1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Başka bir dil anayasa ihlalidir”
“Başka bir dil anayasa ihlalidir”

“Başka bir dil anayasa ihlalidir”

Ömer Çeker, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, KOÜ Tıp fakülteeri Hastanesi ve Gölcük Devlet Hastanesi Temsilcileri ile toplantı yaptı

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Arif Ovalı, Umut Birol,  Sema Gümüş Yaşar, Kadın Kolları Başkan Yrdımcısı  Ayşe Zeliha Şahin Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi İş yeri Baş Temsilcisi Tahir Saklaman, Temsilci Turan Sarioğlu, Beyza Çankaya Koşe, Mehmet Sadık Zafer, Izmit İlce Temsilcisi Uğur Köksal, KOÜ Iş Yeri Baş Temsilcisi Burcu Gürüş  Temsilci Ercan Öztürk, Gölçük Devlet Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Orhangazi Gencel, Üst Kurul Delege Cemal Cavuşoğlu, Başiskele İlce Temsilcisi Yalcın Gül ile birlikte toplantı yaptı. 15 Mayıs sendika üye tespitleri ve sendikal gelişmeler hakkında temsilcileri bilgilendiren Çeker, Çeşitli konular hakkında açıklamada bulundu. 

 

Şiddette dâhil olmak üzere sağlık çalışanlarının performans sisteminden, nöbetlere kadar birçok sorunla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Şube Başkanı Çeker " Şiddetin önüne geçilmesi için alınması gereken caydırıcı bir türlü tedbirler alınmıyor. Kamuda mobbinge en fazla maruz kalan kesim sağlık çalışanlarıdır.” Dedi. 

Başkan Çeker; Performans sistemindeki adaletsizlikler, Nöbetlerde yaşanan sıkıntılar devam ediyor. Memur kadrosu bekleyen hizmetlilerin, kadro bekleyenlerin sağlık çalışanlarının talepleri karşılanmıyor. Dedi.

 

Çeker;  Saymakla bitireceğimiz sıkıntılar dururken Sağlık Bakanlığı çalışanların sorunlarını çözmek yerine tabelalarla uğraşıyor. Diyarbakır Çocuk Hastanesi Yönlendirme Tabelaları Türkçe dışında; Arapça, Kürtçe, Zaza'ca ve İngilizce olarak düzenlenmiş. Diyarbakır'da bu levhalar olmadığı için hizmet alamamış bir kişi bile yoktur. Diyen Çeker; Bu tür işlerle daha iyi sağlık hizmeti yürütülmüş olmaz. Sadece bölücülerin değirmenine su taşınır.” Dedi.

 

Başkan Çeker; Özerklik heveslilerine boncuk dağıtılır. Sağlık Bakanlığı ülke bütünlüğü konusunda bir takım zafiyetlere sebep verecek bu tür işlerden vazgeçmelidir. Dedi. Çeker; Herkes, sorumluluğunu bilmelidir. Devlet eliyle milletimizin birliğine, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne, üniter devlet yapımıza helal getirecek uygulamalar içine girilmemelidir. Bu tür uygulamaların Anayasal suç olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci " Bu tür uygulamalar suçtur. Anayasal suçtur. Anayasanın 3 maddesi "Türkiye Devleti, Ülkesi ve Milletiyle Bölünmez Bir Bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, Şekli Kanununda Belirtilen, Beyaz Ay Yıldızlı Al Bayraktır. Milli Marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır." diyor. Bu tür uygulamalarda devlette başka bir dili yerleştirme çabasıdır. Anayasa ihlalidir." Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.