1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başbakan'dan 600 bin işçiye müjde!

Başbakan'dan 600 bin işçiye müjde!

İşçi ve işveren temsilcileri Başbakanla biraraya geldi.

A+A-

Aylardır randevu bekleyen işçi ve işveren temsilcileri, Başbakan’la biraraya geldi. Görüşmede Toplu İş İlişkileri Yasası’na ilişkin olarak taraflar arasında mutabakat sağlandı. Mutabakat, 340 bin işçinin toplu sözleşme imzalaması için gerekiyordu. Maaş zammı için pazarlığa oturamayan işçi sayısı, bu ay başlaması gereken toplu iş sözleşmeleriyle 600 bini bulacak. Meclis açılınca yasa öncelikli ele alınacak.

 

 

 

Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’nın yasalaşmaması nedeniyle yılbaşından bu yana toplu sözleşme yapamayan, zam alamayan bugün itibarıyla sayıları 340 bini bulan işçilerin beklediği mutabakat sağlandı.

 

 

 

Aylardır Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu bekleyen işçi ve işveren tarafı, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’le birlikte Başbakan Erdoğan’la görüştü. Dün gerçekleşen görüşmede taraflar arasında mutabakat sağlandığı ve yasanın Meclis açılır açılmaz öncelikli olarak görüşülmesine karar verildiği açıklandı. Görüşme dün Başbakanlık Resmi Konut’ta TOBB, TİSK, Hak-İş ve Türk-İş’in katılımıyla yapıldı. 

 

 

Mutabakat, 2012 yılı sonuna kadar kamu ve özel sektörde toplam 600 bin işçinin toplu sözleşme imzalaması gerektiği için büyük önem taşıyordu. 2009 yılından beri gerçek sendikalı işçi istatistikleri yayınlanmadığından sözleşme süresi dolan sendikalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan toplu sözleşme yetkisi alamıyor. Dolayısıyla da işverenlerle yeniden masaya oturamıyor. İstatistiklerin yayınlanmaması bu yıl sonuna kadar kamuda 200 bin, özel sektörde 400 bin olmak üzere yaklaşık 600 bin işçinin zam alamaması anlamına geliyordu. Bu sayı bugün itibarıyla 340 bine ulaşmıştı. 

 

 

340 BİN İŞÇİ BEKLİYORDU

 

 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan’ın işçi ve işveren temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Toplu İş Yasası ile ilgili değerlendirmeler bir kez daha yapıldı ve taraflarla mutabakat sağlandı” dedi. Başbakan Erdoğan’ın, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik’i kabul ettiğini hatırlatan Çelik, “Toplu İş Yasası ile ilgili değerlendirmeler bir kez daha yapıldı ve taraflarla mutabakat sağlandı. Bu çerçevede TBMM açılır açılmaz tasarının gündeme alınması konusunda görüşlerimizi, taleplerimizi Sayın Başbakan’a ilettik. Kendileri de bunları not ettiler ve bu mutabakattan duydukları memnuniyeti ifade ettiler” diye konuştu.

 

 

Görüşmenin ilgili konfederasyonların talebi üzerine gerçekleştiğini belirten BaBakan Çelik, şu an itibarıyla toplu sözleşme yapabilmek için 1600 civarında yetki talebi olduğunu ifade etti. 

 

 

Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadığı için yetki veremediklerini anlatan Çelik, “Bir an önce Toplu İş İlişkileri Yasası’nın çıkması gerekiyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 340 bin işçiyi ilgilendiren son derece önemli bir görüşmeyi gerçekleştirmiş olduk” dedi.

 

 

ANA BARAJ YÜZDE 3 

 

 

Yetkili sendika olabilmek için baraj sisteminin de geçişli olacağını belirten Faruk Çelik, “Sistemde mutabakat sağladığımız husus geçişli bir sistem. Yüzde 1, yüzde 2, yüzde 3 şeklinde. Ana baraj yüzde 3 olacak. Fakat ilk dört yıl için yüzde 1, daha sonra iki yıl için yüzde 2 ve nihai baraj da yüzde 3 olarak yasada yer alacak” yanıtını verdi.

 

 

MECLİS AÇILIR AÇILMAZ YASA ÇIKACAK

 

 

Yetki ve işkolu barajlarının tespiti ile ilgili istatistiklerin yayınlanmasının üç kez ertelendiğini hatırlatan Faruk Çelik, son erteleme tarihi olan 31 Aralık 2011 tarihinden bu yana sendikaların toplu sözleşme yapma imkanı bulamadığını söyledi. Çelik, şöyle konuştu: 

 

 

“Toplu İş İlişkileri Yasası’nın mutlaka çıkması gerekiyor. Rakamların mutlaka şeffaf, gerçekçi rakamlara dönüşmesi gerekiyor. SGK verileri çerçevesinde şu anda çalışan 11 milyon işçi varken, Bakanlık kayıtlarında 5 milyon 400 işçi görünüyor. Yüzde 60 örgütlenmeden bahsedilirken, aslında örgütlü sendikalı işçi sayısının yüzde 9 olduğu gerçekleri var. Tüm bu gerçekten izahında zorlandığımız hususların bu yasal düzenlemenin gerçekleşmesine bağlı olduğu bilinciyle bu çalışmaları sürdürdük. Ne yazık ki bugüne kadar taraflar arasında nihai bir mutabakat sağlanamadığı için, Sayın Başbakanımız bu konuda sosyal taraflarla mutabakat şartını çok önemsiyor. Bu çerçevede, ‘Mutabakat sağlayın gelin’ demişlerdi. Bugün de taraflarla büyük ölçüde bu mutabakat sağlandı. Görüşme son derece olumlu geçti. Umarım TBMM açılır açılmaz Toplu İş İlişkileri Yasası gündemin ilk sıralarında yer alır.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.