiyiz diyoruz. Başbakan ve çocukları ödedikleri vergiyi açıklasınlar” dedi. 

 

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ 

 

Kocaeli örgütünün performansını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Kılıçdaroğlu “Bir örgütün performansı seçimlerden sonra çıkar. Daha iyi çalışmalarını istiyoruz. Eksikliklerimiz var ama gidermeye çalışıyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerle ilgili sorulara ise kısa kısa cevaplar verdi. Toplantının ardından ise gazetecilerle hatıra fotoğrafının çekilmesiyle Kılıçdaroğlu, Sabancı Kültür Sitesine doğru hareket etti. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.