1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘‘Basını özgür olmayan bir ülke, özgür olamaz’’

‘‘Basını özgür olmayan bir ülke, özgür olamaz’’

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar AKAR 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde Ülkemizde basının özgür olmadığını birçok gazetecinin yazıları nedeniyle ceza evlerinde olduğu belirterek ‘‘Basını Özgür olmayan bir ülke, özgür olamaz’’ diyerek basın özgürlüğü ön

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar AKAR 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde Ülkemizde basının özgür olmadığını birçok gazetecinin yazıları nedeniyle ceza evlerinde olduğu belirterek ‘‘Basını Özgür olmayan bir ülke, özgür olamaz’’ diyerek basın özgürlüğü önündeki engellerin kalkmasını ve gazetecilerin özlük haklarının düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

 

AKAR’ın mesajı şöyle:

 

 

"Dünya Basın Özgürlüğü Gününün yıldönümünde dünyada ve özellikle ülkemizde basın özgürlüğünün tesis edildiğini söylemek maalesef mümkün değildir.

Dünya Basın Özgürlüğü Gününün, çok sayıda gazetecinin mahkum edildiği ülkemizde ‘özgürlük günü’ olarak yorumlayabilmek, ironik bir yaklaşımdır.

Anayasal güvence altında oldukları düşüncesiyle ifade özgürlüğünü kullanarak yazı yazan ve bu nedenle tutuklanan gazetecilerin olduğu bir ülkede özgürlüklerden söz edilemez. ‘‘Basını özgür olmayan bir ülke, özgür olamaz…”

 

 

 

"TÜRKİYE YARI ÖZGÜR"

 

 

 

Türkiye’nin basın özgürlüğü konusundaki konumu, dünya basın özgürlüğünün incelendiği Freedom House’un raporunda da tescillenmiştir. 2011 yılında açıklanan rapora göre, Türkiye ‘yarı özgür’ kategorisinde ve 196 ülke sıralamasında 112. sıradadır. Raporda, basın mensuplarına uygulanan hukuki baskının, otosansüre yol açtığı tespiti de yapılmıştır. Maalesef 2012 yılında da tablo değişmemiş hatta daha da gerilemiş ve Türkiye 117. sırada yer almıştır. Aynı raporda Türk hükümetinin 2011 yılında "hoşuna gitmeyen" haberlere baskı uygulamaya devam ettiği ve Türkiye’nin dünyada en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkelerden biri olduğu vurgulanmıştır.

 

 

 

"KAMUOYU GERÇEKLERİN FARKINDA"

 

 

 

Dünyanın gördüğü bu gerçeği, siyasi iktidar görmezden gelse de, kamuoyu gerçeklerin farkındadır.Toplumun bilgilenmesini, yaşananlardan haberdar olmasını sağlayan gazetecilerin yaşadıkları büyük sorunların yanında; basının giderek önce şirketleşmesi, sonra da holdingleşmesi basının özgürlüğünü kısıtlayan en önemli etkilerdendir. Bu yapı yerel basının gelişmesi önünde de büyük engel teşkil etmektir. Yerel basın, yurttaşın tüm sorunlarının dile getirilmesini, kamuoyu yaratmasını sağlayan, vatandaşın sorunlarının çözümünde büyüt etkisi olan bir yapıdır. Bu yapının korunması tüm yurttaşların yararına bir uygulamadır. Bu duygu ve düşünceler ile tüm gazetecilerin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutlar, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kalkmasını ve gazetecilerin özlük haklarının düzeltilmesini dilerim."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.