1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bedelli için son tarih!

Bedelli için son tarih!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bedelli askerlik ve sporda şike kanunlarını onayladı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, bedelliden yararlanmak için tanınan 6 aylık başvuru süresi de başlayacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı 6252 sayılı “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile bugün itibariyle fiili askerlik hizmetine başlamayan, en geç 31 Aralık 2011’de 30 yaşından gün alanlar, 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurarak bedelli askerlikten yararlanacaklar. Başvurular için son gün 15 Haziran 2012 olacak. Başvuranlar 30 bin lira ödeyecekler. Ödemeler defaten veya yarısı başvuru tarihinde, yarısı da başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde yapılabilecek.

 

 

ÇÜRÜKLER DE YARALANACAK

 

Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, haklarında askerliğe elverişli olmadıkları yönünde verilen kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da 6 ay içinde başvurmaları halinde yaş sınırı aranmaksızın bu düzenlemeden yararlanacak. Bu kanundan yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

 

 

BEDELLİ TUTARLARI 3 BANKAYA YATIRILACAK

 

Bedelli askerlik tutarları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasında açılacak özel hesaba yatırılacak. Yasa, işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ve sanat sahibi olarak yurt dışında oturma ve çalışma iznine sahip olanlara uygulanan dövizli askerlik sisteminde de yeni düzenlemeler yapıyor. Yasa, bedeli iki katına çıkarırken, temel askerlik eğitimini de kaldırıyor. Buna göre en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışanlar, 10 bin euro ödeyerek, 21 günlük eğitime tabi tutulmayacaklar. 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları halde döviz ödemelerini yapmadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar da 7 bin 668 euro yerine 10 bin euro ödeyerek 21 gün askerlik yapmadan bu hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

 

 

ŞİKE İÇİN ONAY AÇIKLAMA YAPILMADI

 

Gül, daha önce veto ettiği 6259 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Meclis’ten ikinci kez aynen geçirilip onayına sunulunca bekletmeden onay vermeyi tercih etti. Gül’ün yasası Anayasa Mahkemesi’ne götüreceği yolunda bir açıklama da yapılmadı. 

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.