1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Aslanoğlu: “Zara’nın Masaya Oturması Gerekir”

Başkan Aslanoğlu: “Zara’nın Masaya Oturması Gerekir”

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, uluslararası küresel sendika ile yaptığı sözleşmeye taraf olmasına rağmen...

A+A-

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, uluslararası küresel sendika ile yaptığı sözleşmeye taraf olmasına rağmen mağdur olan işçilerin alacaklarını ödemeyen Zara firmasına çağrıda bulundu. Aslanoğlu, "Zara'yı bize 3'üncü Dünya ülkesi, köle ülke muamelesi yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum" dedi.

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, Zara; Next ve Mango'ya üretim yapan Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesi üzerine alacakları ödenmeyen 151 işçinin olduğunu ve Zara firmasının mağdur olan işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadığını belirterek, icra işlemi başlattıklarını söyledi.

Zara'nın uluslararası küresel sendika ile yaptığı sözleşmede kendi tedarik zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmi olarak kabul etmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunmadığını ve Türkiye'ye köle ülke muamelesi yaptığını ifade eden Başkan Asalettin Aslanoğlu, "Bu markalar kendi ülkelerinde, Avrupa'da demokrat geçinip bizim gibi ülkelerde işçileri sömürüyorlar ve sokakta bırakıyorlar. Bravo firmasının işçileri son değil, ilk de değil. Benim bildiğim başka Kırklareli ve İstanbul merkezli bir fabrika yine Zara'yı üretirken battı. Bin işçi de orada var. Şuan da ben sizinle konuşurken Ordu Ünye'de 2 tane sendika üyesi kadın işçi kolundan tutuldu, kapıya atıldı. Bu markaları sorumluluklarının bilince davranmaya davet ediyorum. Bize 3'üncü Dünya ülkesi, köle ülke muamelesi yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum. Karşımıza otursunlar. İşçileri ve sendikaları kabul ettiklerini ilan etsinler. İmzalarının arkasında dursunlar" diye konuştu.

"Hemen ilk iki hafta içerisinde icra işlemini yaptık"

Mahkeme tarafından işçilerin alacağının tescil edildiğini ve Zara'nın masaya oturması gerektiğini söyleyen Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, şöyle konuştu: "Hemen ilk iki hafta içerisinde icra işlemini yaptık. Sendika harçları karşıladı. Yaklaşık 40 bin lira kadar harcını ödedik işçilerin parası olmadığı için ve o günden beri işçilerden hiçbir şey talep etmeden icra işlemini yaptık. Böyle olunca devlet nezdinde işlem gerçekleşmiş oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mahkemeleri bu işçilerin alacağını tescil etmiş durumda ve bu belgeleri de Zara'ya; Next'e, Mango'ya o tarihte sunmuş bulunmaktadır. Hükümet daha ne yapsın ki yani gidip İspanya'yı işgal edecek hali yok. Zara'nın masaya oturması gerekir".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.