1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. “Beklentiler görmezden gelinmiştir”
“Beklentiler görmezden gelinmiştir”

“Beklentiler görmezden gelinmiştir”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Fatih Devlet Hastanesi Temsilcileri ile toplantı yaptı

A+A-

Çeker, tüm beklentilerin görmezden gelindiğine dikkat çekti

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Fatih Devlet Hastanesi Temsilcileri ile toplantı yaptı.  Toplantıya Fatih Devlet Hastanesi  Baş Temsilcisi Murat Aksoy, Temsilci Bülent Kişi, Abdurahman Pınar, Yılmaz Erdoğan,  Songül Tonak, Delege Hasan Hüseyin KURT, üye Fatih Karavil  katıldı. Toplantıda  hastanede görev yapan personelin sorunlarının tespit edilerek çözüme kavuşturulması için yapılacak çalışmalar planlandı. Şube Şube Başkanı Ömer Çeker Sağlık sektöründeki son değişiklikler hakkında temsilcileri de bilgilendirerek çalışma hayatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Genel Kurulda Yasalaşmayı Beklemektedir

 

Şube Başkanı Çeker; Kamuoyunda Tam Gün Yasa Tasarısı olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı ilgili Komisyondan geçmiş, Genel Kurulda yasalaşmayı beklemektedir. 

 

Sağlık Çalışanları Açısından Oldukça Önemli Olan Düzenlemeler Eklenmemiştir

 

Başkan Çeker; Hükümet temsilcileri tarafından hazırlanan Yasada döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, sağlık çalışanlarına yıpranmaya payı verilmesi, nöbet ücretlerinin arttırılmasının tüm çalışanları kapsaması, hizmetlilere memurluk kadrosu verilmesi, 4/C, vekil ebe Hemşire ve Kamu görevlisi olmayan Aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesi gibi sağlık çalışanları açısından oldukça önemli olan düzenlemeler eklenmemiştir diyen Şube Başkanı Çeker; Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet gibi mağduriyet yaratacak düzenlemelere yer verilmiştir. Sağlık çalışanlarının taleplerini yerine getirmek için söz konusu yasa tasarısı bir fırsat iken, ne yazık ki sorunlar çözülmemiş ve çalışanların beklentileri görmezden gelinmiştir. Dedi.

 

Nöbet Ücretleri İle  Personel Birbirine Düşürülmeye Çalışılmaktadır

 

Açıklamalarını sürdüren Çeker Birim ayrımı yapılmadan tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin arttırılması gerekirken ne yazık ki bu artış çok kısmi tutulmuş, sadece yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetlerin ücretleri yüzde 50 artması yasa tasarısına eklenmiştir. Bu düzenleme ile diğer birimlerde görev yapanlar görmezden gelinmiştir. Personel birbirine düşürülmeye çalışılmaktadır. Dedi.

 

Aile Hekimide, Aile Sağlığı Elemanı da ve Hastada mağdur olacaktır

 

Şube Başkanı Çeker ; ASM’ de görev yapan Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları İmzalamış oldukları sözleşme gereği kendilerine kayıtlı hastaya bakma yükümlülüğü ve  sorumluğu var iken hazırlanan Yasa Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına nöbet uygulaması getiriliyor. Tasarıya göre Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları, mesai saatleri dışında ayda asgari 16 saat nöbet getiriliyor. Yasa bu haliyle genel kuruldan geçerse Aile Hekimi de, Aile Sağlığı Elemanı da ve Hastada mağdur olacaktır. İlgililere sesleniyoruz. Vakit varken hatadan dönün. Sağlık Çalışanlarını ve Hastaları mağdur edecek düzenlemeleri hayata geçirmeyin. Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.