1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beklenilen soruyu cevapladı

Beklenilen soruyu cevapladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye’den gelecek bir müdahaleyi kabul edebileceklerini" açıklayan Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi'nin lideri Riyad Şikfa'ya cevap verdi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye’den gelecek bir müdahaleyi kabul edebileceklerini" açıklayan Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi'nin lideri Riyad Şikfa'ya cevap verdi.

 

 

Açılışını yaptığı Bitlis TV'nin canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, Şikfa'nın, “Bir gün ülkemizdeki olaylarda sivillerin korunması gerekirse Suriye halkı Batı yerine Türkiye'nin koruma ve müdahalesini tercih edebilir” yönündeki sözleri hatırlatılarak, “Türkiye'nin böyle bir müdahalesi söz konusu olabilir mi? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine, “Tabii bu beyefendinin müdahaleden kastı nedir onu bilemiyorum. Tabii bizim şu anda, bize herhangi bir rahatsızlık verilmedikten sonra böyle bir şeyi şu anda düşünmemiz söz konusu değil. Ancak şunu da çok açık, net söylemek durumundayım; rahatsızlık hisseder durum arz ediyor” dedi.

 

 

 

İKTİDAR KANLA BESLENMEMELİ

 

“Şu anda süreçte böyle bir gelişme var. Nedir bu? Şu anda 8 bine yakın Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye sığınmıştır. Niye? Bizim 910 kilometre sınırımız var, sınırın ötesinde akrabalık ilişkilerimiz var. Ortak bir kültür ve medeniyeti paylaşıyoruz. Bu kültür, bu medeniyet bize ortak sorumluluklar yükledi. Fakat Suriye'nin cumhurbaşkanı bizim bu kardeşlik anlayışımıza, yaklaşımımıza, maalesef son dönemlerdeki tavırlarıyla çok farklı bir yaklaşım sergileyerek, ne yazık ki arzulamadığımız hatta hatta düşünemediğimiz yaklaşımla kendi vatandaşlarını, ki onlar bizim kardeşlerimiz, bombardıman etmeye başlamış ve onları öldürmeye başlamıştır. Çok kısa bir süre içerisinde bu insanların sayısı 2 bin 500, 3 bin, 4 binlere ulaştı. Böyle kandan beslenen bir iktidar olamaz." dedi. 

 

 

ZULM İLE ABAD OLMAZ

 

Bu şekilde ayakta kalınmaz, zulm ile abad olunmaz ve bu idareler ayakta kalmaz ve bunu savunanlar, bir defa ne değerler silsilesi içinde yeri olabilir ne de bunların herhangi bir medeniyette yeri olabilir. Hiçbir otoriter, totoliter yapı, bu dünyada yer bulmuyor, bulamayacak. Hele hele dünyada artık şu anda temel hak ve özgürlüklerin her geçen gün güç kazandığı, demokrasilerin güç kazandığı bir dönemde, inanıyorum ki bu da yargılanacak. Ve Suriye'de bu rejim böyle gidemez. Çünkü bu halk, artık ne diyor; ben kendi irademin iktidarda olmasını istiyorum. Eğer Beşar, iktidarda kalmak istiyorsa halkın iradesine saygı duyacak. Seçilebilecekse sandığa gider, sandık onu seçecekse seçer. Meydanlarda sanal dayatmalarla kimse bir yere varamaz.”

 

 

KAYNAK: VATAN

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.