1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baz istasyonları artık tehlikeli değil

Baz istasyonları artık tehlikeli değil

Kamuoyunun gündemini zaman zaman meşgul eden baz istasyonları artık tehlike olmaktan çıktı. Bebek'te dolaşarak ölçüm yapan Prof. Dr. Tunaya Kalkan, teknolojinin ilerlemesi ile gerek baz istasyonlarının, gerekse cep telefonlarının daha az ışın yaydığı

A+A-

Kamuoyunun gündemini zaman zaman meşgul eden baz istasyonları artık tehlike olmaktan çıktı. Bebek'te dolaşarak ölçüm yapan Prof. Dr. Tunaya Kalkan, teknolojinin ilerlemesi ile gerek baz istasyonlarının, gerekse cep telefonlarının daha az ışın yaydığını söyledi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.Tunaya Kalkan, Bebek'te dolaşarak ölçüm yaptı.

 

Konuyla ilgili basın mensuplarına bir değerlendirmede bulunan Kalkan, "Son yıllarda baz istasyonları kamuoyunda zaman zaman problem yaratıyor. Kamuoyunda insanlar 'acaba bana zarar verir mi' diye kuşkuya kapılıyorlar. Bir şeyin zararlı olduğu ne kadar olduğuna bağlıdır. Öncelikle cep telefonu ve baz istasyonları teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak şiddeti oldukça düştü.

 

Yeni çıkan cep telefonları oldukça düşük ışıma ile baz istasyonu ile haberleşebiliyor. Bu teknolojide baz istasyonu oldukça uzak ve bize yeteri kadar alan veremiyorsa o zaman cep telefonunun şiddetinin artması gerekir ki baz istasyonu ile iletişim kurabilsin. Bu iletişimin kurulabilmesi için cep telefonunun şiddetinin artması ve aynı anda kafamıza dayadığımız için asıl tehlikeyi oluşturan nesne. Aslında baz istasyonu tehlike olmaktan çok çok uzaklaştı. İlk çıkanlar oldukça şiddetliydi. O zaman bunları kamuoyu ile paylaştık" dedi.

 

 

 

Teknolojiden vazgeçilemeyeceğini belirten Prof. Dr. Tunaya Kalkan, en yakın örneğinin Van'da meydana gelen deprem sırasında görüldüğünü, göçük altında kalanların, yerlerini bildirebilmek için telefonla iletişim kurduklarını söyledi. Prof. Dr. Tunaya Kalkan, göçük altında kalanların yarından fazlasının cep telefonları sayesinde tespit edilerek kurtarıldıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

"Teknolojiden vazgeçilecek nokta çoktan geçilmiştir. Asıl soracağımız soru 'baz istasyonu bize ne kadar yakın veya baz istasyonları ne kadar sıklıkla olmalıdır?' Baz istasyonları da bir aydınlatma sağlar. Bu aydınlatma zarar verecek olan 2 bin V/m diye bir değeri var. Bunun dünyada değeri 40 V/m'nin ellide biri. Yaklaşık değeri ile söylüyorum. Bunun Türkiye'de tek baz istasyonu için belirlenen değeri 10 V/m ve şuanda sadece İstanbul için söyleyeyim baz istasyonlarının yüzde 99'u bu değerin altında

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.